1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Najgorszy dzień tygodnia

123rf
123rf
Najnowsze badanie Westin Hotels & Resorts dowodzi, że poniedziałek jest najmniej produktywnym dniem tygodnia. Badanie pokazuje także, iż rosnąca liczba zobowiązań zawodowych i nieustanna dostępność wpływają negatywnie na życie osobiste, zdrowie oraz dobre samopoczucie mieszkańców Europy.

Europejczycy padają ofiarą „poniedziałkowego doła”

Coraz dłuższy dzień pracy i większe obciążenia zawodowe sprawiają, że niemal połowa respondentów w badaniu była zdania, iż ich ogólny poziom stresu związanego z pracą wzrósł na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Zgodnie z wynikami badania brak czasu przeznaczonego na „naładowanie akumulatorów” i zmianę perspektywy w trakcie weekendów sprawia, iż poniedziałek jest najmniej produktywnym dniem tygodnia dla aż 65% respondentów. Wielu z nich uważa poniedziałek za najdłuższy dzień pracy. Głównymi przyczynami takiego nieproduktywnego rozpoczęcia tygodnia są: brak czasu na regenerację podczas weekendu (36%), nadrabianie zaległości związanych z pracą, zabierające prywatny czas (36%).

Z powodu postępu technologicznego i smartfonów nie pracujemy już tylko od 9:00 do 17:00 od poniedziałku do piątku, jak wcześniej. Połowa respondentów była zdania, że ich dni robocze są nawet o dwie godziny dłuższe z powodu korzystania ze smartfonów. Granica pomiędzy życiem zawodowym a osobistym coraz bardziej się zaciera. Jedna na dwie osoby uważa, że jej życie osobiste cierpi z powodu zobowiązań zawodowych. Najbardziej dotkniętymi obszarami są sen (60%), relaks (60%), dobre samopoczucie (54%) oraz relacje rodzinne (54%). Ponad jedna trzecia respondentów deklaruje, że czują się zmęczeni już na początku tygodnia pracy. Aż 65% respondentów odczuwa niepokój i stres podczas weekendów, a 1 na dwie osoby przeznacza do 3 godzin na odpisywanie na wiadomości w soboty i niedziele. Co więcej aż 60% ankietowanych osób myśli o projektach na nadchodzący tydzień podczas weekendów. Dlatego nie jest zaskoczeniem fakt, że 61% osób spóźnia się do pracy lub zauważa spóźnianie się współpracowników w poniedziałkowe poranki.

Źródło: Westin Hotels & Resorts

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze