1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Uważność rozwija muzykalność

123rf
123rf
Nowe badania udowadniają, że praktyka uważności znacząco wzmacnia wrażliwość muzyczną.

Badacz i psycholog Frank Diaz University of Oregon sprawdził jak joga, medytacja i praktyka uważności wpływają na zaangażowanie w muzykę uczniów szkoły muzycznej. Wyniki jego badań pokazują, że medytacja, czyli metoda od wieków stosowana, by świadomość kierowana była do teraźniejszości, rozwija muzykalność. Zwiększa reakcje „przepływu” podczas słuchania muzyki. Dzieje się tak, dzięki temu, że organizm potrafi się zrelaksować, a jednocześnie jest skoncentrowany na doznaniach zmysłowych, a nie myślach, które wytwarza mózg.

Aż 97 proc. uczestników badań, którzy wcześniej medytowali, podczas słuchania muzyki doznało uczucia „przepływu” bądź zachwytu, które nie zdarzały im się wcześniej. U 64 proc. badanych praktyka uważności wzmocniła wrażenia słuchowe. Uczniowie więcej wychwytywali ze słuchanej muzyki, twierdzili że wydaje im się, że znane im dotąd utwory muzyczne brzmią zupełnie inaczej. - Uczniowie po przejściu nauki praktyki uważności zyskali większość przyjemność ze słuchania i wykonywania muzyki – mówi Frank Diaz. - Uwazność zadziałała tak, jak przycisk „zerowania”. Obudzili się na nowo w świecie muzyki, ponieważ wyszli ze starych, umysłowych schematów. Pozbyli się z mózgów definicji na temat tego, jakie są poszczególne utwory muzyczne oraz jak mają grać. Ich kreatywność muzyczna i samodzielność w graniu na instrumentach oraz komponowaniu muzyki znacznie się poprawiła.

Diaz uważa, że wyniki jego badań mogą mieć wpływ na przyszłą edukację muzyczną zarówno dzieci, jak i dorosłych. - Nasza percepcja muzyczna może się rozwijać – twierdzi naukowiec. - Istoty ludzkie są w stanie ciągle odkrywać na nowo swoje umiejętności oraz postrzegania świata. Również świata dźwięków. Żeby to odkryć, potrzebne jest jedynie skoncentrowane wyciszenie, które resetuje nawykowe myślenie. To dobry proces, bo postrzeganie na podstawie danych z przeszłości, nie jest rzeczywiste. Ponadto uważne słuchanie muzyki może stać się skutecznym sposobem na poprawę jakości życia. Staje się ono bardziej satysfakcjonujące, im częściej doświadczamy stanu „przepływu”.

źródło: University of Oregon

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze