1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Jak dbać o skórę w czasie ciąży?

123RF.com
123RF.com
Podatna na wahania hormonalne w tym okresie skóra lubi płatać figle w postaci rozstępów i przebarwień. By po porodzie znów była piękna, trzeba o nią odpowiednio dbać.

Najczęściej ujawniającymi się problemami z cerą jest nadmierna suchość lub wręcz przeciwnie- trądzik, plamy i pękające naczynka.

Nadmierna suchość skóry powodowana jest zmniejszoną ilością wydzielanego sebum. Konieczna jest wówczas zamiana codziennego kremu na bardziej odżywczy uzupełniający skórę w lipidy. Zmiany trądzikowe objawiają się na skutek wahań hormonalnych. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka wszelkie silne substancje typu retinoidy, kwasy owocowe czy kwas salicylowy są niewskazane. Najlepiej myć twarz lekkim preparatem antybakteryjnym, używać kremu nawilżającego, a z leczeniem zmian poczekać aż do rozwiązania. Pękające naczynka z kolei wzmocnią preparaty z arniką, miłorzębem i kasztanowcem. Ponieważ w ciąży leczenie przebarwień jest bardzo ograniczone a wręcz niemożliwe, najważniejsza jest profilaktyka. Nawet jeśli wcześniej nie używałaś kremów z filtrem, teraz są one koniecznością.

Brzuch bez rozstępów

Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągania się włókien kolagenu i elastyny. Najlepsza w ich przypadku jest profilaktyka. Już od początku ciąży warto smarować te okolice specjalnymi kosmetykami, dedykowanymi dla przyszłych mam, dwa razy dziennie. Niektóre z mam do tego celu używają zwykłej oliwy z oliwek, która również działa intensywnie nawilżająco i ujędrniająco. Ostatni dzwonek na wprowadzenie preparatów przeciw rozstępom to czwarty miesiąc ciąży. Warto pamiętać, by pod koniec ciąży brzuch należy masować bardzo delikatnie.

Jak się pozbyć cellulitu?

Na czas ciąży odstawiamy silnie działające kuracje antycellulitowe i ujędrniające, nie oznacza to jednak, ze nic nie można zrobić. Pośladki, uda i biodra masuj szorstką rękawicą przy codziennym prysznicu. Raz w tygodniu delikatnie wykonaj mechaniczny peeling, ale nie na bazie kawy. Może to być domowy peeling cukrowy. Dwa razy dziennie smaruj skórę preparatem ujędrniającym lub antycellulitowym z linii dla kobiet w ciąży.

Biust marzenie

Większy i jędrniejszy biust nie oznacza, ze można pominąć go podczas codziennej pielęgnacji, gdyż zaniedbanie skóry piersi i dekoltu  skutkuje jej zwiotczeniem po zakończeniu okresu karmienia. Codziennie pod prysznicem polewaj dekolt  naprzemiennie strumieniem ciepłej i zimnej wody. Dwa razy dziennie smaruj preparatem do biustu dla kobiet w ciąży, najlepiej ze składnikami przeciwdziałającymi rozstępom. Pielęgnując piersi, omijaj okolice brodawek, tak by nie pobudzić wydzielania oksytocyny odpowiedzialnej za akcje porodową.

Lekkie nogi

Ulgę spuchniętym i ciężkim nogom przyniosą chłodne kąpiele i żele o działaniu chłodzącym. Jeśli uaktywnił się problem pajączków, konieczne są balsamy zawierające wzmacniające naczynia krwionośne składniki (escyna, ruta, eskulina). Najlepiej zrezygnować z wysokich obcasów, odpoczywać z uniesionymi nogami i regularnie gimnastykować stopy. Należy też regularnie usuwać zgrubiały naskórek ze stóp i smarować je odżywczymi kremami, zapobiegającymi pękaniu.

Włosy na medal

Mimo że zazwyczaj na czas ciąży stają się grube i błyszczące, trzeba im poświęcić sporo uwagi. Przede wszystkim po każdym myciu włosów należy stosować wzmacniającą odzywkę, a raz w tygodniu zaaplikować regenerującą maskę.

Co do farbowania włosów opinie są bardzo różne, lepiej jednak unikać farb - szczególnie tych zawierających w swoim składzie amoniak.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze