1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Czego ludzie słuchają w drodze? Przegląd najlepszych podcastów

Czego ludzie słuchają w drodze? Przegląd najlepszych podcastów

Najciekawsze podcasty do słuchania podczas podróży (fot. iStock)
Najciekawsze podcasty do słuchania podczas podróży (fot. iStock)
Czego słuchamy w drodze i do jakich podcastów najczęściej zaglądają Polacy? Wśród najchętniej włączanych słuchowisk znajdziemy zarówno zapisy bezkompromisowych rozmów, historie o seryjnych zabójcach i zbrodniach z Archiwum X oraz edukujące treści. Oto przegląd najlepszych podcastów do słuchania w drodze.

”Krymintatorium”

Jeden z najciekawszych i najpopularniejszych polskich podcastów, który od czasu pierwszych nagrań stał się liderem w zestawieniu najlepszych słuchowisk. „Kryminatorium” to podcast poświęcony tajemniczym zagadkom kryminalnym, nierozwiązanym sprawom sprzed lat i makabrycznym historiom z seryjnymi mordercami w tle. Twórca podcastu - Marcin Myszka posiłkuje się informacjami z gazet, książek, opowiadań, aby przybliżyć słuchaczom historie mrożące krew w żyłach, zarówno te, które wydarzyły się na terenie naszego kraju, jak i najsłynniejsze sprawy z zagranicy. Autor wykorzystuje w prezentowanych materiałach głosy aktorów, efekty dźwiękowe, muzykę, dzięki czemu „Kryminatorium” słucha się z ogromnym przejęciem, a przedstawiane historie mocno wpływają na wyobraźnię. Podcast liczy już ponad 150 nagrań, znajdziemy tu zarówno historie sprzed lat dotyczące m.in słynnego morderstwa nad jeziorem Bodom w Finlandii, czy historię, Oscara Pistoriusa, którą przed laty żył cały świat. „Kryminatorium” najlepiej słucha się w trakcie długiej drogi, kiedy za oknami robi się ciemno. Wprowadza klimat.

„7 metrów pod ziemią”

Autor podcastu - Rafał Gębura do rozmowy zaprasza najróżniejsze osoby. Rozmawiają o tematach ważnych społecznie, problemach i niecodziennych zawodach, które wykonują. Pojawiają się tu goście, którzy opowiadają m.in. o tym, jak to jest być tancerką erotyczną, maszynistą, oficerem ochrony statków, czy baletnicą. W rozmowach z Rafałem Gęburą rozmówcy otwierają się też na ciężkie dla nich tematy, takie jak dyskryminacja, rasizm, czy homofobia. Autor prowadzi rozmowę wrażliwie, ciekawie i przedstawia sylwetki osób zwyczajnych, choć z niezwyczajnymi historiami.

„TED Talks Daily”

TED Talks to idea znana od lat. Podczas zwoływanych konferencji naukowych przedstawiane są tzw. „idee warte propagowania”. Wśród najważniejszych uczestników konferencji znalazły się największe nazwiska świata m.in. Bill Clinton, Bill Gates, Stephen Hawking, czy Gordon Brown. „TED Talks” zawitało również w formie podcastu i teraz inspirujących przemówień możemy wysłuchać także podczas jazdy samochodem. Jeden z najciekawszych podcastów, który warto puścić w drodze, nie tylko dla samych treści, ale również w celu „osłuchania” się z językiem angielskim. Ogromnym plusem jest to, że na kanale „TED Talks Daily” codziennie pojawiają się nowe, ciekawe nagrania warte uwagi. Nie sposób nie znaleźć czegoś dla siebie.

„Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka”

Jeden z najciekawszych podcastów do słuchania w drodze - szczególnie dla tych, którzy nie śledzą bieżących wydarzeń, a chcieliby nadrobić zaległości. Autor podcastu dokonuje wyboru najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych z ostatniego tygodnia, które miały miejsce na świecie i przybliża je słuchaczom. Do udziału w podcaście zapraszani są eksperci, politycy, dziennikarze, którzy analizują i komentują poruszane zagadnienia. Choć odcinki są długie - trwają z reguły ok. 2 h, słucha się ich z niezwykłym zaciekawieniem i uwagą. W sam raz na długie podróże.

„Dalej”

Podcast Martyny Wojciechowskiej - znanej polskiej podróżniczki i dziennikarki, który dopiero kilka miesięcy temu pojawił się na platformie Spotify. Wojciechowska w swoim podcaście rozmawia z niezwykłymi osobami, które inspirują, dają energię do działania i chodzą własnymi ścieżkami. Znana z empatii i pokazywania poruszających historii dziennikarka rozmawia m.in. z autorką bloga Dzieciaki Cudaki, pilotem śmigłowca, mistrzem świata i pierwszym Polakiem, który wybrał się w podróż dookoła świata, czy legendą polskiego himalaizmu. Wojciechowska zaprasza osoby, o których sama mówi - „te którym się chce”. Chce się działać - więcej, dalej, lepiej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze