1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Świąteczne filmy romantyczne – oto nasz ranking

Świąteczne filmy romantyczne – oto nasz ranking

Jude Law i Cameron Diaz w filmie \
Jude Law i Cameron Diaz w filmie "Holiday", fot. BEW
Dlaczego tak bardzo lubimy oglądać świąteczne filmy? Odpowiedź jest prosta: dzięki nim przenosimy się w bajkową rzeczywistość, a otaczająca nas aura świąt wpływa na  chęć przeniesienia się choć na chwilę do odległego świata i naszej często niezaspokojonej tęsknoty za rodzinnym bezpieczeństwem, spokojem i pozytywnymi zakończeniami rodem z "Kevina samego w domu". I w tym roku oddamy się świątecznej terapii filmowej i sięgniemy po najlepsze świąteczne filmy romantyczne. Oto nasz ranking.

1. "Holiday", reż. Nancy Meyers – to już klasyk jeśli chodzi o świąteczne filmy o miłości. Losy dwóch obcych sobie kobiet, które na czas świąt zamieniły się swoimi domami i de facto swoim życiem, to od kilku lat jeden z najgorętszych hitów świątecznych. Zwłaszcza historia Amandy, granej przez Cameron Diaz i jej ucieczka do bajkowego, wiejskiego domku Iris (w tej roli Kate Winslet) przywołuje nam najcieplejsze myśli związane z Bożym Narodzeniem.

2. "To wspaniałe życie", reż. Frank Capra – czarnobiały film z 1946 roku, który pomimo pierwotnej klapy, okazał się sukcesem i od lat przypominany jest w okresie świątecznym przez stacje telewizyjne. Akcja filmu rozgrywa się krótko po II wojnie światowej, kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia, główny bohater postanawia popełnić samobójstwo. Doprowadzić do tego nie pozwala mu jego anioł stróż, który poznaje historię życia George'a oraz wszystkich osób, które pojawiły się na jego ścieżce. To zdecydowanie klasyk, jeśli chodzi o filmy świąteczne romantyczne.

3. "To właśnie miłość", reż. Richard Curtis – brytyjska komedia romantyczna, która weszła do kanonu świątecznych filmów romantycznych. Kilka historii miłosnych rozgrywających się w bożonarodzeniowym klimacie. Mamy tu m.in.: Marka kochającego się od lat w żonie swojego najlepszego kumpla (w tej roli Keira Knightley), premiera (grany przez Hugh Granta) zakochującego się w asystentce, czy pisarza Jamiego, który przeżywając zdradę żony, zaczyna podkochiwać się w pomocy domowej. Pozycja obowiązkowa podczas świątecznego maratonu, jednak z perspektywy czasu oglądana ze sporym przymrużeniem oka.

4. "Ja cię kocham, a ty śpisz", reż. Jon Turteltaub – Sandra Bullock i Bill Pullman są idealni do filmów świąteczych – w tej komedii romantycznej, opowiadającej historię samotnej dziewczyny pracującej jako bileterka na stacji metra, Bullock gra dziewczynę, która zakochuje się w tajemniczym nieznajomym. W czasie świąt Bożego Narodzenia, ów nieznajomy zostaje zaatakowany przez chuliganów na stacji, czego jedynym świadkiem jest zakochana w nim kobieta. Od chwili, gdy ratuje mu życie, rozpoczyna się cała seria typowych dla komedii romantycznych wydarzeń.

5. "Dziennik Bridget Jones", reż. Sharon Maguire – kultowa postać Bridget Jones – dojrzałej, samotnej kobiety, która stara się znaleźć miłość swojego życia, otoczonej ekscentrycznymi rodzicami i specyficznymi przyjaciółmi, to majstersztyk jeśli chodzi o portret kobiety w filmie komediowym. Bridget zachwyca swoim poczuciem humoru, niezdarnością i… realizmem. To właśnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, szalona Bridge wpada na pomysł, żeby raz na zawsze odmienić swoje życie i zakłada dziennik, w którym zaczyna zapisywać postępy w realizacji swoich świątecznych postanowień. To jeden z tych filmów świątecznych, które mają sporą domieszkę komedii romantycznej.

6. "Family man", reż. Brett Ratner – Jack to biznesman, który lata temu wybrał drogę kariery i sukcesu. W wigilię Bożego Narodzenia zasypia sam w swoim ekskluzywnym apartamencie po to, by obudzić się... jako mąż, ojciec dwójki dzieci i sprzedawca opon samochodowych. Świąteczna propozycja szczególnie dla tych, którzy wciąż zastanawiają się nad "mieć czy być".

7. "Czekając na cud", reż. Chazz Palminteri – plejada gwiazd z Susan Sarandon, Penelope Cruz i Paulem Walkerem na czele. Świąteczny film romantyczny ukazujący, podobnie jak w przypadku "To właśnie miłość" przeplatające się historie mieszkańców Nowego Jorku, którzy pomimo świątecznego nastroju muszą stawić czoła nieoczekiwanym problemom i sytuacjom. Wszyscy bohaterowie starają się zrozumieć, czym tak naprawdę są święta i odkryć ich znaczenie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze