1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy i seriale o wilkołakach – 8 produkcji, które warto obejrzeć

Filmy i seriale o wilkołakach – 8 produkcji, które warto obejrzeć

Jack Nicholson w filmie „Wilk” (1994) (Fot. Columbia Pictures/Entertainment Pictures/Forum)
Jack Nicholson w filmie „Wilk” (1994) (Fot. Columbia Pictures/Entertainment Pictures/Forum)
Były już produkcje o wampirach i czarownicach, teraz czas na filmy i seriale o wilkołakach. Jeśli macie ochotę na seans z nadprzyrodzonymi istotami – oto 8 tytułów, z którymi warto się zapoznać.

Wierzenia o wilkołakach – niewolnikach księżyca – sięgają zamierzchłych czasów i mają głębokie korzenie w folklorze oraz mitologii różnych kultur, zarówno europejskich, jak i amerykańskich czy azjatyckich. W średniowieczu wilkołactwo – inaczej likantropia – było często łączone z czarną magią i okultyzmem, co przyczyniło się do rozwoju licznych legend i przesądów na temat tych istot. W czasach romantyzmu zaś – kiedy wzrosło zainteresowanie ludowością i wszystkim, co z nią związane – zaczęły powstawać różne opowieści ludowe czy baśnie, które na tapet brały także motyw metamorfozy w zwierzę, również w wilka. Ludzi fascynowało to, co mroczne, tajemnicze, niezrozumiałe. Nic więc dziwnego, że temat wilkołaków – zresztą podobnie jak wampirów – od razu podłapała kultura popularna, skąd tak duża liczba produkcji o istotach nadprzyrodzonych. Wybrałyśmy kilka z nich, które mają szansę wam się spodobać. To co, gotowi na seans? Oto filmy i seriale o wilkołakach – 8 produkcji, które warto obejrzeć.

Filmy i seriale o wilkołakach

Najlepsze filmy o wilkołakach

„Wilk”

Nasze zestawienie „najlepsze filmy o wilkołakach” rozpoczynamy tytułem „Wilk” z 1994 roku, z którym warto się zapoznać choćby ze względu na obsadę. W tytułowej roli zobaczymy bowiem Jacka Nicholsona, którego postać za sprawą ugryzienia przez wilka zaczyna odkrywać w sobie najdziksze impulsy. Podróżujący samochodem w burzliwą noc Will Randall potrąca przebiegającego przez drogę wilka. Gdy sprawdza, czy zwierzę nie odniosło ran, zostaje ugryziony, a wilk znika w mroku nocy. Od tej chwili Will zaczyna ulegać subtelnym przemianom, których nie potrafi wytłumaczyć: wyostrzają mu się zmysły, odczuwa nagły przypływ sił i odwagi w każdej dziedzinie życia. Nowo odkryta pasja życia ma jednak swoją cenę i Willowi coraz trudniej przychodzi powściągnąć dzikie i drapieżne instynkty, które zaczynają dominować w jego osobowości… Na ekranie obok Nicholsona zobaczymy m.in. Michelle Pfeiffer i Jamesa Spadera.

„Wilkołaki”

Gdy w nowojorskim Battery Parku dochodzi do brutalnego morderstwa małżeństwa Van der Veerów i ich kierowcy, sprawą zajmują się policyjny śledczy (Albert Finney) i ambitna kryminolożka (Diane Venora). Ciała ofiar wyglądają na rozszarpane przez dzikie zwierzęta. Wkrótce jednak wszystkie tropy doprowadzą wspomnianą dwójkę do podziemnego kręgu rdzennych Amerykanów. Głównymi podejrzanymi zaś staną się… wilkołaki. Jeśli interesują was filmy o wilkołakach z trzymającym w napięciu wątkiem kryminalnym, ten na pewno wam się spodoba.

„Wilk wikingów”

„Wilk wikingów” to produkcja, którą niejako możemy zaliczyć do kategorii „najnowsze filmy o wilkołakach”. Mający premierę w 2022 roku thriller opowiada o siedemnastoletniej Thale (Elli Rhiannon), która właśnie przeprowadziła się z Oslo do Nybo w Norwegii. Nie ma tu zbyt wielu znajomych, a do tego jej relacje z mamą policjantką (Liv Mjönes) są dość napięte, odkąd po śmierci męża – taty Thale – kobieta poślubiła innego mężczyznę. Gdy dziewczyna otrzymuje zaproszenie na nocną imprezę w lesie, bez zastanowienia postanawia skorzystać z okazji i nieco się rozerwać. Nie może przecież przewidzieć, że stanie się ofiarą brutalnego ataku dokonanego przez jakieś zwierzę. Na szczęście rana nie jest głęboka. Tylko dlaczego Thale zaczyna doświadczać dziwnych wizji, a jej słuch ulega polepszeniu? Pewnie już znacie odpowiedź na to pytanie. Jak nastolatka odnajdzie się w nowej roli? Przekonajcie się sami.

Saga „Zmierzch”: „Księżyc w nowiu” i „Zaćmienie”

Macie słabość do produkcji z kategorii „filmy o wilkołakach dla młodzieży”? Tych filmów nie mogło tu zabraknąć, chociaż teoretycznie głównymi postaciami sagi „Zmierzch” są wampiry. Niemniej ich naturalni wrogowie są zawsze obok – ukryci na terenie rezerwatu. To właśnie w drugiej części ukochanej sagi nastolatek (ale nie tylko) – „Księżyc w nowiu” – dowiadujemy się, że Jacob Black, przyjaciel głównej bohaterki filmu Belli Swan, jest wilkołakiem. Gdy wampir Edward Cullen, chłopak Belli, porzuca ukochaną, by – w jego mniemaniu – ją chronić, dziewczyna jeszcze bardziej zbliża się do Jacoba, który jednak liczy na coś więcej niż przyjaźń. W trzeciej części zaś, „Zaćmieniu”, wampiry i wilkołaki połączą siły w walce przeciwko wspólnemu wrogowi. Bella z kolei będzie musiała zdecydować, którego z panów wybiera.

Najlepsze seriale o wilkołakach

„Bitten”

Nie tylko filmy o wilkołakach cieszą się popularnością. Na platformach streamingowych znajdziecie równie wiele seriali o wilkołakach, a wśród nich „Bitten”. To produkcja opisująca życie Eleny Michaels (Laura Vandervoort), która pewnej nocy zostaje ugryziona przez wilkołaka. Od tej pory zyskuje nadprzyrodzone zdolności i staje się jedyną na świecie kobietą-wilkołakiem. Dziewczyna próbuje wieść normalne życie, lecz przeszkadza jej w tym seria morderstw wilkołaków. Serial powstał na podstawie powieści Kelley Armstrong.

Czytaj także: Najlepsze seriale psychologiczne - top 10 produkcji z Netflix, HBO Max, Prime Video

„Wolfblood”

Kolejna na naszej liście „seriale i filmy o wilkołakach” jest 61-odcinkowa brytyjsko-niemiecka produkcja „Wolfblood”, skierowana do młodych dorosłych. Opowiada o Maddy Smith (Aimeé Kelly) i jej rodzinie, którzy są jedynymi przedstawicielami rasy wilkołaków w miasteczku Stoneybridge. Wszystko się zmienia, gdy w szkole dziewczyny pojawia się nowy chłopak (Bobby Lockwood), który okazuje się taki sam jak ona. Niestety, jego przybycie powoduje ogromny chaos…

„Teen Wolf: nastoletni wilkołak”

Kolejna produkcja z kategorii „seriale i filmy o wilkołakach dla młodzieży”. Serial „Teen Wolf: nastoletni wilkołak” opowiada o nastolatku (Tyler Posey), który pewnego dnia zostaje niespodziewanie zaatakowany przez wilkołaka, a jego świat zostaje odwrócony do góry nogami. Scott McCall próbuje nauczyć się funkcjonować jako wilkołak, jednak sprawę komplikuje fakt, że jego rodzina to… łowcy wilkołaków. A to tylko początek jego problemów. PS nie zabraknie tu też wampirów. Gwarantujemy: serial wciągnie was bez reszty, nawet jeśli już dawno przestaliście być nastolatkami. A jeśli 6 sezonów to dla was mało, później sięgnijcie po kontynuację produkcji – film o wilkołakach „Teen Wolf: The Movie”.

„Pamiętniki wampirów”

Filmy i seriale o wilkołakach potrafią naprawdę wciągnąć, szczególnie jeśli mają aż 8 sezonów, a w każdym po mniej więcej 22 40-minutowe odcinki. Tak jest w przypadku stworzonego na podstawie serii powieści L.J. Smith serialu „Pamiętniki wampirów”. A chociaż tytuł skupia się na krwiożercach, w serialu nie zabraknie też duchów, wiedźm czy właśnie wilkołaków. To nie wszystko – „Pamiętniki wampirów” relację między wilkołakami a wampirami wnoszą na wyższy poziom i prezentują nam hybrydy, czyli wszechmocne mieszanki wampirów i wilkołaków. Brzmi intrygująco? Serial wciąga od pierwszego odcinka i z każdym kolejnym coraz bardziej trzyma w napięciu. Ostrzegamy: nie będziecie mogli się oderwać!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze