1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Najlepsze szkoły muzyczne w Polsce. Gdzie warto wysłać utalentowane dziecko?

Najlepsze szkoły muzyczne w Polsce. Gdzie warto wysłać utalentowane dziecko?

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Wszystko zaczyna się od dźwięku. Od stukania w klawisze, nieśmiałego nucenia albo od ciszy, którą przerywa pytanie: co, jeśli moje dziecko naprawdę słyszy świat inaczej? Dla niektórych dzieci muzyka to nie dodatek, ale język, w którym myślą i czują. Wtedy pada pytanie: czy szkoła muzyczna to dobry wybór? A jeśli tak – którą wybrać? W Polsce działa wiele szkół muzycznych, ale tylko niektóre mają prawdziwą renomę. Oto nasz subiektywny przegląd najlepszych szkół muzycznych w Polsce – miejsc, gdzie młode talenty naprawdę mogą rozwinąć skrzydła.

Warszawa – stolica muzycznej edukacji

W stolicy znajduje się kilka z najbardziej prestiżowych szkół muzycznych w Polsce.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina, znany po prostu jako „Miodowa”, to instytucja-legenda. Szkoła kształci przyszłych finalistów Konkursu Chopinowskiego, solistów i muzyków orkiestrowych. Jej absolwenci koncertują na całym świecie.

Tuż obok – dosłownie i symbolicznie – mieści się Zespół Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Kurpińskiego, czyli „Bednarska”. To szkoła o bardziej kameralnym charakterze, znana z otwartości, różnorodności stylistycznej (od klasyki po jazz) i wyjątkowych klas wokalnych.

Coraz większym uznaniem cieszy się też Szkoła Muzyczna im. Emila Młynarskiego – idealna dla młodszych dzieci, które łączą naukę ogólnokształcącą z artystyczną. Kameralna atmosfera i indywidualne podejście czynią z niej świetne miejsce na rozpoczęcie muzycznej przygody.

Poznań – tradycja i wysoki poziom

Zespół Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, mieszczący się przy ul. Solnej, to jedna z najlepszych szkół muzycznych w Polsce. Placówka z tradycjami, ale nie w sensie „skostniała” – raczej: ugruntowana. Uczniowie tej szkoły regularnie zdobywają nagrody w kraju i za granicą. Niektórzy po maturze znikają z Polski, by pojawić się potem w programach artystów-rezydentów w Berlinie, Wiedniu, Londynie. Co ją wyróżnia? Świetna kadra, doskonała organizacja i ogromna dbałość o rozwój każdego dziecka – nie tylko jako muzyka, ale także jako młodego człowieka.

(Lekcja gry na skrzypcach, fot. Getty Images) (Lekcja gry na skrzypcach, fot. Getty Images)

Kraków, Gdańsk, Wrocław – szkoły z charakterem

W Krakowie polecamy Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza. Szkoła z silnym zapleczem smyczkowym, regularną współpracą z Akademią Muzyczną i Filharmonią Krakowską. W szkolnej auli odbywają się kameralne koncerty, a uczniowie już od podstawówki uczą się, jak wejść na scenę bez lęku – z instrumentem i osobowością.

Gdańsk-Wrzeszcz – tam mieści się Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego. Fortepian, instrumenty dęte, zespoły kameralne – wszystko to w atmosferze otwartości. Miejsce z duszą i dużym sercem.

Wrocław z kolei to Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego – jedna z najstarszych i najlepiej ocenianych szkół w kraju. Słynie z systematycznej pracy i bardzo dobrze rozwiniętego działu rytmiki i kształcenia słuchu.

Czytaj także: Holendrzy wychowują najszczęśliwsze dzieci na świecie. Stosują jedną zasadę, która rodzicom z innych krajów jest obca

Katowice – artystyczna współpraca

Zespół Szkół Muzycznych im. Karłowicza w Katowicach znajduje się dosłownie obok jednej z najlepszych akademii muzycznych w Polsce – i czerpie z tego pełnymi garściami. Wyróżnia się szeroką ofertą zajęć dodatkowych, dużą liczbą koncertów i wyjątkową atmosferą artystycznej pracy. To dobre miejsce zarówno dla instrumentalistów, jak i wokalistów.

Czytaj także: Rodzic nie może być ofiarą. Co tak naprawdę pomaga dziecku po traumie? Psychoterapeuta wyjaśnia

Rzeszów – muzyczna perła Podkarpacia

Zespół Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie może nie pojawia się na pierwszych stronach ogólnopolskich rankingów, ale wypada znakomicie w konkursach i rekrutacjach do akademii. To przykład szkoły, w której liczy się realna praca z uczniem, a nie tylko błysk i rozgłos. Warto mieć ją na radarze – szczególnie, jeśli szukasz szkoły muzycznej na Podkarpaciu.

(Występ orkiestry w szkole muzycznej, fot. Getty Images) (Występ orkiestry w szkole muzycznej, fot. Getty Images)

Jak wybrać szkołę muzyczną dla dziecka?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców – szczególnie, gdy dziecko wykazuje talent muzyczny. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Obserwuj dziecko: czy ćwiczenia sprawiają mu radość, czy są źródłem stresu?

  • Poznaj szkołę od środka: odwiedź dni otwarte, porozmawiaj z nauczycielami, zapytaj uczniów.

  • Pytaj o konkret: tempo pracy, liczba zajęć, wymagania egzaminacyjne.

  • Wybierz model nauki: szkoła muzyczna ogólnokształcąca czy popołudniowa (dodatkowa)?

Szkoła muzyczna – marzenie czy ciężar?

To pytanie musi zadać sobie każdy rodzic – szczerze i uczciwie. Nie każda szkoła muzyczna będzie odpowiednia dla każdego dziecka. Bo to nie są zwykłe szkoły. To życie na dwa etaty: rano matematyka i język polski, po południu ćwiczenia, próby, teoria, występy. Czasem łzy, czasem frustracja. Ale też przestrzeń rozwoju, przyjaźni, pasji. Szkoły muzyczne to też momenty, które zostają na całe życie.

Bo kiedy dziesięciolatek po raz pierwszy zagra koncert Haydna – może jeszcze z drżącymi palcami – a w sali zapadnie cisza, zaraz potem rozlegną się brawa, to słychać w nich coś więcej niż oklaski. Jest tam duma, wzruszenie – i to ciche, ale potężne: „to jest jego miejsce”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze