fbpx

Wawrzyny Olimpijskie dla twórców

wawzyn_olimpijski
fot. materiały prasowe PKOl

Polski Komitet Olimpijski przyznał 8 złotych, 10 srebrnych i 3 brązowe Wawrzyny Olimpijskie wybitnym architektom, malarzom, rzeźbiarzom, reżyserom, fotografikom i publicystom. Nagrody są wręczane raz na cztery lata za dzieła inspirowane lub związane ze sportem.
Wprawdzie od 1948 r. konkursy sztuki nie są już częścią rywalizacji olimpijskiej, ale PKOl od 1969 r. przyznaje Wawrzyny Olimpijskie za osiągnięcia kultury, które promują sport oraz idee Pierre’a de Coubertina. Dlatego w Jury konkursu zasiadają zarówno przedstawiciele PKOl, jak i eksperci reprezentujący stowarzyszenia twórcze ze wszystkich dziedzin sztuki.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się reżyserzy filmowi, którzy pokazali nie tylko rywalizację sportowców o punkty na zawodach, ale również ich prawdziwą walkę o życie. Złotym Wawrzynem nagrodzono Annę Plutecką-Mesjasz za film fabularny „Nad życie” o zmaganiach świetnej polskiej siatkarki Agaty Mróz ze śmiertelną chorobą.

Srebrny Wawrzyn w tej kategorii odebrał Zbigniew Rytel m.in. za scenariusz i reżyserię filmu dokumentalnego o Krzysztofie Wiłkomirskim, judoce, olimpijczyku, który w 2008 r. stoczył zwycięską walkę o życie nowo narodzonego syna. Jury doceniło tego samego autora także za film „Dzieci mniejszego księcia” o olimpiadach specjalnych oraz film o historii polskiego olimpizmu.

W dziedzinie architektury Złotymi Wawrzynami nagrodzono twórców projektu PGE Arena w Gdańsku oraz autorów projektu Basenu Olimpijskiego w Szczecinie, a Srebrne Wawrzyny powędrowały do autorów projektu budynku klubowego Warszawskiego Towarzystwa Sportowego DeSki i autora projektu Młodzieżowego Centrum Sportu i Edukacji w Nowej Hucie.

Złoty Wawrzyn za cykl fotograficznych portretów mistrzów olimpijskich odebrał Tomasz Gudzowaty, a srebrnym wyróżniono Tomasza Prażmowskiego za całokształt osiągnięć w dziedzinie fotografii sportowej.

W dziedzinie literatury naukowej Złote Wawrzyny przypadły Wojciechowi Lipońskiemu i Marii Rotkiewicz, srebrny Dariuszowi Słapkowi, a brązowy Ryszardowi Wrykowi.

Waldemara Świerzego nagrodzono Złotym Wawrzynem za całą twórczość w dziedzinie plakatu sportowego, a w dziedzinie rzeźby w ten sposób został wyróżniony Bronisław Chromy. Srebrne Wawrzyny w tej dziedzinie powędrowały do Piotra Gawrona i Jerzego Kędziory. Bogusław Lustyk został uhonorowany za cykl obrazów „Istota sportu”. „Z wiatrem w sercu” to z kolei tytuł tomiku wierszy, za który nagrodzono Krzysztofa Zuchorę. Uhonorowano również publicystów sportowych – Tadeusza Olszańskiego i Andrzeja Persona.

– Sport jest częścią kultury, która niegdyś go nobilitowała, a dziś jest jego zwierciadłem – powiedział w imieniu nagrodzonych Tadeusz Olszański podczas uroczystości, która odbyła 25 czerwca w Centrum Olimpijskim.