1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak komponować dietę dziecka po 1. urodzinach?

Jak komponować dietę dziecka po 1. urodzinach?

12732401 - little baby celebrating its first birthday, in front of him cake with candle
12732401 - little baby celebrating its first birthday, in front of him cake with candle
1. urodziny to wyjątkowy moment. Warto jednak pamiętać, że choć maluch skończył już 12 miesięcy, nadal szybko się rozwija. W dalszym ciągu ma szczególne potrzeby, zwłaszcza żywieniowe, a jego delikatny brzuszek wymaga wyjątkowej troski. Dlatego właśnie należy kontynuować ochronę dojrzewającego organizmu przez odpowiednie żywienie.

Choć ma już rok, dziecko nie stało się jeszcze małym dorosłym.

  • Ukończenie przez dziecko 12. miesiąca życia to istotna chwila.
  • Dieta malucha jest już wtedy bardzo urozmaicona, jednak nadal ma on inne potrzeby żywieniowe niż dorośli.
  • Brzuszek rocznego dziecka wciąż dojrzewa i jest bardzo delikatny, dlatego potrzebuje odpowiedniego wsparcia.
  • Junior potrzebuje więcej pewnych składników pokarmowych niż dorośli, m.in. wapnia, żelaza czy witaminy D.
Intensywny rozwój = szczególna opieka

1000 pierwszych dni życia dziecka, liczone już od poczęcia przez pierwsze lata, to wyjątkowy czas. Młody organizm bardzo intensywnie się wtedy rozwija i jest szczególnie podatny na wpływ czynników zewnętrznych, w tym sposób żywienia. Rodzice w tym okresie (bardziej niż kiedykolwiek później) mogą pozytywnie wpływać na nawyki żywieniowe i rozwój dziecka w przyszłości. Powinni więc zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego menu malucha – zbilansowane żywienie jest podstawą prawidłowego rozwoju. Dieta po 1. roku życia powinna być odmienna od diety dorosłych, odpowiednio zróżnicowana i zawierać właściwe ilości niezbędnych składników pokarmowych.

Mam roczek!

Po ukończeniu 12. miesiąca życia dieta malucha powinna być już bardzo urozmaicona. Należy pamiętać jednak, że musi być także bezpieczna i odpowiednio dopasowana do etapu jego rozwoju. Jej podstawę nadal powinno stanowić mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane.

Uzupełniaj niedobory

Dieta Juniora powinna różnić się od tej stosowanej przez rodziców – jadłospis dorosłych nie zawsze jest w stanie pokryć zapotrzebowanie malucha na witaminy czy składniki mineralne. Małe dziecko potrzebuje nawet 4 do 8 razy więcej pewnych składników pokarmowych niż dorośli (żelaza, wapnia[1] czy witaminy D[2]).

[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej - nowelizacja. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2012.

[2] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 16 września 2010 r. w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze