Edukacja to jedna z dziedzin, która różni się w zależności od kraju. Oznacza to, że każde z państw ma dowolność w kształtowaniu swojego systemu szkolnego i egzaminacyjnego. Jak wygląda polska edukacja w porównaniu ze szkołami za granicą?
Zeszłoroczne badanie „Generacja Z od A do Z” przeprowadzone z inicjatywy platformy edukacyjnej Squla.pl, wykazało, że aż połowa badanych rodziców uważa, że proces kształcenia w polskiej szkole nie nadąża za aktualnymi trendami. Jak wygląda edukacja w czterech krajach europejskich, których poziom życia i nauki przyciąga młodych Polaków?
Holandia – bezstresowa nauka
Obowiązek szkolny w Holandii dotyczy dzieci w wieku od 5 do 12 roku życia, czyli uczniów szkoły podstawowej. Zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne są dofinansowywane w równym stopniu przez państwo. Mają dużą swobodę w układaniu własnych programów edukacyjnych i metod nauczania, które limitowane są jedynie ministerialnymi standardami wymagań edukacyjnych oraz treścią samych egzaminów. W szkołach podstawowych placówka zapewnia wszystkie materiały szkolne, dlatego rodzice zwolnieni są z przeznaczania dużych kwot na tzw. wyprawki, a dzieci nie muszą nosić przeciążonych książkami plecaków. Holenderskie dzieci nie mają zadawanych żadnych prac domowych. „W Holandii opuszczanie lekcji przez dzieci należy do rzadkości. Duża swoboda i nieobarczanie uczniów zadaniami domowymi sprawiają, że dzieci chodzą do szkoły bardzo chętnie”, mówi André Haardt, założyciel platformy edukacyjnej Squla, która pochodzi oryginalnie z Holandii, a do Polski zawitała we wrześniu 2015 roku.
Szwecja – angielski na 5-kę
Szkoła podstawowa w Szwecji liczy aż 9 klas i jest to obowiązkowy etap edukacji. Dzieci zazwyczaj rozpoczynają swoją naukę w wieku 7 lat, choć do pierwszej klasy trafiają również sześciolatki albo ośmiolatki, jeśli taka jest wola rodziców. Szkolnictwo w tym kraju jest wolne od opłat, co dotyczy również materiałów do nauki, posiłków i transportu do szkoły. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej obowiązkowa jest nauka języka angielskiego. Wysoki poziom znajomości angielskiego wśród obywateli Szwecji wynika też z braku lektora w filmach anglojęzycznych, przez co dzieci w naturalny sposób przyswajają wiedzę zdobytą w szkole. „Dzieci w procesie edukacji uczą się różnych języków obcych, zaczynając od podstaw języka angielskiego w wieku od 7 do 8 lat. Oprócz znajomości języków obcych, w szwedzkim systemie edukacyjnym kładzie się duży nacisk na pracę zespołową, edukację o systemie demokratycznym oraz budowanie świadomości o bieżących sprawach międzynarodowych”, mówi Lisa Olin z Biura Radcy Handlowego Ambasady Szwecji.
Szwajcaria – kraj przyszłych naukowców
Podobnie jak w szwedzkim systemie edukacji, szwajcarska edukacja jest bezpłatna i obowiązkowa od 7 do 16 roku życia. Szkoła podstawowa obejmuje 6 klas, a od 12 roku życia dziecko idzie do 3-letniego gimnazjum. Po jego zakończeniu obowiązek szkolny ustaje. Szwajcarski system nauczania wyznaje zasadę, że jeśli najmłodsi uczniowie nie opanują idealnie podstaw, nie będą mogli dalej się kształcić. Dlatego powtarzanie klasy zdarza się tutaj często i nie jest powodem do wstydu czy napiętnowania. Poziom kształcenia w Szwajcarii jest uznawany na całym świecie. W tym kraju duży nacisk kładzie się na przedmioty ścisłe, w tym matematykę i badania naukowe. Rząd federalny centralnie nadzoruje edukację w kraju i egzekwuje obowiązek uczęszczania do szkoły. Jednak ze względu na różnorodność kultur i języków w tym kraju każdy z 26 kantonów nadzoruje własny system edukacji. W szwajcarskiej szkole nie ma ustawowego obowiązku noszenia mundurków, choć pomysł ten był ostatnio dyskutowany.
Wielka Brytania – 11 lat w mundurkach
To popularny wśród Polaków kierunek, znany przede wszystkim z mundurków szkolnych, które w większości szkół są obowiązkowe. Brytyjski system edukacji wyróżnia także długi, aż jedenastoletni obowiązek edukacji. Obejmuje on szkołę podstawową, trwająca od 5. do 11. roku życia, oraz szkołę średnią dla młodzieży w wieku 12-16 lat. Prywatne placówki szkolne są w Wielkiej Brytanii płatne, dlatego większość uczniów uczęszcza do państwowych szkół. Rok szkolny dzieli się na trymestry: jesienny (wrzesień-grudzień), wiosenny (styczeń-kwiecień) oraz letni (od kwietnia do lipca). Na każdy z tych trymestrów przypada tydzień wolnego. Szkoły na Wyspach Brytyjskich borykają się jednak z problemem przepełnionych klas - ma to negatywny wpływ na jakość nauki.