1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Estas Tonne zagra kilka koncertów w Polsce. Zobacz video

priv
Zobacz galerię 8 Zdjęć
Estas Tonne, światowej sławy gitarzysta-wirtuoz, który tworzy muzykę pełną duchowej treści, rozpoczynał swoją muzyczną drogę grając na ulicach na całym świecie.

Estas urodził się na Ukrainie, po czym mieszkał w Izraelu, USA, Niemczech, Austrii i Holandii. Dzisiaj koncertuje na całym świecie. Rozpoznanie jego muzycznego talentu przyszło do Estasa po wielu ulicznych występach. Dzisiaj znany jest jako muzyk, który poprzez swoją gitarę oferuje światu muzykę pełną wzniosłości i duchowego kontaktu ze sobą.

Wywiad ze współczesnym muzykiem i podróżnikiem Estasem Tonne

Dziennikarz Ilgaz Fakioğlu: Z twoich wywiadów i odpowiedzi wynika, że do tworzenia swojej muzyki opierasz się na naturze i ludzkim sercu. Rozwińmy ten temat.

E.T. Postrzegam muzykę nie tylko jako wykonywanie sztuki, ale przede wszystkim jako ekspresję samego życia. Możemy przygotować się na koncert, ale bez względu na to, jak bardzo będziemy na niego „gotowi“, zawsze będą miały miejsce nieprzewidziane sytuacje. Powiedzmy, że ktoś „napisałby“ „świetny“ utwór, a następnie przedstawił go publiczności, co do nuty, słowo w słowo, podczas gdy natura, moim zdaniem, nigdy tak nie działa. Niebo może wyglądać mniej więcej na takie same każdego dnia, ale pomimo to nigdy nie jest takie same... Czy możemy być w pełni przygotowani na każdy nadchodzący dzień? To niemożliwe... Życie wyraża się poprzez zmianę i transformację, a jedyne co możemy zrobić, to temu zaufać.

fot. Eduard Brush

I.F. Urodziłeś się na Ukrainie w czasach Związku Radzieckiego, a następnie mieszkałeś w USA gdzie odkryłeś swoją pasję do muzyki. Występowałeś na całym świecie. Co cię głównie motywuje, by podróżować i dawać różnego rodzaju koncerty?

E.T. Wydaje mi się, że już odpowiedziałem na te pytanie..... Życie samo w sobie jest już świetnym powodem do tego, by być, by się dzielić, by eksplorować...

Bardzo cenię swoje momenty samotności, kiedy mogę komunikować się ze sobą.
I.F. Mówisz, że jesteś współczesnym trubadurem. I rzeczywiście udaje ci się połączyć tego bohatera z aktywnym życiem muzyka, który występuje na zorganizowaych koncertach. Czy mógłbyś podzielić się z nami tym, jak wygląda planowanie twoich muzycznych występów?

E.T. Przez wiele lat podróżowałem bez terminarza/agendy, eksplorując różne kraje i kultury, odwiedzając miejsca, do których czułem wewnętrzne wołanie. Teraz to się zmieniło na przede wszystkim zorganizowane koncerty i festiwale. Gdy otrzymujemy zaproszenie, nasz zespół je rozważa z każdej perspektywy, ale i tak niemożliwym jest dla nas odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Poza tym, nawet jeśli uwielbiam dzielić się tą muzyką, bardzo cenię swoje momenty samotności i tzw. twórcze szaleństwo, gdzie mogę po prostu być... i obserwować każdy kolejny dzień...

I.F. Żyjemy w złotej erze nowych mediów dla tych, którzy chcą dzielić się lub promować swoją muzykę. Czy możesz nieco powiedzieć na temat korzyści z mediów społecznościowych dla międzynarodowych, niezależnych artystów?

E.T. „Niezależny“ oznacza Niezależny.... a to może być trudna ścieżka jeśli dana osoba ma wręcz obsesję na temat lajków, ilości wyświetleń i odpowiedzi od społeczności internetowej, co powoduje pewien rodzaj zależności. W rzeczywistości, wszystkie rodzaje portali internetowych zrewolucjonizowały sposób szerzenia sztuki. Pomimo tego, że promuję czystość serca... możemy dzielić się naszą esencją ze światem bez gierek czy manipulacji.

Muzyka to język, który może nas zmienić.
I.F. Bazując na mojej osobistej obserwacji, widzę, że duch twojej muzyki jest obecny we wszystkich twoich słowach i działaniu...

E.T. Wszyscy wiemy, że jedyną stałą jest zmiana... Niemożliwym jest rozpoznać osobę, którą znaliśmy 20 lat temu, w osobie, którą znamy dzisiaj, a także w tej, którą dopiero poznamy.. Muzyka jako język, a nawet lepiej, jako stan bycia, zmieniła moje życie, a ta zmiana jest nieustająca, nie tylko we mnie, ale w nas wszystkich.

Artysta w marcu zagra 4 koncerty w Polsce:

  • Warszawa 18 marca
  • Wrocław 21 marca
  • Kraków 25 marca
  • Poznań 28 marca

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze