Lady Gaga nie musi wkładać sukienki z mięsa, aby skupić na sobie uwagę całego świata. Podczas gali rozdania nagród MTV VMA 2025 gwiazda wygłosiła płomienną, wzruszającą do łez przemowę, w której podzieliła się swoją osobistą refleksją na temat roli artysty we współczesnym świecie. Nie zabrakło też bardzo intymnych wątków.
Podczas gali MTV Video Music Awards 2025 Lady Gaga ponownie przyciągnęła uwagę wszystkich. Tegoroczna liderka nominacji, mająca szansę na zwycięstwo w aż dwunastu kategoriach, ostatecznie wróciła z gali z dwoma nagrodami, w tym jedną z najważniejszych – dla „artysty roku”. Po tym, jak autorka hitu „Abracadabra” odebrała statuetkę „Moonmana” z rąk Lenny’ego Kravitza, wygłosiła wyjątkowo emocjonalną przemowę. Jej słowa poruszyły do głębi nie tylko fanów, ale także kolegów i koleżanki z branży, w tym obecną na widowni Ariane Grandę, która z trudem powstrzymywała łzy, słuchając słów swojej przyjaciółki.
Podczas swojego wystąpienia Gaga przyznała, że nagroda za bycie artystą ma dla niej szczególne znaczenie. – Przygotowując się do występu, pomyślałam, jak wiele znaczyłoby dla mnie zdobycie tej nagrody dzisiejszego wieczoru. I nawet trudno mi wyrazić, co to dla mnie teraz znaczy. Zastanawiałam się, jak to jest być nagrodzonym za bycie artystą, za coś, co samo w sobie daje tak ogromną satysfakcję – zaczęła.
Wokalistka opowiedziała o tym, czym jest dla niej sztuka. – Bycie artystą to próba połączenia ludzkich dusz na całym świecie. To dyscyplina i rzemiosło, które pozwala sięgnąć w głąb czyjegoś serca, zapuścić tam korzenie i przypomnieć o marzeniach – oznajmiła.
W dalszej części swojej przemowy Gaga podkreśliła też, że twórczość to odpowiedzialność wobec publiczności. – To odpowiedzialność, by poruszać ludzi. Sprawiać, że się uśmiechają, tańczą, płaczą, czują ulgę. To sposób na budowanie zrozumienia i świętowanie wspólnoty. Mam nadzieję, że w codziennym pędzie będziecie pamiętać o sztuce swojego życia. O tym, że możecie liczyć na siebie i swoje proste umiejętności, które trzymają was w całości. Wasza praca, wasza pasja, wasza dyscyplina zasługują na nagrodę. Sposób, w jaki idziecie przez życie, jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. I całkowicie wasz – powiedziała ze sceny.
Nie mogło zabraknąć słów skierowanych do fanów. – Tę nagrodę dedykuję publiczności. W pełni zasługujecie na swoją scenę, na której możecie zabłysnąć. Składam wam wszystkie moje oklaski. Dziękuję wam, Little Monsters, moi fani, za to, że zawsze mnie wspieracie i akceptujecie potwora we mnie – wyznała Gaga.
Na koniec artystka zwróciła się do swojego narzeczonego, Michaela Polansky’ego, z którym pracowała nad swoim ostatnim, bestsellerowym albumem pt. „Mayhem”. – A do mojego partnera we wszystkim, Michaela, tworzenie w tym roku z tobą było pięknym, pięknym snem. Byłeś przy mnie na każdym kroku. Tobie także to dedykuję, kochanie. Chciałabym móc zostać i obejrzeć wszystkie te niesamowite występy, ale muszę wracać do Madison Square Garden. Kocham was – zakończyła.
Tego wieczoru Gaga miała wyjątkowo napięty grafik. Najpierw pojawiła się w UBS Arena w Elmont, by odebrać nagrodę, a chwilę później wyruszyła prosto do legendarnej sali koncertowej Madison Square Garden, gdzie czekał na nią wyprzedany koncert w ramach trasy Mayhem Ball.
Obok Lady Gagi największymi triumfatorkami tegorocznej ceremonii MTV VMA 2025 zostały Ariana Grande i Sabrina Carpenter, które również zdobyły po dwie statuetki. Pełna lista zwycięzców do sprawdzenia poniżej.
Teledysk roku: Ariana Grande – „Brighter Days Ahead”
Najlepszy artysta pop: Sabrina Carpenter
Teledysk hip-hop: Doechii – „Anxiety”
Teledysk rock: Coldplay – „All My Love”
Teledysk latynoski: Shakira – „Soltera”
Teledysk długoformatowy: Ariana Grande – „Brighter Days Ahead”
Teledysk ze społecznym przekazem: Charli XCX – „Guess” ft. Billie Eilish
Najlepsza reżyseria: Lady Gaga – „Abracadabra”
Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz: Lady Gaga – „Abracadabra”
Najlepsze zdjęcia: Kendrick Lamar – „Not Like Us”
Najlepszy montaż: Tate McRae – „Just Keep Watchin”
Najlepsza choreografia: Doechii – „Anxiety”
Najlepsze efekty wizualne: Sabrina Carpenter – „Manchild”
Zespół roku: Blackpink
Najlepsza współpraca: Lady Gaga & Bruno Mars – „Die with a Smile”
Teledysk pop: Ariana Grande – „Brighter Days Ahead”
Najlepszy album: Sabrina Carpenter – „Short n' Sweet”
Najlepszy występ w serii Push: Katseye – „Touch”
Piosenka roku: Rosé & Bruno Mars – „Apt.”
Najlepsze afrobeaty: Tyla – „Push 2 Start”
Teledysk K-pop: Lisa z Doja Cat & Raye – „Born Again”
Teledysk country: Megan Moroney – „Am I Okay?”
Artysta roku: Lady Gaga
Piosenka wakacji: Tate McRae – „Just Keep Watching”
Teledysk alternatywny: Sombr – „Back to Friends”
Teledysk R&B: Mariah Carey – „Type Dangerous”
Najlepszy nowy artysta: Alex Warren
Michael Jackson Video Vanguard Award: Mariah Carey
Nagroda Rock the Bells Visionary: Busta Rhymes
Nagroda dla ikony muzyki latynoskiej: Ricky Martin
Źródło: MTV; deadline.com