1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Grzegorz Rosiński zostanie uchonorowany Orderem Sztuki i Literatury we Francji

Grzegorz Rosiński zostanie uchonorowany Orderem Sztuki i Literatury we Francji

Polski rysownik komiksowy Grzegorz Rosiński otrzyma Ordre des Arts et des Lettres, jedno z najwyższych odznaczeń francuskich w dziedzinie sztuki.

Rosiński znany jest głównie jako twórca serii "Thorgal", który po raz pierwszy ukazał się w 1976 roku i stał się jednym z najbardziej popularnych wydawnictw komiksowych na rynku europejskim, do którego nieprzerwanie tworzy rysunki.

Artysta urodził się w Stalowej Woli. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 60. i 70. tworzył ilustracje do komiksów o Kapitanie Żbiku, do serii "Pilot smigłowca" oraz do magazynu komiksowego "Relax".

Order Sztuk i Literatury jest przyznawany osobom, które "wyróżniają się poprzez swoją działalność artystyczną lub literacką oraz tym, które mają szczególny wkład w propagowanie sztuki i literatury we Francji i na świecie". W tym roku oprócz Rosińskiego odznaczenie odbiorą także m.in. reżyser Ridley Scott, wokalista Bryan Ferry, a także aktorzy Tim Robbins i Michael Douglas.

Wśród znanych osobistości polskiej kultury odznaczonych Ordre des Arts et des Lettres w ubiegłych latach znajdują się tacy twórcy jak: Magdalena Abakanowicz czy Andrzej Wajda.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze