Na uroczych książeczkach o samotnej lalce imieniem Edith wychowały się pokolenia amerykańskich dzieci. Niewiele wiadomo jednak o jej autorce: tajemniczej i pięknej Alice Dare Wright.
Tymczasem te niewinne na pierwszy rzut oka książki opisują skomplikowane relacje z matką i trudne dzieciństwo autorki.
Kim była Dare Wright? Kto towarzyszył w jej samotnym życiu? Jaką rolę pełniła w nim jego matka? Dlaczego były nierozłączne, a ich związek dzisiaj nazwalibyśmy toksycznym?
O tej charyzmatycznej fotografce, modelce, pisarce i artystce, zapomniano by, gdyby nie pisarka Jean Nathan. Jej książka – fabularyzowana biografia pt. „Sekretne życie samotnej lalki” właśnie trafia na księgarskie półki. Prawdopodobnie na podstawie książki powstanie film z Naomi Watts i Jessicą Lange w roli głównej. Lepszej obsady do tej nieoczywistej historii nie można sobie wymarzyć.
Zaczęło się od wspomnienia
W życiu nie ma przypadków. Pewnego dnia Jean Nathan zupełnie nieoczekiwania przypomina sobie dziecięcą książkę o Edith, samotnej lalce mieszkającej w Nowym Jorku, do której drzwi pukają pewnego dnia dwa niedźwiadki: mały i duży. Książka jest bardzo popularna, czytają ją tysiące amerykańskich dzieciaków. Jest jak na tamte czasy przepełniona słusznym dydaktyzmem – duży miś wymierza karę lalce Edith za to, że jest niegrzeczna. Jest także niekonwencjonalna: zamiast ilustracji, każda scenka jest fotografowana. Pojawiają się tam także .... niepokojące koronkowe majteczki lalki Edith. I to jest znakomity trop dla wielbicieli Freuda. Tym tropem podąża też autorka „Sekretnego życia samotnej lalki” i pyta, jakie tak naprawdę było życie nietuzinkowej, nieprzeciętnej Dare Wright?
Córka malarki
To ciekawe, że Wright – jako autorka dla dzieci – wpisuje się w poczet pisarzy, którzy tworząc dla najmłodszych, sami nigdy rodzicami nie byli: Lewis Carroll, George Selden czy choćby Hans Christian Andersen. De facto więc książki te są czytane także przez dorosłych, rozpatrywane w przeróżnych kontekstach i interpretowane jako metafory życia twórców. Historia „Samotnej lalki” napisanej przez Wright miała swoje kontynuacje w kilkunastu kolejnych częściach. I to właśnie z nich najwięcej informacji wyczytała Jean Nathan. Dare Wright nie zostawiła bowiem (oprócz listów, które pisarka dostała od rodziny) żadnych zapisków na temat swojego życia. To, jaka była naprawdę Wright, było bardzo trudne do odgadnięcia.
Jako młoda atrakcyjna blondynka przyjechała do Nowego Jorku i zajęła się raczkującym wówczas modelingiem. Co więcej, sama także fotografowała, a jej prace były na okładkach Vogue i Harper’s Bazaar. Miała nieuchwytny niepowtarzalny styl: kobiety wyglądały na zdjęciach intrygująco - jak tancerki lub manekiny. Trudno było oderwać od nich wzrok. Talent Dare Wright prawdopodobnie odziedziczyła po matce, która była malarką – portrecistką. Ich wzajemne relacje stanowią do dzisiaj zagadkę. Jean Nathan pisze, że były nierozłączne, spały tuląc się do siebie „na łyżeczkę”, aż do śmierci matki w 1975 roku.
Jakie tajemnice niosą autoportrety Dare Wright? Czy pod warstwą glamouru i doskonałości kryją oziębłą nieszczęśliwą kobietę będącą w potwornej więzi z matką i nie mogącą odnaleźć prawdziwej miłości życia?
„Sekretne życie samotnej lalki”
Jean Nathan
Premiera: 8 listopada 2017
Wydawnictwo W.A.B.