Piękne włosy to marzenie każdej z nas. Dlatego bardzo starannie dobieramy kosmetyki do mycia, pielęgnacji i farbowania. Czy koloryzacja może być korzystna nie tylko dla naszego wyglądu i samopoczucia, ale również dla kondycji włosów?
Jesień i zima nie służą urodzie włosów, które często tracą wtedy blask, robią się suche , a ich końcówki mają tendencje do rozdwajania się i łamania. Więcej też zostawiamy ich na szczotce czy grzebieniu. Wszystko to dzieje się z powodu niskich temperatur, ogrzewania w mieszkaniach i biurach oraz noszenia czapek. Negatywny wpływ na włosy ma też mniejsza ilość świeżych owoców i warzyw w codziennej diecie i brak słońca, dzięki któremu w skórze powstaje naturalna witamina D.
To ona sprawia, że włosy są gęstsze i szybciej rosną. W języku angielskim istnieje nawet określenie „bad hair day” oznaczające chwilę, gdy stajemy przed lustrem i stwierdzamy, że to, co mamy na głowie, jest dalekie od ideału i nie dodaje nam urody. Często dzień taki przypada właśnie na jesień i zimę. Na szczęście nasz „bad hair day” może nigdy nie nadejść, jeśli odpowiednio zadbamy o włosy i skórę głowy.
Zawsze piękne i błyszczące
Pierwsze, o czym myślimy, gdy nasze włosy tracą dobrą kondycję i wygląd, to odżywka, która szybko przywróci im zdrowie i blask. Można ją zrobić samodzielnie w domu. W Internecie znajdziemy wiele przepisów na odżywki z wykorzystaniem soku (z cytryny lub czarnej rzepy) odżywiającego włosy, oleju (na przykład rycynowego, jojoba lub z pestek dyni) przywracającego im naturalny blask oraz żółtka, które je odbudowuje i regeneruje. Do włosów nadmiernie przesuszonych zalecane są odżywki z witaminą A lub E, zapobiegające rozczepianiu się włosów i działające przeciwzapalnie na skórę głowy. Witaminy można kupić w kapsułkach i dodać na przykład do oleju lub żółtka. W sklepach z kosmetykami znajdziemy także ogromny wybór gotowych odżywek do włosów. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich, przestudiujmy uważnie skład. Gotowe produkty często zawierają nie tylko substancje, które pomogą nam zregenerować włosy, ale również wiele sztucznych dodatków konserwujących i zapachowych, które mogą im zaszkodzić. Kupujmy więc te wyroby, które zawierają jedynie naturalne składniki.
Często chcemy równocześnie zregenerować włosy i przywrócić im kolor, który wyblakł już nieco po ostatnim farbowaniu. W tym celu warto wybrać koloryzującą odżywkę, na przykład ULTRA COLOR polskiej firmy . Doskonale sprawdza się ona także w przypadku włosów niefarbowanych, którym szybko przywróci naturalny blask. Zawiera pigmenty, które nadają włosom odcień, jednocześnie je pielęgnując. Odżywka już po 3 minutach pozwala uzyskać intensywny i świetlisty kolor na włosach.
Włosy na zdrowej diecie
Włosy są zbudowane między innymi z białek i składników mineralnych. Jeżeli więc w naszym organizmie brakuje tych składników, odbija się to również na kondycji włosa. Staje się słabszy, bardziej łamliwy i matowy. Zadbajmy więc o odpowiednią dietę – taką, która wzmocni nasze włosy. Jest to ważne zwłaszcza jesienią i zimą, gdy niekorzystne czynniki odbierają im piękny wygląd. Jednym z najlepszych źródeł cennych dla włosów składników odżywczych są ryby morskie – łosoś, śledź lub dorsz. Zawierają sporo kwasów tłuszczowych omega-3, białka, witaminy A i D oraz z grupy B, które wpływają korzystnie na kondycję włosów oraz skóry głowy. Fatalny w skutkach dla naszej fryzury bywa również brak żelaza, które tracimy między innymi, pijąc duże ilości kawy oraz herbaty. Pozbawione tego pierwiastka włosy stają się cienkie, kruche i łamliwe. Produkty bogate w żelazo to: żółtko jaja, wołowina, cielęcina i mięso z kaczki, a także kakao, suszone morele, brokuły, fasolka szparagowa, kasza gryczana oraz jaglana. Warto jeść również produkty bogate w witaminę E oraz selen. Witamina E rozszerza naczynia krwionośne, tym samym ułatwia odżywianie włosów oraz chroni je przed uszkodzeniami. Selen z kolei opóźnia starzenie się skóry głowy.
Aby nasze włosy były piękne, błyszczące, a przede wszystkim zdrowe i mocne, należy o nie dbać przez cały rok. Ale szczególną uwagę warto poświęcić im jesienią i zimą, gdy są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.