Nie ma złudzeń – to już grudzień! A wraz z nim wszechogarniający nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, w którym można się już zanurzać bez skrupułów. Jego nieodzownym elementem są pyszne, korzenne ciasteczka, których dekorowanie przynosi wiele radości i jest doskonałym pretekstem do spędzenia czasu z bliskimi. Szukacie inspiracji na zdobienie pierników? Oto nasze ulubione.
Pachnące cynamonem, imbirem i gałką muszkatołową, słodkie od miodu i długo utrzymujące świeżość. Takie pierniki to prawdziwa rozkosz dla podniebienia i to właśnie ich upieczenie to pierwszy krok całej zabawy. Gotowe ciasto piernikowe jest oczywiście dostępne w sklepach, ale zachęcamy was do zrobienia go samodzielnie – jest banalnie proste, a cały proces daje morze satysfakcji.
Do przyrządzenia pierników potrzeba kilku składników, wałka (lub szklanej butelki) do rozwałkowania ciasta oraz foremek, które w okresie okołobożonarodzeniowym można dostać w niemal każdym sklepie. Jeśli jednak w twojej kuchni nie ma miejsca na kolejne akcesoria kuchenne, do wykrajania ciasta równie dobrze sprawdzi się szklanka, kieliszek lub małe plastikowe naczynie. Prosty kształt narzuci jednak więcej kreatywności w ich zdobieniu. Przepis? Proponujemy ten, którym kilka lat temu podzielił się z nami kucharz Grzegorz Łapanowski. Jest bardzo prosty i nie wymaga wycieczki do sklepu po wymyślne składniki. Link znajdziecie poniżej.
Zachęcamy również do tego, żeby w przygotowaniu ciasta piernikowego nie iść na skróty. Jeśli miód – to prawdziwy. Jeśli konfitura – to wytwarzana z prawdziwych owoców. Przyprawę piernikową także można z łatwością stworzyć samodzielnie, łącząc ze sobą korzenne i ostre przyprawy. Wówczas będziemy mieć pewność, że pierniki będą nie tylko cieszyć oko, ale też wybornie smakować.
Prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy pierniki są już upieczone i całkowicie wystygły. Wtedy bowiem możemy przejść do ich dekorowania i puścić wodzę fantazji. Sposobów jest wiele, ale bazą niemal każdego z nich jest lukier. Ten najprostszy to nic innego jak połączenie cukru pudru oraz soku z cytryny lub wody. Jeśli chcemy dodać do niego nieco koloru możemy skorzystać z barwników spożywczych lub dodać do klasycznego lukru na przykład sok z malin lub wiśni (uzyskamy kolor różowy), kurkumę (żółty), sok marchwiowy (pomarańczowy), sok jagodowy (niebieski), sok porzeczkowy (czerwony).
Lukrem, według indywidualnych upodobań, wypełniamy całą powierzchnię pierniczka, ozdabiamy tylko jego kontury lub rysujemy wzory. Lukier świetnie sprawdza się także w roli naturalnego kleju, dzięki czemu możemy przykleić do naszych pierników gotowe ozdoby z masy cukrowej, a także orzechy, żurawinę, liofilizowane i suszone owoce, pokruszoną czekoladę, wiórki kokosowe lub jadalne kwiaty. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!