1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Tao w relacjach z trudnymi ludźmi

Tao w relacjach z trudnymi ludźmi

123rf.com
Poskromić wroga bez walki – do tego, według filozofii Wschodu, powinniśmy dążyć w relacjach z trudnymi ludźmi. Jak to zrobić? Przedstawiamy 5 rad Prestona Ni, osobistego coacha i autora książek, specjalizującego się w temacie komunikacji międzyludzkiej.

Chińczycy nazywają ją Chi, Japończycy – Ki, Hindusi Praną. Jest to siła życia, niewidzialna, ale stojąca za widzialnym światem. I aktywnie na niego oddziałująca. Tao, starożytna chińska filozofia życia, uczy jak wykorzystywać jej moc, by móc żyć w harmonii, spokoju i w zgodzie z siłą, która jest większa od nas. Zasadę taoistyczną można praktykować w relacjach z trudnymi ludźmi. Preston Ni doradza 5 sposobów, którą pomogą nam wybrnąć z kłopotliwych sytuacji społecznych bez niepotrzebnej walki.

1. Stań się pusty. Ktoś się zdenerwował, zmartwił, wyprowadził z równowagi. Ten ktoś obudził twoje negatywne emocje i masz ochotę wyrazić je w stosunku do niego. Pierwsza zasada w takiej sytuacji brzmi – zachować spokój. Używaj rozsądku a nie rozhuśtanych emocji. Dlatego staraj się zachować neutralność. Najpierw uspokój emocje a potem pozbądź się wszystkich uprzedzeń, które twój umysł przechowuje na temat danej osoby. Niech punktem wyjścia będzie pustka. Zanim cokolwiek powiesz, weź głęboki oddech i powoli policz do dziesięciu. Jeśli to nie pomaga, poproś o więcej czasu na uspokojenie się. Dopiero gdy zaczniesz kontrolować siebie, możesz na nowo zarządzać sytuacją.

2. Zobacz dwie strony. Kiedy czujesz się ofiarą działań trudnej osoby, jesteś przede wszystkim skupiony na swoich uczuciach. Jest to zrozumiałe i uzasadnione. Gdy już zrobisz dla nich przestrzeń, postaraj się zobaczyć szerszą perspektywę. Zamień swoją postawę z reaktywnej (biernej, kiedy ty jesteś ofiarą) na proaktywną (masz wpływ na swoje uczucia, które pojawiają się w związku z daną sytuacją). Załóżmy, że jest ci przykro, że twój przyjaciel ignoruje twoje telefony. Pomyśl, że może jest teraz wyjątkowo zajęty albo przeżywa trudny czas. Choć na chwilę „wejdź w buty” tej drugiej osoby. Pomyśl na przykład: „Mojemu dziecku, przy jego silnym poczuciu wolności, musi być trudno dostosowywać się do uwag nauczyciela”, „Przy tak wysokich oczekiwaniach zarządu mój szef rzeczywiście może być zestresowany”, „Mój partner może mieć problem z wyrażaniem uczuć, przecież znam atmosferę domu, w którym się wychował”. Jednocześnie miej świadomość, że nie musisz tolerować niedopuszczalnych zachowań innych ludzi. Masz raczej uspokoić się, zanim zareagujesz. Skupić się na rozwiązaniu problemu a nie na swoich negatywnych emocjach. Unikaj personalizacji zachowań innych ludzi i nie bierz ich osobiście. To, co oni robią, nie dzieje się z naszego powodu. Poszerzenie w ten sposób spojrzenia ogranicza możliwość nieporozumienia.

3. Oddziel człowieka od problemu. Komunikację z trudnymi osobami utrudnia koncentracja na ich toksycznym zachowaniu a nie na problemie, który mamy z nimi załatwić. Możemy jednak zmienić swoje nastawienie do konkretnej sytuacji i powiedzieć na przykład: „Naprawdę chcę się z tobą spotkać. Jeśli jednak spóźnisz się tak jak poprzednim razem, nie będę na ciebie czekać”, „Doceniam, że włożyłeś dużo czasu na wykonanie projektu. Teraz zastanówmy się, co można zrobić, żeby skończyć go do piątku”.

4. Wykorzystuj poczucie humoru. Humor może rozbroić każde trudne zachowanie. Jeśli umiesz po niego sięgnąć, oznacza że jesteś doskonale opanowany. Emocje nie mają nad tobą władzy, dlatego potrafisz zareagować z humorem. Nie złośliwym jednak, ale życzliwym i lekkim. To przełamie każde lody między ludźmi. Kiedy pytasz na przykład kogoś: „Cześć, jak się masz?”, a ta osoba cię ignoruje, uśmiechnij się i odpowiedz: „To dobrze”. Jeśli rozmówca odpowie, to na pewno z uśmiechem i dalej wszystko się potoczy.

5. Interweniuj tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Mądrość taoistyczna uczy, że należy jak najmniej działać. Zarządzanie energią życiową jest najskuteczniejsze, gdy na nią nie naciskamy, tylko pozwalamy się nieść z jej prądem. Jeśli nie będziesz się identyfikował z zachowaniami trudnych ludzi, będziesz umiał się powstrzymać przed niepotrzebnymi reakcjami, które wywołują przykre konsekwencje. Często lepiej ustąpić pola czyjejś agresji i poczekać, aż zostanie ona uwolniona niż wchodzić w wir walki, która osłabia energetycznie. Kiedy nauczymy się postępować z trudnymi ludźmi zgodnie z pokojowymi zasadami Tao, zyskamy większą pewność siebie a nasze relacje znaczącą się poprawią.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze