1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Jedyny taki adres w Polsce

Pięćdziesięciolecie radiowej Trójki to wydarzenie obchodzone hucznie, ale i bardzo... trójkowo.

Program Trzeci Polskiego Radia to rozgłośnia wyjątkowa. Żadne inne radio na przestrzeni tak wielu lat nie zgromadziło równie wiernej publiczności, która dzień za dniem podąża za głosami prawdziwych osobowości budujących ramówkę. Trójka to przede wszystkim nazwiska, synonimy słowa „radiowiec”. Niedźwiecki, Mann, Baron, Olszański – każdy trójkowy słuchacz ma w gronie pracowników Myśliwieckiej 3/5/7 swoich faworytów.

Wielu z nich nie wyobrazi sobie Trójki bez Artura Andrusa. Ten nie tylko dziennikarz, ale chyba przede wszystkim kabareciarz, pracuje na Myśliwieckiej od 1994 roku. Jak na Mistrza Mowy Polskiej przystało, jego twórczość – radiowa i kabaretowa – to zmyślna gra słowem, zabawa konwencją piosenki poetycko-zawadiackiej. Jako piosenkarz dał się poznać słuchaczom w 1425. notowaniu Listy Przebojów Trójki. Jego „Cieszyńska” na podstawie słów i muzyki Jaromira Nohavicy zawędrowała na trzecie miejsce listy. Potem nastał czas Czarnej Heleny („Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie”, która zawędrowała na sam szczyt, notując najwyższy w historii trójkowej listy awans. Słuchacze Helenę nucili, śpiewali, domagali się powtórek. Rok później dostali „Czarną Helenę po roku”, kolejny literacki popis Andrusa, naczelnego poety polskich fal radiowych.

Dziś, w pięćdziesiątą rocznicę powstania Trójki, piosenkowy dorobek Andrusa trafia na płytę. „Myśliwiecka” to – obok m.in. napisanej specjalnie na tę okazję sztuki teatralnej – jeden z elementów jubileuszowych obchodów. Andrus bawi się tu muzyką Włodzimierza Korcza, Wojciecha Steca, Krzysztofa Herdzina, Łukasza Borowieckiego, do znanych melodii podkładając własną twórczość. „Piłem w Spale, spałem w Pile”, „Duś, duś gołąbki”, „Petersburg” to utwory znane już słuchaczom z kabaretowych audycji Trójki. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba mieć jaja, by półwiecze celebrować z przymrużeniem oka. Ale taka jest właśnie Trójka. Sto lat!

Artur Andrus, „Myśliwiecka”, Mystic Production

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze