1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Światowa premiera filmu „Lęk wysokości” Bartosza Konopki w Montrealu

Podczas rozpoczynającego się już jutro 35. World Film Festival w Montrealu, będzie miała miejsce światowa premiera Lęku wysokości w reżyserii Bartosza Konopki. Film wystartuje w konkursie debiutów.

Lęk wysokości to owoc kilkuletniej pracy Bartosza Konopki, współautora scenariusza – Piotra Borkowskiego oraz aktorów – Marcina Dorocińskiego i Krzysztofa Stroińskiego, którym partnerowały Magdalena Popławska i Dorota Kolak. Bazą, na której autorzy filmu zbudowali opowiadaną historię, są osobiste doświadczenia reżysera.

Jak mówi Konopka: Film stawia pytania o schizofreniczną naturę świata podzielonego między przeszłością a teraźniejszością, miłością a manipulacją, szaleństwem a normalnością. Dotyka „lęku wysokości” znanego każdemu z nas – lęku przed sięganiem coraz wyżej, podejmowaniem wyzwań, układaniem życia wg naszych potrzeb. Podejmujemy temat skomplikowanych zależności jakie wytwarzają się między najbliższymi osobami, w tym wypadku między ojcem a synem.

Obraz, autora nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku", jest pełnometrażowym debiutem producenckim Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Jeszcze przed rozpoczęciem światowego tournée spotkał się z uznaniem na rodzimym podwórku festiwalowym. Na tegorocznym FPFF w Gdyni Lęk wysokości zdobył nagrodę za najlepszy debiut, a podczas, zakończonego niedawno, Ińskiego Lata Filmowego wyróżniono go nagrodą „Złotej rybki”.   

Międzynarodowym dystrybutorem filmu jest Wide Management.

Kanadyjski Festiwal rozpoczyna się 18 września i potrwa 10 dni. W Konkursie "Lęk wysokości" powalczy o nagrodę z 26 filmami z 21 krajów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze