1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Finał XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga.

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Tytułowi „Mistrzowie kabaretu” – Marian Hemar i Fryderyk Járosy – to najwybitniejsi twórcy przedwojennej rozrywki. Kim byli ci – mało znani wcześniej w Warszawie – artyści? Jak trafili do stolicy? Jak przebiegała ich kariera? Co się z nimi działo w czasie drugiej wojny światowej?

Gościem jednego z ostatnich wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu będzie Anna Mieszkowska, autorka książki „Mistrzowie kabaretu: Hemar - Jarosy”. Spotkanie w warszawskiej księgarni BookBook przy ul. Hożej 29/31 poprowadzi Dorota Rożek. Oprawę muzyczną spotkania zapewni Wojciech Dąbrowski - dyrektor artystyczny festiwalu.

 

O Autorce: Warszawianka, absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie Akademia Teatralna). Pracuje w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie. Współpracuje też z Archiwum Emigracji w Toruniu. Od wielu lat zbiera dokumentację teatralną o działalności polskich artystów poza krajem. Autorka jedynej biografii Ireny Sendlerowej, na kanwie której oparto głośny film „Dzieci Ireny Sendlerowej” (The Courageous Heart of Irena Sendler). Tłumaczenia książki ukazały się w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, w Czechach, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, we Francji i w Gruzji. Tytułowi „Mistrzowie kabaretu” – Marian Hemar (1901–1972) i Fryderyk Járosy (1889–1960) – to najwybitniejsi twórcy przedwojennej (i powojennej – emigracyjnej) rozrywki. Kim byli ci – mało znani wcześniej w Warszawie – artyści? Jak trafili do stolicy? Jak przebiegała ich kariera? Co się z nimi działo w czasie drugiej wojny światowej? Czemu tak odmiennie potoczyło się ich życie na emigracji? Droga artystów od Qui pro Quo do Londynu – zaskakujące fakty z życia, obalane legendy, często niełatwa prawda, m.in. o zawiedzionych miłościach, zdradach, podwójnym życiu, bigamii, plagiatach, trudnych negocjacjach z pracodawcami… i z każdym rokiem coraz bardziej szorstkiej przyjaźni. Także nieoczywisty obraz życia polskiej powojennej emigracji w Londynie oraz gwiazd ówczesnej estrady, wśród których znalazły się: Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska, Maria Modzelewska, Mira Zimińska, Renata Bogdańska-Anders, Zofia Terné, Eugeniusz Bodo, Konrad Tom, Wojciech Wojtecki i wielu innych.

Zapraszamy!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze