1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Kultowy „Znachor” w teatralnej adaptacji

(Fot. Bartek Barczyk/materiały prasowe)
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na pierwszą premierę sezonu 2022/23. To „Znachor” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, wzorcowy polski melodramat, kultowy tytuł polskiej literatury i popkultury. Premiera będzie miała miejsce 10 września br. na Scenie MOS przy ul. Rajskiej 12.

„Znachor”. Najpierw czytany, potem oglądany w filmowych adaptacjach. Kazimierz Junosza-Stępowski i Jerzy Bińczycki w roli Wilczura/Kosiby wciągali, wzruszali i zapadali w pamięć. Na deskach krakowskiego teatru w tę rolę wciela się Maciej Jackowski. Czy przekona publiczność, że czasem trzeba stracić pamięć, stracić wszystko, przejść długą drogę, żeby odzyskać to, co najważniejsze?

(Fot. Bartek Barczyk/materiały prasowe)

Profesor Rafał Wilczur, sławny warszawski chirurg, czy wioskowy znachor Antoni Kosiba? Kolorowa Warszawa z okresu dwudziestolecia międzywojennego czy biedna kresowa wieś? Dwa światy. I dwie – wydawać by się mogło – zupełnie różne osoby. Ten lepszy. I ten gorszy. Tylko który jest który? Czy musimy wybierać? Wolelibyśmy nie… Zamiast stawiania widzów przed wyborem – twórcy oddają spektakl, który łączy sentymentalne wspomnienia i skojarzenia ze świeżym, zdystansowanym spojrzeniem na klasykę gatunku. Powagę przeplatają lekkim dowcipem. Sprawnie rozpisane dialogi i sytuacje sprzyjają aktorom w kreowaniu wciągającego scenicznego świata. Obok grającego tytułową rolę Macieja Jackowskiego na scenie występują: Anna Tomaszewska, Lidia Bogaczówna, Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Alina Szczegielniak, Mateusz Bieryt, Adam Wietrzyński, Dominik Stroka, Mateusz Janicki, Tomasz Augustynowicz i Wojciech Skibiński. Po raz pierwszy można poznać sceniczny talent Hanny Syrbu, ukraińskiej aktorki, która po rosyjskiej napaści na Ukrainę przybyła do Krakowa i dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Udział w „Znachorze” jest jej pierwszą rolą teatralną w Polsce, a obecność w obsadzie jest symboliczna.

Spektakl wzbogacony został piosenkami – hitami współczesnego popu w aranżacjach muzycznych przygotowanych na trąbkę, kontrabas i perkusję, wykonywanymi każdego wieczora na żywo. Opracowanie muzyczne przygotowali Antonis Skolias i Zuzanna Skolias, choreografię: Weronika Pelczyńska i Monika Szpunar. Scenografia i kostiumy są autorstwa Mirka Kaczmarka. Adaptacja i reżyseria, czyli przeniesienie prozy na scenę – Jakub Roszkowski.

Teatr jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Województwo Małopolskie.

Więcej informacji i bilety na: www.teatrwkrakowie.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze