1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kuchnia
 4. >
 5. Ze wspólnego talerza - rozmowa z autorami książki "Palestyna"

Ze wspólnego talerza - rozmowa z autorami książki "Palestyna"

Sami Tamimi razem z brytyjską redaktorką Tarą Wigley stworzyli książkę, w której dzielą się lokalnymi smakami Palestyny. (Fot. Jerry Zarins)
Sami Tamimi razem z brytyjską redaktorką Tarą Wigley stworzyli książkę, w której dzielą się lokalnymi smakami Palestyny. (Fot. Jerry Zarins)
Kucharz i autor palestyńskiego pochodzenia Sami Tamimi razem z brytyjską redaktorką Tarą Wigley stworzyli „Palestynę”. Książkę, która ukazuje bogactwo kulinarne kraju i w której obok prostych przepisów na pyszne potrawy znajdziemy opowieści o ludziach i regionie. To także historia podróży Samiego i Tary w poszukiwaniu oryginalnych smaków i lokalnych specjałów.

Niedługo święta, jak obchodzi się je w Palestynie? Sami: W bardzo południowy sposób, inaczej niż na Zachodzie. W Palestynie mieszka duża społeczność chrześcijańska, która celebruje Boże Narodzenie, ale zdecydowanie jest to święto duchowe: ludzie idą do kościoła, przeżywają modlitwę. Wiesz, w takim miejscu jak Palestyna, gdzie wszystko się zaczęło, to ma inny wymiar, bardzo wzniosły. Nie ma celebracji prezentów czy wyszukanych potraw, ludzie po prostu ładnie się ubierają i idą do świątyń, ale to robi wrażenie.

W Polsce na te święta otrzymujemy od was wyjątkowy prezent – kulinarną podróż do Palestyny, kraju twojego pochodzenia, Sami. Nazwałeś swoją książkę miłosnym listem do domu. Ty sam wyjechałeś z Palestyny jako nastolatek. S.: Moja rodzina i kraj mieli ogromny wpływ na moje życie i karierę. To miejsce, gdzie się wychowałem, ale też jedzenie, za którym wciąż tęsknię. W mojej pracy cały czas korzystam z zasobów kulturowych i tradycji kulinarnej Palestyny. I zawsze czułem, że nigdy nie zrobiłem dość dla mojej rodziny, nie odwdzięczyłem się wystarczająco krajowi. Dlatego chciałem im podziękować tą książką, od wielu lat o niej myślałem.

Napisaliście ją razem z Tarą, a wcześniej odbyliście kilka podróży do Palestyny. Dla ciebie, Sami, to był powrót do domu, dla Tary zupełnie nowa przygoda. S.: Widziałem, że na rynku pojawiają się książki o tematyce palestyńskiej, co mnie cieszyło, ale ujmowały one Palestynę w sposób trochę archaiczny, pokazując głównie tradycyjną kuchnię. Większość książek kulinarnych z tamtego regionu napisały kobiety, które odziedziczyły przepisy po swoich matkach i babkach. Jest w tym wiele nostalgii i patrzenia wstecz, ku lepszym czasom, ale to są zawsze te same przepisy. A my chcieliśmy zrobić coś innego, opowiedzieć o tym, co tam się dzieje na miejscu, jak wygląda życie ludzi. Chcieliśmy czegoś nowego, świeżego. Zależało mi nie tylko na znalezieniu ciekawych przepisów, lecz także pokazaniu mojego kraju w jego kulturowej wyjątkowości i złożoności, chociażby z powodu kontekstu politycznego. Dlatego tak dobrze mi się pracowało z Tarą, która była moimi oczami, bo widziała pewne rzeczy po raz pierwszy.

Tara: Dla Samiego, który urodził się w Palestynie, wiele rzeczy jest oczywistych, ale czasem trzeba wyjaśnić jakiś kontekst, ktoś musi zadać te naiwne pytania i padło na mnie [śmiech]. Palestyna to dla mnie zupełnie nowy teren, ale to okazało się bardzo dobre, bo mogłam z łatwością wczuć się w punkt widzenia czytelnika i pytać o wszystko. Książka kulinarna jest świetnym pretekstem, kiedy chcesz się dowiedzieć więcej, zwłaszcza o takim rejonie jak Bliski Wschód, gdzie nic nie jest proste, a niemal każdy temat ociera się o trudną politykę. Tymczasem jedzenie jest tematem uniwersalnym i zbliża do siebie ludzi.

A jak wyglądał sam proces zdobywania informacji, czyli tak naprawdę cała dziennikarska robota? S.: Mieliśmy na początku kilka pomysłów, dokąd chcemy pojechać, co zobaczyć, ale ja sam wiele miejsc odkrywałem na nowo. Na przykład nie brałem pod uwagę wycieczki do Nablusu na Zachodnim Brzegu, bo co tam jest oprócz pustyni? Tymczasem ten region, ku mojemu zdziwieniu, okazał się bardzo ciekawym miejscem i znalazł się w naszej książce, gdzie zachwalamy biały słony ser, z którego Nablus słynie.

T.: Mieliśmy szczęście, bo nie musieliśmy się spieszyć z pisaniem. Mogliśmy swobodnie odbyć kilka podróży, by eksplorować, poznawać ludzi i jeść pyszne potrawy. I, co zabawne, kiedy przygotowywaliśmy się do tych wyjazdów, w naszym kalendarzu zorganizowałam nam każdy dzień: gdzie pojedziemy, co będziemy robić. Jak w zegarku. Tymczasem na miejscu szybko okazywało się, że nie tak to będzie wyglądało [śmiech]. Palestyna wymaga innego tempa, rzeczy dzieją się swoim rytmem, trzeba na to czasu i wyluzowania. Z drugiej strony – to nie jest duży obszar, więc kiedy pytasz o kuchnię, zaraz okazuje się, że ktoś zna kogoś, kto ma ciekawy przepis albo słynie z jakiejś autorskiej potrawy, i tak to idzie pocztą pantoflową.

Wyobrażam sobie, że kiedy się nie spieszymy, droga po prostu się przed nami otwiera i zaprasza do przygody. T.: O tak, Palestyńczycy hojnie obdarzają cię swoim czasem, co oczywiście pokazuje mi, pod jaką presją czasu żyjemy w Europie. A tam ludzie nie tylko dają ci kilka godzin, dają ci wręcz całe dni, co dla mnie jest niesamowite, bo sama niechętnie dzielę się swoim czasem. S.: Tam rzeczywiście planowanie nie ma sensu. W pewnym momencie naturalną częścią planu dnia stawało się czekanie na kogoś, kto miał nas gdzieś zawieźć, ale się spóźniał, dzwonił, że niedługo po nas przyjedzie, więc czekaliśmy albo szliśmy na spacer… T.: I nagle na naszej drodze spotykaliśmy starowinkę, która miała, serio, 64 wnuczków i 15 kóz! Na każdym kroku wydarzały się nam niesamowite przygody! Poznawaliśmy wspaniałych ludzi.

Chcieliście pokazać młodą Palestynę i nowoczesną kuchnię, ale co to właściwie znaczy, na czym wam zależało? S.: Chcieliśmy opowiedzieć, jak jest pyszna i kolorowa. Dla mnie na przykład taka potrawa jak nadziewane cukinie wiele znaczy, bo wiąże się z domem, jestem z nią emocjonalnie związany, ale wiem, że dla innych niekoniecznie. Dla czytelników to tylko godziny robienia jednej nudnej potrawy, by potem ją zjeść w pięć minut. Młodzi Palestyńczycy już nie chcą gotować tak jak ich matki czy babki, które stały trzy godziny nad jednym garnkiem. Nie chcą spędzać życia w kuchni, mają telefony komórkowe, a w nich cały świat. Moi siostrzeńcy i siostrzenice ubierają się dużo fajniej niż ja i wyglądają dużo nowocześniej, a nie myśli się o tym, kiedy słyszy się o Palestynie.

T.: Chcieliśmy, żeby to była taka książka, którą można wziąć do łóżka i oprócz przepisów poczytać także o kulturze, historii i ludziach, którzy mieszkają w Palestynie. Ale też zależało nam na tym, żeby miała na tyle praktyczne i łatwe przepisy, żeby czytelnicy chcieli jej cały czas używać. Nie wymieniamy składników, których nie możemy kupić poza Palestyną, co oznacza, że musieliśmy dostosować potrawy do tego, co jest dostępne w sklepach w Europie. Na początku w ramach adaptacji przepisów do każdej potrawy chciałam dodawać komosę ryżową, a Sami od razu nerwowo reagował, mówiąc, że nie ma czegoś takiego jak komosa w Palestynie [śmiech]. Chcieliśmy, by nikt nie czuł się wykluczony z tej kulinarnej przygody.

'Palestyna' Sami Tamimi, Tara Wigley, Wydawnictwo Filo (Fot. materiały prasowe) "Palestyna" Sami Tamimi, Tara Wigley, Wydawnictwo Filo (Fot. materiały prasowe)

Zgadzacie się, że kuchnia to element naszej tożsamości, a kulinarne przyzwyczajenia, jakie wynosimy z domu, stają się potem częścią nas samych? S.: Oczywiście, że tak, i my tego potrzebujemy, tak jak potrzebujemy ulubionych potraw, które poprawiają nam nastrój i budzą dobre wspomnienia. Czy to będzie cottage pie [zapiekanka mięsno-warzywna] w Anglii, czy pierogi w Polsce. A dla nas to chicken musakhan [pieczony kurczak zapiekany z cebulą, sumakiem, zielem angielskim, szafranem i smażonymi orzeszkami piniowymi, podawany na chlebie taboon] czy cauliflower fritters [placki z kalafiora]. Jedząc, wracasz tam, gdzie wszystko się dla ciebie zaczęło.

T.: To, co powiedziałeś o wpływie jedzenia na nastrój, to prawda, ale różnica między tobą a kimś takim jak ja dotyczy nie tyle comfort food, czyli ulubionego jedzenia na pocieszenie, ile właśnie kwestii tożsamości. A kiedy tożsamość jest zagrożona, jak w przypadku Palestyny, gdzie wciąż trwa konflikt palestyńsko-izraelski, to związek między jedzeniem a tożsamością urasta do ogromnych rozmiarów. Ktoś z zewnątrz nie dostrzeże relacji między rolnikiem, który walczy o swoje gaje oliwne, a oliwą, której używa podczas gotowania. Nie zrozumie więzi między producentem, dystrybutorem a konsumentem, gdy trwa sezon zbierania oliwek. A dla tamtych ludzi związek między jedzeniem a tożsamością jest nierozerwalny. Dla mnie zapiekanka to jedzenie na pocieszenie, ale nie ma związku z moją tożsamością. Dlatego podczas gromadzenia przepisów czułam, że to ode mnie zależy, jak opowiem o życiu tamtych ludzi. W Palestynie dotarło do mnie też, co znaczy sezonowość.

Co masz na myśli? T.: Idziesz ulicą i widzisz na każdym stole migdały czy bakłażany, bo właśnie zaczął się czas zbioru tych produktów. Nie można być palestyńskim dzieckiem i tego nie wiedzieć. A dziecko w Londynie nie ma pojęcia, skąd się biorą truskawki czy jabłka, bo w angielskim sklepie są cały rok.

Ale Palestyńczycy też słyną z wielkich zamrażarek, w których wszystko przechowują, co mi przypomina trochę polskie domy. T.: To prawda, Palestyńczycy mają wielkie zamrażarki, ale wiążą się one z ich gościnnością – chodzi o to, by z łatwością dało się przyrządzić spontaniczną ucztę dla 20 osób, bez konieczności biegania do sklepu. W Anglii, gdy przychodzą goście, to podamy im najwyżej filiżankę herbaty [śmiech].

S.: Ale to też odpowiedź na tamtejszą sezonowość. Przed pojawieniem się lodówek owoce i warzywa suszono albo robiono z nich pikle, weki, kiszonki, a odkąd są zamrażarki, to upycha się w nich produkty sezonowe i w razie potrzeby wyciąga świeże. Lato na Bliskim Wschodzie, w tej swojej owocowo-warzywnej obfitości, jest krótkie.

Czy wynieśliście z domu jakieś nawyki lub zwyczaje kulinarne, które wykorzystujecie także dziś? S.: Może nie gotuję tak jak w rodzinnym domu, ale zawsze mam w kuchni te same składniki co moja mama i ciotki. To pasta tahini, za’atar [mieszanka przypraw na bazie majeranku, tymianku, oregano, prażonego sezamu i sumaku – przyp. red.], kwiat pomarańczy czy kolendra. Przydają się do gotowania prostych potraw, bo takie lubię najbardziej, jak: kasza bulgur z kalafiorem i bakłażanem, oliwki z papryką, shatta, czyli ostry sos, czy pasta z bakłażana – baba ganoush.

T.: Nauczyłam się gotować jakieś 12 lat temu, bo poszłam na kurs. A dziś muszę znosić żarty typu: ile bakłażanów jesteś w stanie zjeść w ciągu dnia? Wstaję rano, kroję bakłażany i podsmażam je na otwartym ogniu. Piżamy dzieci są przesiąknięte ich zapachem [śmiech]. Na śniadanie jem ogórki z za’atarem i serem, choć dzieci uważają, że jestem szalona. Ale co one wiedzą, codziennie jedzą słodkie płatki śniadaniowe. Jestem totalnie wkręcona w bliskowschodnią kuchnię, zwłaszcza palestyńską. Jest smaczna, słoneczna, nasycająca zmysły i oparta na warzywach, ale też – co dla mnie jako zabieganej mamy bliźniąt ma ogromne znaczenie – praktyczna, bo łatwo przygotować większe porcje różnych produktów, które potem się ze sobą miesza, dopasowuje i podaje.

Trzeba mieć elastyczny umysł, żeby tak gładko przestawić się na inną filozofię żywienia i na inną kuchnię. T.: Chyba utknęłam mentalnie na Bliskim Wschodzie. Ktoś mi powiedział, że powinnam jeść więcej kefiru i kimchi, ale zupełnie mi nie szło, za to każda ilość oliwy – już tak [śmiech]. S.: Kuchnia palestyńska jest nastawiona na gości, na stole zawsze jest wiele różnych potraw, tradycją jest dzielenie się jedzeniem. A dzielenie się jedzeniem oznacza też dzielenie się opowieściami, słuchanie drugiej osoby i zapraszanie do wspólnego stołu.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kuchnia

Jak ułatwić sobie codzienne gotowanie?

Robot planetarny Kenwood Prospero+(fot. materiał partnera)
Robot planetarny Kenwood Prospero+(fot. materiał partnera)
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Nieważne, czy lubisz gotować i robisz to z pasją, czy wręcz przeciwnie – musisz przyrządzać posiłki dla rodziny, bo zależy ci na tym, żeby twoi bliscy jedli zdrowe, domowe jedzenie – w każdej z tych sytuacji robot kuchenny pomoże tobie zaoszczędzić czas i wysiłek jaki trzeba włożyć w krojenie, mielenie, blendowanie, czy szatkowanie.

Wyrabianie ciasta? Krojenie w równą kostkę? – W tych, a także w wielu innych czynnościach, może wyręczyć cię robot planetarny Kenwood Prospero+. Czas spędzony w kuchni będzie krótszy i przyjemniejszy. Ze względu na swoje liczne funkcje robot umożliwi ci robienie zdrowych koktajli i soków, ekspresowe krojenie surówek, wygniatanie ciasta na tartę, chleb czy ciasteczka, mielenie warzyw lub mięsa na pulpety. Przygotowanie obiadu zajmie dużo mniej czasu!

Robot planetarny Kenwood Prospero KHC29.W0SI - bogate wyposażenie za rozsądną cenę!

Proste, ale niezwykle wszechstronne urządzenie kuchenne z silnikiem o mocy 1000W i pojemną misą (4,3 l). Posiada wiele funkcji: 6 prędkości pracy, pracę pulsacyjną oraz 3 gniazda obrotów. W zestawie: 3 wytrzymałe mieszadła (mieszadło K, trzepaczka, hak do ciasta), szklany blender (1,2 l), który nadaje się także do kruszenia lodu, malakser z 3 tarczami (1,4 l), maszynka do mielenia, wyciskarka do cytrusów, sokowirówka i uniwersalny młynek. Ten robot wyręczy cię we wszystkich kuchennych czynnościach i pomoże przygotować bogaty repertuar dań i deserów!

Mieszadła, w zależności od rodzaju, umożliwią ci przygotowanie ciast (biszkoptowego, piaskowego) różnego rodzaju nadzień i farszów, bez, sufletów, sosów czy majonezów (trzepaczka napowietrza masy, nadając im lekkiej i puszystej konsystencji). Hak do ciasta szybko i skutecznie zagniata ciasta na makarony, pizzę, pierogi, pączki.

Blender szklany wyposażony w wyjmowane ostrza ze stali nierdzewnej umożliwi przygotowanie dużej porcji orzeźwiającego koktajlu owocowego lub soku warzywnego, smoothie, drinków, wszelkich sosów, kremów czy dań dla dzieci. Świetnie kruszy lód.

Malakser wyposażony w stalowe ostrza do szatkowania oraz zestaw 3 tarcz do cięcia i rozdrabniania (na drobno i grubo) oraz do tarcia, jest idealną przystawką do tworzenia sałatek, sosów, dipów, tarcia ziemniaków i sera czy przygotowywania warzyw do zup i gulaszy.

W zestawie znajdziesz przystawki, które wyręczą cię także w mieleniu, wyciskaniu cytrusów, mieleniu przypraw i ziół, rozdrabnianiu, szatkowaniu, siekaniu, blendowaniu, miksowaniu.

Michel Moran, ambasador marki Kenwood (fot. materiał partnera) Michel Moran, ambasador marki Kenwood (fot. materiał partnera)

Roboty planetarne Kenwood poleca szczególnie Michel Moran – ambasador marki. Znany kucharz, juror MasteChef Polska korzysta z nich nie tylko zawodowo (w restauracji czy podczas warsztatów), ale również w domu. Ułatwiają mu one wiele kulinarnych zadań. Z czytelnikami dzieli się poniżej przepisem na owocowy deser z zabajone.

Składniki:

 • 1 jabłko
 • 1 gruszka
 • 125g malin
 • 3 jajka
 • 50g cukru pudru
 • 50g masła
 • sól
 • 100g brązowego cukru
 • świeża mięta

Potrzebne akcesoria kuchenne:

 • robot planetarny Kenwood Prospero+
 • obieraczka
 • nóż
 • foremka do zapiekania
Sposób przygotowania: Obierz jabłko i gruszkę, pokrój je w ćwiartki. Na patelni rozpuść masło, dodaj jabłko i gruszkę. Gdy owoce zaczną się lekko podpiekać, dodaj do nich brązowy cukier. Do misy robota włóż 1 całe jajko i 2 żółtka. Utrzyj je z cukrem pudrem na delikatną puszystą masę - ma być prawie biała. W międzyczasie dodaj szczyptę soli. Do rondelka wrzuć maliny, zalej odrobiną wody, dodaj kilka listów mięty i łyżeczkę cukru pudru (jeśli wolisz bardziej słodkie - dodaj ciut więcej cukru). Po przestudzeniu malin, zblenduj je w kielichu robota (kilka malin zostaw do dekoracji). Włóż skarmelizowane owoce do foremki do zapiekania, polej sosem malinowym i zalej masą jajeczną. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do maksimum (funkcja grilla) na 2 minuty - pilnuj, aby się nie przypaliło! Podawaj udekorowane malinami i świeżą miętą.

 

 1. Materiał partnera

Pieczone placuszki owsiane w wersji dla najmłodszych – wypróbuj smakowity przepis z wykorzystaniem kaszki!

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Okres urozmaicania diety jest wyjątkowy pod wieloma względami. Poznawanie nieznanych dotąd smaków, zapachów i rozwijanie zmysłu dotyku z miesiąca na miesiąc otwiera malucha na kolejne doświadczenia związane z jedzeniem. Podawanie kaszek zbożowych to świetna okazja do próbowania przez dziecko posiłków w różnorodnych odsłonach. Odkryj smakowity przepis na placuszki owsiane, które z pewnością zainteresują niejednego małego smakosza!

Urozmaicone i wartościowe posiłki to bardzo ważny element prawidłowo zbilansowanego jadłospisu już w okresie niemowlęcym. Różnorodność w miseczce czy na talerzyku zachęca malucha do próbowania nowych smaków, a co za tym idzie – buduje fundament prawidłowych nawyków żywieniowych w przyszłości.

Kaszki to delikatne zbożowe posiłki, które wspierają rodziców podczas wprowadzania nowości do diety dziecka.

Kaszki przeznaczone dla najmłodszych – czyli te ze wskazaniem wieku na opakowaniu – zawierają różnorodne zboża, których każda ich partia przechodzi nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Ich wartość odżywcza jest zgodna z wymaganiami prawa, dzięki czemu niemowlęta i małe dzieci otrzymują posiłek dostosowany do ich potrzeb na różnych etapach rozwoju.

Przykładem produktów zbożowych odpowiednich dla najmłodszych są kaszki BoboVita Porcja Zbóż. Poza tym, że stanowią dobry wybór, zawierają nawet 7 rodzajów starannie wyselekcjonowanych różnorodnych zbóż. Charakteryzuje je 0 % dodatku cukru*, a także zgodnie z przepisami prawa dla tej kategorii produktów 0 % konserwantów**, 0 % barwników** i 0 % wzmacniaczy smaku**. To wartościowe propozycje, które świetnie urozmaicą jadłospis niemowlęcia – czy wiesz, że sprawdzą się także w nietypowym wydaniu?

Pieczone placuszki owsiane z twarożkiem i bananem dla niemowląt po 8. miesiącu życia

Do przygotowania ok. 10 sztuk placuszków potrzebne będą:

Piekarnik nagrzej do ok. 180 stopni Celsjusza. W misce wymieszaj kaszkę z sodą. W oddzielnym naczyniu połącz za pomocą miksera lub blendera masło, przecier owocowy, jajo oraz twarożek. Masę przełóż do miski z suchymi składnikami i wymieszaj do uzyskania zwartej i jednolitej konsystencji. Z całości uformuj ok. 10 kulek i umieść je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą kulkę delikatnie spłaszcz. Przygotowane placuszki piecz ok. 20 minut, aż do momentu delikatnego zrumienienia. Gotowe!

*Zawierają naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka.

**Zgodnie z przepisami prawa kaszki dla niemowląt i małych dzieci nie mogą zawierać konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 1. Kuchnia

Pieczone orzechy włoskie z rozmarynem

Pieczone orzechy włoskie z rozmarynem. (Fot. Oliver Barth/ Wydawnictwo Zwierciadło)
Pieczone orzechy włoskie z rozmarynem. (Fot. Oliver Barth/ Wydawnictwo Zwierciadło)
Tak przygotowane orzechy pasują niemal do wszystkiego – mogą być podawane jako samodzielna przekąska lub stanowić przepyszne uzupełnienie niesłodkich dań. Gdy zdrowe tłuszcze z orzechów połączą się z leczniczymi właściwościami rozmarynu, otrzymamy prostą, ale jakże mocarną strawę dla mózgu.

Przepis pochodzi z książki „Smart Plants. Jak wykorzystać naturalne nootropiki, by usprawnić myślenie, koncentrację i pamięć.”, Julie Mooris

Składniki na 2 szklanki/8 porcji

2 łyżki oleju kokosowego, roztopionego 11/2 łyżki świeżego rozmarynu, posiekanego 1/2 łyżeczki soli morskiej 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne 1 łyżka cukru kokosowego 2 szklanki surowych połówek orzechów włoskich

Przygotowanie:

1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 170–180°C. Wyłóż blachę do pieczenia papierem do pieczenia. 2. W średniej misce wymieszaj olej kokosowy, rozmaryn, sól, pieprz cayenne i cukier kokosowy. Wsyp orzechy i mieszaj tak długo, aż będą dokładnie obtoczone tłuszczem i przyprawami. Rozłóż je na blasze i piecz przez 10–15 minut lub do czasu, aż orzechy zrobią się złotobrązowe i aromatyczne. Pozwól im wystygnąć przed podaniem. 3. Pieczone orzechy można przechowywać kilka tygodni w temperaturze pokojowej w pojemniku próżniowym, jednak lepiej trzymać je w lodówce, dzięki czemu na dłużej zachowają wartościowe tłuszcze.

Warto wiedzieć - już samo wąchanie rozmarynu sprawia, że do organizmu dostaje się acetylocholina, która wspomaga pamięć i prawidłową pracę mózgu.

Nootropowy zastrzyk dla mózgu: Przed wsypaniem orzechów do miski z olejem i rozmarynem, wymieszaj je z 1 łyżeczką reishi w proszku.

Więcej smacznych i zdrowych roślinnych przepisów znajdziesz w książce: „Smart Plants. Jak wykorzystać naturalne nootropiki, by usprawnić myślenie, koncentrację i pamięć” Julie Morris.

 1. Kuchnia

Osładzanie codzienności. Rozmowa z Elizą Mórawską-Kmitą

Eliza Mórawska-Kmita (Fot. Anna Rutkowska/ JG Publishing)
Eliza Mórawska-Kmita (Fot. Anna Rutkowska/ JG Publishing)
Zobacz galerię 7 Zdjęć
"Nie ma chyba nikogo, kogo zapach szarlotki, nie przeniósłby do krainy wspomnień" - mówi autorka bestsellerowej książki kulinarnej „Słodkie”, która po kilku latach nieobecności na rynku, została na prośbę czytelników, wydana ponownie.

Czy masz swój rytuał „słodkości”? Codziennie? Po obiedzie? Do kawki? Tylko w weekendy? Kiedyś nie mogłam żyć bez codziennej dawki słodyczy, ale dziś to się zmieniło i jem tylko to, co naprawdę lubię - najchętniej coś domowego, świeżo wyjętego z piekarnika. Piekę ciasta zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu, czasem częściej. Zawsze mam też ochotę na domową chałkę z dużą ilością kruszonki.

„Słodkie” to Twoja pierwsza książka kulinarna - ukazała się w 2014 r., doczekała się kilku dodruków i wyprzedała się do ostatniej sztuki.  A teraz wróciła. Z tymi samymi przepisami, ale nowymi zdjęciami. Oprawa wpływa na smak? Moim zdaniem tak. To książka, do której sama chętnie wracam, korzystam z niej, podarowałam ją też w ciągu tych kilku lat wielu osobom, ale chciałam nieco odświeżyć jej wygląd.

Wszystkie zdjęcia do nowego wydania zrobiłaś sama. Jak stałaś się zawodowym fotografem? Robię zdjęcia już prawie dwadzieścia lat, każdego dnia. Zaczynałam na potrzeby bloga, a potem pasja się rozwinęła i zaczęłam robić zdjęcia również zawodowo. Inspiracji szukam przede wszystkim w naturze - dziś interesuje mnie głównie fotografia, przy której jak najmniej "majstrowano", taka niedoskonała, naturalna, zwyczajna. Przeszłam długą drogę od fascynacji wielkimi sesjami zdjęciowymi ze scenografią, stylistami jedzenia, a dziś najbliżej mi do zdjęć naturalnych, minimalistycznych.  

Przeżywasz fascynację kulturą Korei, interesujesz się Japonią - czy w swojej następnej książce podzielisz się z nami niezawodnymi przepisami na dania kuchni azjatyckiej? Jeśli opanuję je w satysfakcjonujący sposób, to czemu nie?  

Liczymy na to, bo przepisy od Ciebie po prostu wychodzą. Obserwując Twojego Instagrama (whiteplatecom) nie można mieć wątpliwości - w gotowaniu i pieczeniu osiągnęłaś mistrzowski poziom. Ramen, burger, pączki, chałka - to tylko kwestia zachcianki, decyzji. Czy tak było zawsze? Czy miałaś jakieś wpadki?  Zrobiłaś kiedyś zakalca? To jest dosyć zabawne, ale rzeczywiście to prawda - właściwie nie ma rzeczy, na którą miałabym ochotę, a nie umiałabym jej sama zrobić w domu. Jeśli za czymś tęsknię, to są to zazwyczaj dania jedzone w jakichś określonych "okolicznościach przyrody", związane z miejscami, sytuacjami, emocjami. Tego oczywiście w domu powtórzyć się nie da, ale cała reszta jest do zrobienia. Kiedyś dużo podróżowałam, a w tych podróżach jedzenie stanowiło jeden z najważniejszych elementów - jadłam, notowałam, kupowałam książki kucharskie i uczyłam się odtwarzać w domu to, co lubię. Wiadomo, że nauka to też wpadki i nieudane dania - dziś jest tego zdecydowanie mniej, ale po prostu gotuję już na tyle długo, że umiem uniknąć wielu wpadek  - bo już je zaliczyłam ;)

Czy jakieś przepis wciąż stawia Ci opór? Miałam kilka podejść do francuskich macarons i niestety nie wychodziły tak, jak powinny. Idealne macarons to te prosto z Paryża, z cukierni Ladurée, jedzone na miejscu. Dla mnie najlepsze i już nie próbuję robić ich sama w domu.

Wiele osób zaczyna swoje kulinarne eksperymenty właśnie od deserów, od pieczenia ciast  - czy masz dla nich jakiś złoty standard działania? Jeśli zaczynamy to najważniejsze jest staranne czytanie przepisu i instrukcji - wiele początkujących osób uważa, że to mało istotne, bo "babcia robiła na oko i było pyszne", ale ja uważam, że bez opanowania podstaw, trudno jest iść dalej i rozwinąć skrzydła.

Przepisy z książki "Słodkie" 

Brownie z suszonymi śliwkami

(Fot. Eliza Mórawska-Kmita) (Fot. Eliza Mórawska-Kmita)

Składniki: gorzka czekolada 200 g, masło 160 g, cukier puder 200 g, jajka 4 szt., mąka 80 g, proszek do pieczenia 1/2 łyżeczki, śliwki kalifornijskie bez pestek, drobno pokrojone, zalane szklanką (250 ml) mocnej herbaty

Przygotowanie: 1. Czekoladę połamać na małe kawałeczki, masło drobno pokroić. W garnku zagotować wodę. Czekoladę i masło włożyć do miski i postawić ją na garnku z gotującą się wodą, która nie powinna dotykać dna miski. Mieszać czekoladę i masło, aż się rozpuszczą. Lekko przestudzić.

2. Jajka ubić z cukrem pudrem, dodawać powoli czekoladę z masłem. Mąkę przesiać, połączyć z proszkiem do pieczenia i powoli dodawać do masy jajecznej, delikatnie mieszając łyżką.

3. Śliwki odcedzić na sitku i wmieszać do masy.

4. Masę wlać do formy (20x30 cm) i wstawić do nagrzanego piekarnika (180°C) na 25 minut. (Ważne − proponuję sprawdzić drewnianym patyczkiem stan upieczenia w środku, pod warstwą ciasta. Niektóre piekarniki pieką szybciej i brownie można wyjąć już po 15 minutach).

Sernik śliwka w białej czekoladzie

(Fot. Eliza Mórawska-Kmita) (Fot. Eliza Mórawska-Kmita)

Składniki:  Spód: cukierki śliwka w czekoladzie 200 g, masło 100 g, brązowy cukier 100 g, mąka 100 g, proszek do pieczenia 1/2 łyżeczki, jajko 1 szt. Masa serowa: serek waniliowy (dowolny) 200 g, trzykrotnie mielony twaróg (może być z wiaderka) 600 g, cukier puder 250 g, jajka 4 szt. Wierzch: biała czekolada 200 g, niesłodzone mleko skondensowane lub śmietanka 36% 5 łyżek, cukierki śliwka w czekoladzie bardzo drobno pokrojone (opcjonalnie) 100-150 g

Przygotowanie:

1. Cukierki, masło i cukier włożyć do garnuszka i podgrzewać na małym ogniu, aż czekolada i masło się rozpuszczą. Zdjąć z ognia, odstawić na 1o−15 minut, następnie zmiksować na purée. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i jajko, dokładnie wymieszać.

2 . Tortownicę (24 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, posmarować masłem, wysypać tartą bułką (lub mąką). Przełożyć do niej ciasto − będzie gęste i lśniące. Wyrównać wierzch, wstawić do nagrzanego piekarnika (180°C)  i piec 15 minut. W tym czasie przygotować masę serową.

Masa serowa

3. Sery umieścić w misce, zmiksować z cukrem pudrem, następnie dodawać po jednym jajku. Nie należy miksować zbyt długo, wystarczy kilka minut.

4. Wyjąć z piekarnika tortownicę ze spodem, wlać masę serową, wstawić do nagrzanego piekarnika, zmniejszyć temperaturę do 160°C i piec 5o minut. Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i ostudzić sernik w piekarniku. Po całkowitym ostudzeniu ciasta przygotować wierzch.

Wierzch

5. Czekoladę i śmietanę umieścić w szklanej misce ustawionej na garnku z gotującą się wodą. Mieszać, aż czekolada się rozpuści. Polać wierzch sernika. Cukierkami obsypać brzeg ciasta i odstawić do czasu, aż polewa czekoladowa stężeje.

Książka "Słodkie" to 55 sprawdzonych przepisów. Większość z nich autorka napisała sama od początku, niektóre pochodzą ze starych zapisków, jeszcze inne zostały przywołane, bo cieszyły się powodzeniem na blogu. Oprócz przepisów w książce każdy początkujący cukiernik znajdzie informacje dotyczące przyborów, akcesoriów, składników i praktycznych porad dotyczących pieczenia. Książkę można kupić  wyłącznie na: jgpublishing.pl

 1. Kuchnia

Jaka marynata do kiełbasy z grilla będzie najlepsza?

Marynowana kiełbasa z grilla. (Fot. materiały pra
Marynowana kiełbasa z grilla. (Fot. materiały pra
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Czy wiesz, że marynować możesz nie tylko surowe mięso na grilla, ale również kiełbaski? To nada im soczystości i smaku oraz urozmaici twoje grillowanie. Dowiedz się, jak przygotować kiełbasę do marynowania i ile czasu trzymać ją w marynacie. Jak dobrać marynatę do kiełbasy?

Jaka kiełbasa do marynowania?

Sekretem udanego grilla jest zawsze dobra kiełbasa. Czy do marynowania nadaje się każdy jej rodzaj? Nie do końca. Warto szukać przede wszystkim kiełbas, które są przeznaczone do grillowania. Najlepsze kiełbasy tego typu:

 • znajdują się w naturalnym jelicie – jeśli kiełbasa wygląda tak, jakby była sztuczna (wrażenie plastikowego połysku), prawdopodobnie otoczka nie jest naturalna;
 • nie są za chude – podczas grillowania wytapia się tłuszcz i zbyt chuda kiełbasa może stać się sucha),

Dobrze jest wybierać kiełbaski wieprzowe, zamiast tych z dużym dodatkiem cielęciny – są tłustsze i w rezultacie będą bardziej soczyste.

Kiełbasy najlepiej też kupować z lady. Gdy są pozbawione opakowania łatwiej określić ich świeżość i jakość. Paczki często są tylko częściowo prześwitujące, miewają fakturę lub są na nich zasłaniające mięso nadruki i nalepki. To utrudnia wypatrzenie niepokojących sygnałów jak np.:

 • śliskiej otoczki na kiełbasie – jeśli jest ona obślizgła, to znak, że jest nieświeża;
 • wytrącenia się tłuszczu – może świadczyć o sztucznym dodawaniu wody lub tłuszczu do wyrobów;
 • amoniakowego zapachu – również świadczy o tym, że mięso zaczyna się psuć. Takiego mięsa nie powinno się spożywać nawet po obróbce cieplnej.

Wiele osób uważa jednak, że kupowanie kiełbasy z lady jest trudniejsze niż kupowanie gotowych paczek, gdyż nie można sprawdzić składu mięsa. To nie prawda – w sieciach, w których znajduje się lada takich jak np. Delikatesy Centrum można zapytać osobę obsługującą o dokładny skład danego mięsa. Pracownik ma obowiązek nam go podać.

Sprawdź oferty i promocje na kiełbasę grillową w aktualnej gazetce Delikatesów Centrum >>

A czy warto kupować kiełbasy od razu w marynacie? To zależy. Jeśli są w gotowych paczkach, marynata może utrudnić wizualne rozpoznanie świeżości. Aromat przypraw może też maskować zapach nieświeżego mięsa. Dlatego bezpieczniej jest kupić kiełbasę bez marynaty i przygotować ją domowym sposobem.

Kupowanie kiełbasy z lady- zalety - infografika. ((ot. materiały partnera) Kupowanie kiełbasy z lady- zalety - infografika. ((ot. materiały partnera)

 Jak przygotować kiełbasę do marynowania?

Przygotowywanie kiełbasy do marynowania jest podobne, jak przygotowywanie jej po prostu na grilla. Kiełbaski należy lekko ponacinać pod skosem, zanim umieścimy je w przyprawach. Nacięcia nie mogą być zbyt głębokie, alby mięso nie rozpadało się na ruszcie. Powinny sięgać maksymalnie połowy kiełbaski.

W rozcięcia można nie tylko wlać marynatę, ale również włożyć ząbki czosnku, kawałki sera lub inne dodatki.

Jaka marynata do kiełbasy z grilla?

Wybór przypraw zależy tylko od nas i naszego gustu. Można dowolnie je miksować, a nawet wykorzystywać znane już sobie przepisy na marynaty do mięsa wieprzowego.

Podstawą marynaty może być:

 • tłuszcz – może to być np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek. Pomaga wydobyć aromat z ziół i sprawa, że odpowiednio wnikają w szczeliny w kiełbasce i trzymają się mięsa;
 • gotowe przyprawy ze słoika np. musztarda, keczup, chrzan;
 • sos sojowy – wykorzystywany w ostrych marynatach z papryką, częsty składnik marynat w stylu azjatyckim.

Ciekawymi dodatkami, które przełamią smaki, mogą być:

 • miód – łączone z ostrymi przyprawami np. musztardą, daje pyszne połączenie;
 • piwo – dodaje aromatu i charakterystycznej goryczki. Znanym przepisem, który wykorzystuje piwo, jest grillowana kiełbasa po bawarsku;
 • karmelizowana cebula – ma inny aromat niż zwykła cebulka. Może być też ciekawym dodatkiem na stół do grillowanych potraw;
 • imbir – podkreśla smak białej kiełbasy.

 Ile czasu marynować kiełbaski na grilla?

Po obtoczeniu kiełbasy w marynacie należy pozostawić ją do nabrania smaku. Zwykle wystarczy około dwóch i pół godziny, by uzyskała aromat. Jeśli lubisz silne smaki, możesz pozostawić mięso w przyprawach nawet na całą noc.

Aby zapachem kiełbasy i marynaty nie przeszły inne produkty w lodówce marynuj mięso zawijając je w folię aluminiową albo umieszczając je w szczelnie zamykanych pojemnikach. Możesz też przykryć talerz folią spożywczą lub aluminiową.

Grillowanie marynowanej kiełbasy

Marynowaną kiełbasę grilluje się podobnie jak zwykłą. Jeśli składniki marynaty nie ciekną, można położyć mięso bezpośrednio na ruszcie. Jeśli przyprawa jest bardziej płynna użyć aluminiowych tacek lub folii aluminiowej na spód.

Smażenie marynowanej kiełbasy trwa mniej więcej tyle samo, co smażenie kiełbasy bez przyprawy. Warto jednak uważniej kontrolować ogień pod rusztem, by nie przypalić cebulki lub innych składników marynaty. Wówczas uzyskamy bardziej estetyczny sos.

Gotową kiełbasę można podawać z frytkami lub pieczonymi ziemniakami, ale także z ryżem czy kaszą, które staną się wilgotniejsze dzięki sosowi wytworzonemu przez marynatę.

Jak grillować marynowaną kiełbasę? – infografika. (Fot. materiały partnera) Jak grillować marynowaną kiełbasę? – infografika. (Fot. materiały partnera)