1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Red pill – czym jest ruch przeciwników feminizmu?

Red pill – czym jest ruch przeciwników feminizmu?

Red pill – czym jest ruch przeciwników feminizmu? (Fot. epicurean/Getty Images)
Red pill – czym jest ruch przeciwników feminizmu? (Fot. epicurean/Getty Images)
Redpillowiec. Kto to? Mężczyzna, który udziela się na stronach internetowych, blogach czy forach, które poruszają szeroko rozumiany temat męskości, ale w określonym – antyfeministycznym – wymiarze. Przesłanie red pill wymierzone jest przeciw kobietom.

Spis treści:

  1. Definicja i pochodzenie terminu red pill
  2. Ruch praw mężczyzn – związek red pill z antyfeminizmem
  3. Światopogląd i przekonania ruchu red pill, czyli co myślą zwolennicy ruchu red pill
  4. Rollo Tomassi – ojciec chrzestny red pill, czyli jak red pill zdobył popularność: analiza zjawiska

Definicja i pochodzenie terminu red pill

Definicja red pill według Słownika Cambridge to przekonania, wybory lub informacje, które pozwalają zobaczyć świat takim, jakim jest naprawdę. Bez czerwonej pigułki możemy czuć się bezpiecznie i szczęśliwie, ale tylko przez jakiś czas, bo żyjemy nieracjonalnie. Definicja red pill odnosi się do sceny z filmu „Matrix”, w której Neo, główny bohater tego kultowego dzieła, stanął przed wyborem: mógł za pomocą czerwonej pigułki otworzyć umysł i poznać twarde fakty – czyli rzeczywistość, która jest może i brutalna, ale prawdziwa – lub połknąć pigułkę niebieską, dzięki której miałby możliwość uwierzenia w to, co chce, ale skazać się na życie w iluzji.

Ruch praw mężczyzn – związek red pill z antyfeminizmem

Red pill, przywłaszczając sobie definicję czerwonej pigułki, nazywa się ruchem społecznym i jest związany z określeniem manosfera. Jest to nieformalna sieć różnych stron internetowych, blogów czy forów, które poruszają szeroko rozumiany temat męskości, ale w określonym – antyfeministycznym – wymiarze. Jest tu mowa m.in. o prawach mężczyzn, ojcostwie, kwestiach rozwodowych, męskich ofiarach przemocy, ale nie tylko – dużo miejsca poświęca się relacjom damsko-męskim widzianym oczami redpillowców. Ruch praw mężczyzn zwraca uwagę na obojętność społeczeństwa wobec ich problemów, często posługując się takimi terminami jak seksizm odwrócony czy mizoandria. Najwięcej linków do tego typu treści znajduje się w anglojęzycznym, ale przetłumaczonym na wiele innych języków, serwisie internetowym Reddit. Ma on zarejestrowanych blisko 180 milionów użytkowników, którzy zgłaszają swoje linki, na które głosują inni. Filozofia red pill jest główną zasadą manosfery – jest używana przez aktywistów na rzecz praw mężczyzn, do którego należy ruch MGTOW – Men Going Their Own Way, czyli Mężczyźni idący własną drogą (internetowy ruch heteroseksualnych mężczyzn wrogich kobietom i związkom).

Światopogląd i przekonania ruchu red pill, czyli co myślą zwolennicy ruchu red pill

Ruch red pill wzywa, żeby mężczyźni zażyli metaforyczną czerwoną pigułkę, by się przebudzić i dostrzec, że na świecie to mężczyźni, a nie kobiety, są dyskryminowani, pomijani, uciskani. Prawa mężczyzn według nich są zaniedbywane. Redpillowcy są zdania, że mężczyźni i kobiety różnią się pod względem ewolucji i dlatego powinni być podporządkowani rolom płciowym. Światopogląd red pill to z jednej strony nawoływania do tradycyjnej narracji, mówiącej o tym, że miejsce kobiety jest w domu, przy dzieciach i garnkach, a mężczyzny w pracy, żeby utrzymał rodzinę. Z drugiej zaś instytucja małżeństwa jest wyśmiewana i wyszydzana. Wspólnym mianownikiem treści popularyzowanych przez redpillowców jest to, że głoszą, że kobiety są mniej łagodne i „angeliczne”, niż się powszechnie uważa i niż obie płcie chcą je widzieć. Redpillowcy mówią, że uczuciowość kobiet i ich wrodzona opiekuńczość to jedynie fałszywy stereotyp. Twierdzą, że opierają się na dowodach naukowych psychologów ewolucyjnych, odkrywają „prawdę” o relacjach damsko-męskich. Ich ulubionym pojęciem jest kobieca hipergamia, za którą odpowiada najstarsza część mózgu – mózg gadzi. Zwolennicy red pillu zakładają, że kobiety zawsze – bo taka jest ich natura – dążą do tego, żeby związać się z mężczyzną, którego wartość na rynku seksualnym jest jak najwyższa – to ich koncepcja SMV (ang. Sexual Market Value). Ponoć kobiety, nawet wbrew zasadom moralnym, zwiążą się z samcem alfa, który w konkretnym momencie będzie dla nich dostępny, choćby na przelotny romans. Tak kobietom podpowiada instynkt ukształtowany na drodze ewolucji, dlatego – jak twierdzą zwolennicy red pillu – trzeba je poddać kontroli społecznej. Główne przesłanie red pill? Według ich koncepcji wartość na rynku matrymonialnym kobiety „obliczana” jest na podstawie urody i odpowiednio młodego wieku, a mężczyzny na podstawie dóbr materialnych, pozycji społecznej i wyglądu. Podstawowe założenia i przesłanie ruchu red pill nie uwzględniają faktu, że badania pokazują, że kluczowymi wyznacznikami przy wyborze partnera są chociażby pochodzenie z tej samej lub podobnej klasy społecznej, zbieżność światopoglądów czy wyznawana religia oraz życiowe wartości, nie mówiąc już o uczuciach.

Rollo Tomassi – ojciec chrzestny red pill, czyli jak red pill zdobył popularność: analiza zjawiska

Rollo Tomassi jest amerykańskim psychologiem behawioralnym, blogerem, podcasterem oraz autorem serii pięciu książek „Racjonalny mężczyzna”. Prowadził też kanał YouTube pod tym tytułem. Nie był pierwszym mizoginem, który na kobiety patrzył się jak na istoty niższe – 120 lat temu w książce „Płeć i charakter” Otto Weininger odmawiał im godności, moralności, myślenia, twierdząc, że istnieją po to, by rodzić dzieci, ponieważ „kobieta wypełniona jest jedynie płciowością”, podczas gdy mężczyzna jest stworzony do rzeczy wyższych – chociażby nauki, biznesu czy sztuki. Twórcy red pill nawiązują właśnie do tych treści. W 2011 roku kontynuator tego typu idei Rollo Tomassi utworzył blog, na którym wykorzystał swój autorytet psychologa, by w duchu antyfeministycznym wypowiadać się o psychologii ewolucyjnej. Propagował swoje poglądy na różne aspekty natury męskiej i żeńskiej, dynamikę płci, mówiąc o metaforycznej czerwonej pigułce symbolizującej wgląd w rzeczywistość interseksualną. Przez lata udzielając się na forach internetowych, rozpowszechnił rozumienie ruchu red pill i zgromadził wokół siebie ludzi zaangażowanych w dyskusje w obrębie manosfery i społeczności praw mężczyzn.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze