1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. W drodze do Kołobrzegu na Sensacyjne Lato Filmów

W drodze do Kołobrzegu na Sensacyjne Lato Filmów

123rf.com
Ta podróż będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej wymagająca niż transfer z Wrocławia do Lublina i z powrotem. Chciałabym, żeby droga do Kołobrzegu wyglądała jak podróż na Hel Lucyny Winnickiej i Leona Niemczyka w „Pociągu” Kawalerowicza, ale nie będzie. Żaden Cybulski się u okna nie uwiesi.

Ale nie myślcie, że duch upada w Waszej ulubionej korespondentce z upiornej jazdy po festiwalach. Nic podobnego. Wprawdzie moje poczucie bilokacji się wzmogło - bardzo żałuję, że nie dałam rady pojechać np. do Zwierzyńca, ale naprawdę cieszę się na ten Kołobrzeg. Czy Wam też złote morze śni się w najbardziej mroczne zimowe noce?

Sensacyjne Lato Filmów zapowiadaliśmy już kilka razy, teraz już czas na Galę Otwarcia, na której dziś wieczorem Wojciechowi Wójcikowi zostanie wręczona Kołobrzeska Nagroda Filmowa „Latarnik” dla najlepszego twórcy kina sensacyjnego, a nagroda aktorska „Ikona Polskiego Filmu” - Stanisławowi Mikulskiemu. Po dekoracji wyświetlony zostanie film, który zwyciężył plebiscyt publiczności na Najlepszy Polski Film Sensacyjny, „Psy” Władysława Pasikowskiego.

Sala widowiskowa nowoczesnego Regionalnego Centrum Kultury, o którego specyfice wspominałam już w zapowiedziach festiwalu, wypełni się widzami jeszcze tego samego wieczoru na pokazach „Pitbulla” Patryka Vegi (rywalizował z „Psami” o to samo miano i zajął trzecie miejsce) oraz - w ramach cyklu „czarno na białym” - film „Morderca zostawia ślad” A. Ścibora-Rylskiego. Na wszystkie pokazy wstęp jest darmowy, tylko na salę widowiskową RCK, z przyczyn technicznych mającej ograniczoną pojemność, obowiązują darmowe wejściówki.

Przez cały festiwal pod latarnią morską podczas „Godziny z autografem” będzie można zawrócić gitarę któremuś z gości festiwalowych - w tym znakomitym gronie znaleźli się w tym roku: Sylwester Chęciński (reż. „Samych Swoich”), Wojciech Wójcik (reż. „Ekstradycji”), Piotr Mularuk (reż. premierowej „Yumy”), Wojciech Pacyna (reż. „Nigdy nie mów nigdy”), Piotr Wójtowicz (operator m.in. „Sfory”), Piotr Lenar (reż. „Pitbulla”), Joanna Szczepkowska (nie trzeba przedstawiać), Anna Samusionek (aktorka m.in w. „Pitbullu”), Emil Karewicz (aktor, m.in. „Hans Kloss”), Stanisław Mikulski (aktor, m.in. „Stawka większa niż życie”), Robert Gonera (aktor, m.in. „Dług”), Zbigniew Buczkowski (aktor, m.in.”Karate po polsku”), Jakub Kamieński (aktor, m.in. „Yuma”), Marcin Świetlicki (poeta, autor powieści sensacyjnych), Cezary Harasimowicz (pisarz, scenarzysta), Tomasz Raczek (krytyk filmowy, współautor i gospodarz festiwalu) a nawet Agnieszka Rylik, pochodząca z Kołobrzegu mistrzyni świata i Europy w boksie i kick-boxingu.

Oprócz pokazów „klasyków” kina sensacyjnego w Polsce, w tym nagrodzonych w konkursie na najlepszy film w tym gatunku, będzie można zobaczyć także filmy premierowe, a nawet te biorące udział w konkursie kina sensacyjnego 3D - nagrodę zdobędzie ten, który najlepiej, w sposób najbardziej twórczy, posługuje się tą techniką.

Najbardziej wyczekuję oczywiście tego maratonu z „Millenium” na kołobrzeskiej plaży. Jeśli nie macie pomysłu, co robić nad morzem, leżenie na piasku Wam zbrzydło, przybywajcie do Kołobrzegu. Będzie sensacyjnie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze