Ona i on. Od początku czujemy, że zarówno Adam jak i Greta kryją w sobie jakieś tajemnice. Czy z relacji do bólu realnego i zachowawczego mężczyzny oraz tajemniczej i obarczonej bolesną historią malarki może wyniknąć coś więcej? Tego dowiemy się w najnowszej powieści Magdaleny Knedler pt. „Twarz Grety di Biase”.
Głównymi bohaterami powieści są Adam Dancer oraz Greta di Biase. On jest właścicielem niedużej galerii sztuki we Wrocławiu, człowiekiem targanym stanami lękowymi, wielbiącym rutynę dającą mu poczucie bezpieczeństwa, pogodzonym do swoimi nawykami introwertykiem. Z drugiej strony czerpie ogromną radość z obcowania z tak uwielbianą przez niego sztuką. Za fasadą osobliwego i nieco dziwacznego mężczyzny stoi rodzinna tragedia, której doświadczenia zamknęły Adama na otaczający go świat.
Ona to włoska malarka i tajemnicza postać, którą poznajemy między wierszami pisanych przez nią listów oraz zaszyfrowaną na płótnach malowanych przez nią obrazów. Im więcej odkrywa o sobie informacji, tym tak naprawdę mniej o niej wiemy. Do końca nie mamy pewności, czy na pewno jest to postać z krwi i kości!
Greta skutecznie kryje się za bezpiecznymi sformułowaniami, uważnie dozuje informacje o sobie, nie chcąc się ujawnić. Adam jednak zafascynowany malarką próbuje ją odnaleźć i poznać kobietę z obrazu – jej twarz oraz emocje pieczołowicie chowane pod warstwą farby. Zakup dwóch obrazów Grety Di Biase będzie miało ogromny wpływ na życie Adama. Fascynacja portretami przerodzi się w obsesję, a ta podsycana mailową korespondencją z malarką popchnie go aż do podróży do Włoch – gdzie Adam skonfrontuje swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Czy ta niejako terapeutyczna podróż zmieni wszystko? Czy Adam zapominając o swoich ograniczeniach, jakie narzucił mu umysł wróci do życia i do ważnych dla niego ludzi?
Trzecim bohaterem powieści jest sztuka. To dzięki niej Adam i Greta znajdują wspólny język. To ona wpływa na ich wybory i działanie. Właśnie dzięki obrazom poznajemy tajemnice, niezwykłość i bezpretensjonalność malarstwa.
„Twarz Grety di Biase” to najnowsza książka napisana przez Magdalenę Knedler, autorkę m.in. powieści „Pan Darcy nie żyje”, „Dziewczyna z daleka” czy też recenzowanej przez nas, niezwykle wciągającej „Historii Adeli”. Najnowsza powieść obyczajowa Knedler to wysmakowana malarsko-literacka podróż, napisana z dużą dbałością o szczegóły. Nie jest to kolejna konwencjonalna książka o relacjach. Knedler serwuje nam odważnie napisaną prozę obyczajową, wykraczającą poza ramy gatunku. Urok narracji jest zawarty w większości w tak codziennej dziś korespondencji mailowej – tutaj pełnej emocji oraz głębokich znaczeń. Wszystko to sprawia to, że książkę czyta się niespiesznie, celebrując każdy rozdział, ale jednocześnie nie chcąc odłożyć jej na dłużej.
Powieść szczerze polecamy!