1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Znaczenie imion kobiecych

123rf.com
123rf.com
Pada jako pierwsze, kiedy się przedstawiamy, czyli komunikujemy innym, kim jesteśmy. Często zresztą wymawiamy je po słowie „jestem”. Określa nas, nadaje nam charakter.

Obliczono, że w Polsce używa się około sześciuset imion o różnym pochodzeniu – przedsłowiańskich, słowiańskich, staropolskich i zapożyczonych od innych narodów. W porównaniu z bogactwem nazwisk to niewiele. Znamy wiele osób o tym samym imieniu i często uściślamy: „która Kasia?”, „Andrzej T. czy Andrzej S.?”. A jednocześnie imię towarzyszy nam zwykle przez całe życie: przypadki urzędowej zmiany imienia są bardzo rzadkie, podczas gdy zmiana nazwiska – zwłaszcza u kobiet – jest na porządku dziennym.

Zastanów się, jaką wagę przywiązujesz do imienia. Czy je lubisz? Jak go używasz? Z dumą czy zawstydzeniem? Czy wypowiadasz je pełnym głosem, czy wyszeptujesz, jakbyś chciała ukryć swoją tożsamość? Może też zechcesz wyliczyć jego wartość numerologiczną... W swoim „Numerologicznym słowniku imion” Małgorzata Brzoza opisuje ich dziesiątki – również tak rzadkich jak: Ksena, Jaśmina, Rufin, Pakosław czy Halsen... My proponujemy opis kilku popularnych imion – jeśli nie odnajdziesz w tym spisie siebie, na pewno trafisz na imię kogoś bliskiego, znajomego. Potraktuj to jako zabawę, nie przywiązuj się. A może jednak coś jest na rzeczy?

Anna – to bardzo rozpowszechnione imię, występujące w wielu językach. Pochodzi od hebrajskiego hannah – wdzięk, łaska. Anna jest ambitna, zwykle świadoma własnej wartości, dumna. Zmysłowa. Chętnie działa na rzecz innych, wnosząc w ich życie radość. Niesie pomoc, troszczy się o rodzinę. Często zresztą zajmuje w niej centralne miejsce, lubi rządzić. Może mieć skłonność do intryg i niestety – mimo dość pogodnego usposobienia – do zamartwiania się.

Agnieszka – znów pochodzenie greckie (hagnos – czysty, święty, bez skazy). Według Małgorzaty Brzozy osoby o tym imieniu obdarzone są wybitnymi zdolnościami parapsychicznymi. Agnieszka jest towarzyska, potrafi współpracować z innymi i doradzać, ale ceni też sobie bardzo niezależność
i ma dużą potrzebę wolności. Jest ciekawa świata, impulsywna, zmienna w uczuciach i nastrojach.

Beata
– to imię pochodzi z łaciny i znaczy tyle co „szczęśliwa, błogosławiona”. Obdarzona dużymi umiejętnościami pracy w grupie, potrafi znaleźć rozwiązanie dla różnych trudnych sytuacji i osiągnąć kompromis. Jest wrażliwa na wszelkie piękno, obdarzona dobrym gustem, a nierzadko też uzdolnieniami muzycznymi i plastycznymi. Raczej stroni od ciężkiej pracy, ceni sobie dobrobyt i wygodne życie.

Ewa
– w hebrajskim hawwa znaczy „żyć”. Chociaż to imię pierwszej kobiety, Ewa odznacza się zwykle skromnością, lubi pracować dla „wyższej sprawy”. Szczególnie chętnie wybiera zawody, które pozwalają jej opiekować się innymi, choćby dziećmi czy chorymi. Lubi sama wszystkiego spróbować – czasem też tego, co zakazane... Charakter introwertyczny, niełatwy. Łatwo ją zranić, za to trudno się z nią nudzić.

Joanna – jest altruistką o rozwiniętej intuicji
i ambicjach, żeby służyć ludzkości. Z natury ekstrawertyczna, może się poszczycić wieloma znajomościami. Wywiera duży wpływ na innych, potrafi zarażać swoją pasją. Ale – ponieważ zwykle ma nadmiar energii – może też wywoływać wokół siebie zamieszanie, chaos, a nawet kłótnie. Ceni sobie ludzi o silnej osobowości. Bywa dumna i nie zawsze dyskretna.

Karolina
– silna, uparta, dociekliwa, obdarzona zdolnościami przywódczymi i organizacyjnymi. Ceni sobie życie „pod linijkę” – uporządkowane, ponumerowane. Tradycjonalistka, przywiązująca dużą wagę do życia rodzinnego, do zasad, konwenansów... Liczy się dla niej prestiż, stanowisko, materialna strona życia. Dobrze sobie radzi z wszelkimi nowinkami technicznymi.

Katarzyna
– tutaj źródła są wyjątkowo niezgodne: dla jednych (Małgorzata Brzoza) Katarzyna ma rozwiniętą intuicję i zdolności mediacyjne, dla innych (Mirosław Winczewski) to typowa intelektualistka, przedkładająca nad czucie „szkiełko i oko”. Dysponuje sporą wiedzą, co sprawia, że bywa wyniosła. Inne wymieniane cechy to nadpobudliwość i brak silnej woli. Przy tym Katarzyna jest bardzo szlachetna, prostolinijna i pracowita.

Magdalena – to silna osobowość, analityczny umysł i żywa wyobraźnia. Sporą trudność może jej sprawiać współpraca z innymi
– ma zapędy do kierowania ludźmi i narzucania im swojej woli. Na tle innych wyróżnia się wdziękiem, wysoko ceni sobie elegancję. Jest dobrą, troskliwą matką, oddaną mężowi i rodzinie. Najczęściej może też poszczycić się dobrym zdrowiem i niesłychaną siłą wewnętrzną.

Urszula – to imię pochodzi od łacińskiego słowa orsula – niedźwiedzica. Ma zdolności artystyczne, potrafi komunikować swoje emocje. Jest bardzo samodzielna, ceni sobie prostotę i skromność. Lubi czuć się potrzebna, a nawet niezastąpiona. Mimo swojej subtelności nieszczególnie ceni sobie intuicję – znacznie większe notowania ma u niej inteligencja.
Lubi dobrze zjeść.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze