1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Filtry UV - co warto wiedzieć

Filtry UV - co warto wiedzieć

123RF.com
Wokół używania filtrów UV narosło wiele sprzecznych informacji i wątpliwości, których mieć nie powinniśmy.

Umiejętne używanie filtrów UV to podstawa ich optymalnego działania. Oto kilka podstawowych pytań i odpowiedzi na temat prawidłowego korzystania z kremów z filtrem:

Czy blokery chronią przed słońcem w 100%?

Absolutnie nie. Nie ma bowiem stuprocentowej ochrony przed promieniowaniem UV. Blokery są bardzo skuteczne, ale nie ochronią nas całkowicie przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Czy można używać kosmetyków tylko z naturalnymi substancjami promieniochronnymi?

Nie, ponieważ żadna z naturalnych substancji nie zapewnia takiej ochrony by występować samodzielnie. Wysokość ochrony, jaką wykazują sięga 2-4 SPF i zazwyczaj ogranicza się tylko do promieniowania UVB.

Czy krem z filtrem trzeba nakładać po każdym wyjściu z wody?

Teoretycznie filtry wodoodporne powinny przetrwać kontakt z wodą, ale przecież pod wpływem piasku krem ściera się ze skóry. Dlatego też najbezpieczniej co 2-3 godzinny ponownie nałożyć kosmetyk na skórę.

Czy można używać kremu z filtrem z ubiegłego roku?

Raczej nie, nawet jeśli lato było deszczowe, a filtr przeleżał w zaciemnionym miejscu, to traci on swoje właściwości ochronne. Lepiej więc zaopatrzyć się w nowy kosmetyk, który skutecznie będzie chronił przed promieniowaniem UV.

Czy używając perfum i opalając się, mogę nabawić się plam i przebarwień?

Tak, nie dotyczy to tylko perfum, ale też wielu różnych kosmetyków na bazie retinoidów czy kwasów owocowych. Co gorsze, plamy powstałe w wyniku takich reakcji bardzo trudno jest usunąć, dlatego zawsze należy przeczytać, czy dany kosmetyk nie wchodzi w interreakcje z promieniowaniem UV.

Czy im bardziej gęsty krem promieniochronny, tym lepiej chroni skórę?

Nie, bowiem to skład a nie konsystencja wpływa na właściwości ochronne kosmetyku. Konsystencje kosmetyku dobieramy do potrzeb skóry. Gęsty kremy i olejki polecane są skórze suchej a beztłuszczowe emulsje skórze tłustej.

Czy im droższy krem, tym lepiej chroni przed słońcem?

To nie cena chroni skórę, lecz skład danego kosmetyku promieniochronnego. Ważne jest, by zawierał zarówno filtry UVB jak i UVA, posiadał wysokie SPF, był fotostabilny, wodoodporny, najlepiej bezzapachowy, wytrzymały i co najważniejsze przebadany. A takie kosmetyki mogą być zarówno tańsze, jak i droższe.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze