1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Jak działają kosmetyki matujące

123RF.com
123RF.com
Problem nieestetycznego połysku skóry dotyczy zarówno posiadaczek cery tłustej, trądzikowej jak i mieszanej. O ile zdrowa i pełna blasku skóra jest jak najbardziej pożądana to nadmiar sebum już nie. Jak z nim walczyć?

Substancje matujące zapobiec mają świeceniu się skóry, jednak ich działanie jest doraźne, powodowane wchłanianiem nadmiarem sebum a nie wpływem na inhibowanie aktywności gruczołów łojowych.

Takimi składnikami są glinki, które pochłaniają nadmiar łoju i dzięki temu zapobiegają nieestetycznemu świeceniu się skóry i rozwojowi chorób skórnych o podłożu łojotoku np. trądziku zwyczajnego. Kolejnym składnikiem o działaniu matującym jest krzemionka (to polimer składający się z wielu jednostek dwutlenku krzemu). Znakomicie pochłania nadmiar sebum, polepsza ukrwienie i dotlenienie skóry. Jest obecna zarówno w kremach, jak i kosmetykach do makijażu.

Działanie matujące i adsorbujące nadmiar sebum wykazują również pozostałe składniki używane do produkcji pudrów matujących. Są to przede wszystkim węglan wapnia, o silnych właściwościach adsorpcyjnych, oraz węglan magnezu. Bardzo często stosowany jest również tlenek cynku, który nie tylko matuje ale też działa antyseptycznie i ściągająco. Dość często stosowany jest także dwutlenek tytanu, lecz ze względu słabe właściwości łączenia się z innymi składnikami używa się go  w minimalnych ilościach.

Do doraźnego efektu matowienia skóry używane są przede wszystkim pudry kosmetyczne. Pudry mają zbliżony skład chemiczny, różnią się tylko proporcjami składników, takich jak: talk, kaolin, mika, tlenek tytanu, tlenek cynku, tlenki żelaza. Dzięki zawartości substancji pochłaniających nadmiar sebum pudry likwidują nieestetyczny połysk i zapobiegają świeceniu się twarzy.

Czy kosmetyki matujące rzeczywiście działają?

Bardzo często pojawiają się mylne informacje o tym, że kosmetyki matujące w rewelacyjny sposób ograniczają łojotok. Pamiętajmy więc, że o ile nie będą zawierać składników normalizujących, ich działanie będzie doraźne i tylko w minimalny sposób wpłynie na poprawę kondycji skóry. Wchłaniając nadmiar sebum, zapobiegają rozwojowi bakterii, ale nie będą wpływać na jego ilość.
Dowiedz się również, jak prawidłowo pielęgnować skórę tłustą
Dlatego, stosując kosmetyki o działaniu matującym, możemy w ciągu dnia po zaaplikowaniu kremu zauważyć, że skóra mniej się świeci i błyszczy ale ilość wydzielanego sebum jest taka sama.

Na swoją obronę mają jednak to, że, wchłaniając nadmiar sebum, zapobiegają jego zaleganiu na skórze twarzy. A przecież sebum to znakomita pożywka dla bakterii i co za tym idzie, przyczynia się do rozwoju takich chorób skórnych jak np. trądzik.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze