1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Konkurs Międzynarodowy na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowym

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Od 7 do 16 października odbędzie się 27 Warszawski Festiwal Filmowy. W Konkursie Międzynarodowym weźmie udział 20 pełnometrażowych filmów z całego świata. Dla ponad połowy z nich pokaz podczas WFF to premiera światowa, międzynarodowa lub europejska.

17 godzin / 23-F / 17 Hours, reż. Chema de la Pena (Hiszpania 2011), 97 min.

Hiszpania, 23 lutego 1981. Historia najdłuższej nocy w dziejach młodej hiszpańskiej demokracji, siedemnastu godzin, które sprawiły, że zadrżały fundamenty demokratyzującego się państwa..

Premiera międzynarodowa.

Alois Nebel, reż. Tomáš Lunák (Czechy 2011), 84 min.

Alois Nebel całe życie spędził na kolei. Zbiera rozkłady jazdy, pije piwo, pali i czasem widzi we mgle to, czego nie widzą inni. Długo oczekiwana adaptacja kultowego komiksu Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99.

Bestia / Beast, reż. Christoffer Boe (Dania 2011), 83 min.

Dramat psychologiczny o transformacji z potulnego męża w żądną krwi bestię.

Premiera światowa.

Ciemne sprawy / Matiere Grise / Grey Matter, reż. Kivu Ruhorahoza (Australia, Rwanda 2011), 110 min.

Przełomowy debiut o wyobraźni i szaleństwie z elementami autobiograficznymi. Pierwszy pełnometrażowy film nakręcony w Rwandzie przez rwandyjskiego filmowca.

Premiera europejska.

Domniemanie niewinności / Prezumpcya Soglasya / Presumed Consent, reż. Farkhot Abdullaev (Rosja 2011), 75 min.

Film przedstawia prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w szpitalu w miasteczku pod Moskwą. Ciężko ranny uzbecki chłopiec zostaje bez wahania przeznaczony na dawcę organów na podstawie "domniemanej zgody".

Premiera międzynarodowa.

Droga na druga stronę / Crulic – drumul spre dincolo / Crulic – The Path to Beyond, reż. Anca Damian (Rumunia, Polska 2011), 72 min.

Pełnometrażowy animowany film dokumentalny opowiada historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku.

Inna cisza / Otros silencios / Another Silence, reż. Santiago Amigorena (Francja, Argentyna, Kanada 2011), 90 min.

Mąż i syn policjantki z Toronto zostają zamordowani. Kobieta szuka sprawców. Niczym we współczesnym westernie, jej droga prowadzi do granicy Argentyny z Boliwią, do innego świata.

Jestem Mitsuko / Being Mitsuko, reż. Kenji Yamauchi (Japonia 2011), 106 min.

Dwie siostry z przedmieść Tokio wiodą spokojne życie. Jednak problemy finansowe powodują, że grozi im przeprowadzka. Film subtelnie balansujący między komedią a tragedią.

Premiera światowa.

Lena, reż. Christophe van Rompaey (Holandia, Belgia 2011), 119 min.

Poruszająca historia siedemnastolatki, której życie wraz z pierwszą miłością zmienia się z piekła w raj. Emocjonalny konflikt bohaterki pokazany jest z czułością i empatią. Reżyser dodaje także swój znak firmowy - rubaszny humor. W jednej z głównych ról Agata Buzek.

Premiera europejska.

List do Momo / Momo e no Tegami / A Letter to Momo, reż. Hiroyuki Okiura (Japonia 2011), 120 min.

Długo oczekiwany film uznanego w świecie twórcy filmów animowanych Hiroyuki Okiura. Tradycyjna, ręcznie rysowana animacja była przygotowywana przez ponad siedem lat przez twórców najwyższej klasy. Podnosząca na duchu, wzruszająca opowieść zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Premiera europejska.

Majid, reż. Nassim Abassi (Maroko 2010), 116 min.

Próbując przywołać blednące wspomnienie zaginionej matki i ojca, dziesięcioletni chłopiec wyrusza w podróż do Casablanki.

Premiera europejska.

Policjant / Ha'shoter / Policeman, reż. Nadav Lapid (Izrael 2011), 105 min.

Yaron jest członkiem elitarnej jednostki antyterrorystycznej policji izraelskiej. Spotkanie z radykalnym, stosującym przemoc ugrupowaniem wywraca jego życie do góry nogami.

Racje serca / Las razones del corazón / Reasons of the Heart, reż. Arturo Ripstein (Meksyk, Hiszpania 2011), 110 min.

Emilia, gospodyni domowa przygnieciona powszedniością życia i nieudanym małżeństwem, niezadowolona i wycieńczona przez macierzyństwo czuje, że życie przechodzi jej koło nosa. Swobodna adaptacja ostatnich rozdziałów powieści Gustawa Flauberta "Pani Bovary".

Premiera międzynarodowa.

Róża / Rose, reż. Wojciech Smarzowski (Polska 2011), 90 min.

Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość niemożliwa. Nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Gdyni najnowszy film twórcy "Wesela" i "Domu złego".

Rybka / He-tun / Blowfish, reż. Chi Yuarn Lee (Tajwan 2011), 88 min.

Opowieść o dziewczynie, która przeprowadza się do domu nieznajomego mężczyzny. Nieznajomy oczekuje na powrót żony, która uciekła z innym facetem. Dziewczyna postanawia udawać jego żonę.

Premiera europejska.

Trzy i pół / Seh-O-Nim / Three and a half, reż. Naghi Nemati (Iran 2011), 80 min.

Hanieh, Homa i Banafsheh są więźniarkami i bliskimi przyjaciółkami. Wychodzą z więzienia na kilkudniową przepustkę. Postanawiają wbrew przepisom nie wracać do więzienia. Chcą nielegalnie przekroczyć granicę.

Premiera światowa.

Ulisses / Ulises / Ulysses, reż. Oscar Godoy (Chile, Argentyna 2011), 85 min.

Opowieść o Julio, peruwiańskim emigrancie w Chile, który wyjeżdża "za chlebem", ale w efekcie zmienia się wewnętrznie. W trakcie swojej podróży Julio rezygnuje z różnych możliwości, które pojawiają się na jego drodze, ponieważ zrozumiał swoje emocjonalne i duchowe uwarunkowania.

Utrata niewinności w Alma-Acie / Terya nevinnost v Almaty / Losing Innocence in Alma-Ata, reż. Zhanna Issabayeva (Kazachstan 2011), 75 min.

Trzynaście opowieści o pierwszych doświadczeniach seksualnych młodych ludzi różnych narodowości, wieku i pozycji społecznej, mieszkających współcześnie w mieście Ałma Ata.

Premiera światowa.

Wymyk / Courage, reż. Greg Zgliński (Polska 2011), 85 min.

Historia oparta na faktach. Każdy z nas może spotkać się z sytuacją, kiedy jest świadkiem brutalnego wyrzucenia kogoś z pociągu. Jak zareagujemy? W rolach głównych Robert Więckiewicz i Łukasz Simlat.

Znieważona ziemia / La terre outragée / Land of Oblivion, reż. Michale Boganim (Francja, Niemcy, Polska, Ukraina 2011), 105 min.

Kiedy dochodzi do katastrofy jądrowej w Czarnobylu, świat mieszkańców okolicznego miasta Prypeć przestaje istnieć. Po dziesięciu latach wciąż mają problem z otwarciem się na nadzieję nowego życia. W jednej z głównych ról Andrzej Chyra.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze