fbpx

Festiwal filmów afrykańskich AfryKamera – film pt. Materiał

"Material"
AfryKamera

W sobotę 13 kwietnia, w kinie Luna obejrzeć będzie można film „Materiał”, w ramach festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera.
„Materiał” swoją lekkością, podkładem muzycznym, klimatem, bardziej przypomina kino rodem z Bollywood, niż produkcję afrykańską. Tu żart przeplata się z dramatami rodzinnymi, a głównym wątkiem jest konflikt pokoleniowy. Rzecz jednak dzieje się w Durbanie w RPA.

Głównym bohaterem jest Kassim, który pomaga swojemu ojcu w rodzinnym sklepie z tkaninami. Ojciec Kassima jest typowym muzułmańskim tradycjonalistą, który nie lubi wszelkich przejawów nowoczesności, zmian w obyczajowości, ani sprzeciwiania się tradycji. Swego czasu pokłócił się ze swoim bratem, gdy ten proponował mu przeniesienie sklepu do nowoczesnego centrum handlowego i od tamtej pory bracia ze sobą nie rozmawiają. Nie wie on jednak, że jego syn wieczorami występuje w nocnych klubach, gdzie bawi licznie zgromadzoną publiczność jako stand-up comedian. Dramatycznie robi się, gdy ojciec odkrywa prawdę, ale ta konfrontacja – wbrew pozorom – uczy wiele każdego członka rodziny.

„Materiał” w niczym nie przypomina pozostałych filmów, jakie można zobaczyć podczas festiwalu AfryKamera. To kino familijne, komediowe, bardzo wdzięczne w wymowie, niezwykle lekkie w nastroju. Nie ma tu wielkiej historii w tle, nie ma konfliktów etnicznych, religijnych czy walk narodowościowych.Tym bardziej pokazuje, jak zróżnicowana jest Afryka, o jak różnych kinematografiach mówimy. Ale po trudnym „Otelo płonie” i refleksyjnym „Madame Tyson”, „Materiał” działa kojąco.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze