1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Jak wybrać szkołę rodzenia

123rf.com
123rf.com
Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa, ale warto się do niej zapisać, jeśli podczas porodu nie chcemy biernie wypełniać poleceń personelu medycznego, tylko aktywnie uczestniczyć w przyjściu naszego dziecka na świat.

W wyborze szkoły rodzenia przyszłe mamy kierują się różnymi preferencjami. Pierwsze to bliskość szkoły rodzenia od miejsca zamieszkania albo pracy. Zajęcia (jeśli mówimy o ośrodkach dotowanych przez miasto, czyli gdzie kursy są bezpłatne dla mam) zwykle odbywają się w godzinach 16.00-19.00, więc wtedy, kiedy zwykle kończymy pracę, jak i w czasie wzmożonego ruchu drogowego w mieście. Dlatego szkoła rodzenia blisko pracy lub domu to najlepszy pomysł, jeśli nie chcemy spędzić dwóch wieczorów (spotkania odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu) w aucie i dodatkowo się frustrować.

Drugie kryterium to autorytet naszego lekarza prowadzącego. Czasem lekarz zaleca szkołę, która znajduje się jak najbliżej nas, tłumacząc, że zakres materiału jest podobny w tego typu placówkach. Często proponuje zajęcia w miejscu, gdzie przyszła mama chce rodzić. Większość szpitali państwowych ma w ofercie szkoły rodzenia. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość obejrzenia porodówki, a także wypytania personelu szpitalnego o możliwości szpitala zależnie od naszych potrzeb. Jeśli mamy sprecyzowaną wizję własnego porodu: chcemy rodzić naturalnie, w wannie albo tylko przez cięcie cesarskie; myślimy o porodzie rodzinnym, w prywatnej sali czy z dodatkową opieką – o te wszystkie możliwości możemy zapytać się podczas zajęć w szkole rodzenia przy konkretnym szpitalu.

Trzeci element decyzji to kadra prowadząca zajęcia. To ważne, czy mamy sprecyzowane oczekiwania, czy po prostu chcemy wybrać się na kurs i na miejscu dowiedzieć jak najwięcej o czekającym nas porodzie i połogu oraz opiece nad dzieckiem. Jeśli to drugie, to wystarczy kierować się dwoma wyżej wymienionymi kryteriami. Jeśli jednak oczekujemy od kursu czegoś więcej, wówczas przed zapisami możemy upewnić się, czy trafiamy do idealnej dla nas placówki. Przed zapisem możemy zapytać o interesujące nas zagadnienia, na przykład, jak liczne są grupy, w jakiej formie (warsztatu czy wykładu) prowadzone są zajęcia, jakie przygotowanie ma kadra i czy nieustannie się dokształca w tematyce, czy omawiane są różne formy porodu, czy szkoła uczy np. pielęgnacji dziecka w duchu ekologii albo czy oferuje naukę noszenia dzieci w chuście. Pamiętajmy, że standard miejskich szkół rodzenia jest dość ujednolicony. Jeśli oczekujemy dodatkowej wiedzy, pozostaje zapisać się do prywatnej placówki. To wydatek ok. 1000 zł, ale za to kurs skrojony jest pod nasze potrzeby, a kadra równie wykwalifikowana.

Ostatnie kryterium doboru szkoły rodzenia zależy od tego, jak chcemy rodzić. Niektóre szkoły poświęcają więcej uwagi porodowi naturalnemu, inne rozwijają tematykę znieczuleń, jakie można otrzymać podczas porodu, jeszcze inne chętnie pogłębiają kwestię tzw. cesarki. Przed wyborem szkoły dowiedzmy się, jakie jest nastawienie szkoły do interesującej nas formy porodu i wybierzmy właśnie tą, która spełni nasze oczekiwania pod tym względem.

Warto chodzić do szkoły rodzenia. Zyskamy podstawową wiedzę potrzebną podczas porodu, poznamy techniki relaksacyjne i oddechowe, ćwiczenia fizyczne, które pozwolą nam przetrwać ostatnie tygodnie do porodu, dowiemy się jak radzić sobie z ciążowymi uciążliwościami i jaką dietę zastosować po porodzie. Wreszcie, poznamy inne przyszłe mamy, z którymi możemy wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami, a to także wiedza bezcenna.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze