1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Ambiwertyk – pomiędzy ekstra a intro

Ambiwertyk uznawany jest za „najbardziej stabilny emocjonalnie” typ osobowości. (Fot. iStock)
Ambiwertyk uznawany jest za „najbardziej stabilny emocjonalnie” typ osobowości. (Fot. iStock)
Pewnie znasz ich wielu, a może sam nim jesteś? To bardzo prawdopodobne, bo szacuje się, że 60 procent ludzi na świecie to ambiwertycy!

Zatem, jest nas wielu, ale niewielu z nas słyszało to pojęcie, nic dziwnego, jest stosunkowo nowe. Co właściwie oznacza? Przedrostek „ambi” pochodzi od łacińskiego „ambo” oznaczającego „oboje”. Zatem ambiwertyk to typ osobowości, który stanowi połączenie dwóch znanych już od dawna typów: introwertyka i ekstrawertyka. Ma cechy charakterystyczne dla obu, jednak żadne z nich nie dominują. W praktyce oznacza to, że 60% z nas jest i introwertykami i ekstrawertykami jednocześnie, a cechy jednego bądź drugiego typu ujawniają się w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy.

Introwertycy, ekstrawertycy i ambiwertycy

O typach osobowości pisał już na początku XX wieku Carl Gustaw Jung. Wyróżnił: introwersję (to typ osobowości, w którym występuje tendencja do skupiania się na świecie wewnętrznym, przejawiająca się m.in. umiłowaniem samotności) oraz ekstrawersję (to typ osobowości, która nakierowana jest na świat zewnętrzny, ekstrawertyk najlepiej czuje się w towarzystwie innych ludzi).

Jednak z biegiem lat naukowcom taki podział wydał się zbyt wąski, niepełny. Krytycy teorii Junga stwierdzili, że konieczne jest wyróżnienie typu osobowości umiejscowionego „pośrodku” osi, który łączyłby cechy i tych „zamkniętych” i tych „otwartych”.

I tak oto, wśród typów osobowości zaczęto wyróżniać właśnie ambiwersję. Za autora tego pojęcia uznawany jest angielski psycholog Hans Eysenck, główny krytyk psychoanalizy i współtwórca terapii behawioralnej. Pod wpływem wielu badań i swoich obserwacji doszedł do wniosku, że zaproponowany przez Junga podział nie wystarcza, by opisać różnorodność ludzkich temperamentów.

Ambiwertyk dość szybko uznany został za „najbardziej stabilny emocjonalnie” typ osobowości. Mówi się, że to człowiek uniwersalny, który jest w stanie odnaleźć się w większości sytuacji. Ludzie z tym typem osobowości potrafią doskonale bawić się w towarzystwie innych, ale też spędzić wieczór samotnie w domu. Ich samopoczucie i ekspresyjność zależą od sytuacji, okoliczności i obecnych osób. Z badań wynika, że większość z nas jest ambiwertykami i posiada różne twarze, które ukazują się w zależności od warunków. I tu właśnie pojawia się pole dla krytyków tego typu osobowości – ambiwertyka określają „chorągiewką na wietrze”. Niesłusznie. Ambiwersja nie oznacza absolutnie, że „gramy”, jesteśmy nieszczerzy. Ambiwertyk nikogo nie oszukuje. Jego natura jest zwyczajnie zmienna, a elastyczność zachowania wynika właśnie z chęci pozostania wiernym sobie.

Ludźmi posiadającymi ten typ osobowości najczęściej sterują emocje, nastroje, sympatie oraz antypatie.

Ambiwertyk w pracy

Ambiwertyk może być świetnym mówcą, ale i wytrawnym słuchaczem. Ludzie przejawiający ambiwersję potrafią czerpać przyjemność z bycia liderem, szefem, ale odnajdą się również w sytuacji, kiedy pracują pod pod czyimś nadzorem, są podwładnymi.

Ambiwertyk to człowiek o licznych umiejętnościach interpersonalnych. Są świetnymi negocjatorami, ponieważ potrafią „wyczuć” swojego rozmówcę i dobrać argumenty, które do niego najlepiej „trafią”, będą dopasowane do jego charakteru czy poglądów. Ambiwertyk, będący szefem dobrze wsłuchuje się w potrzeby i nastroje swojego zespołu. Zwykle potrafi gasić konflikty jgdy te nie przybiorą jeszcze na sile. Ale, z drugiej strony, jego emocjonalność może prowadzić także do wybuchów i potyczek z podwładnymi, jednak dość często zaraz „po” ma wyrzuty sumienia przemyśleniu i potrafi przeprosić.

Ambiwertyk może pracować zarówno indywidualnie, jak i w większej grupie. Najczęściej nie ma większych problemów, by dogadać się ze współpracownikami.

Ambiwertyk w domu

Ambiwertyk potencjalnie jest dobrym partnerem – nie ma w nim skrajności, jest w stanie dostosować się do oczekiwań drugiej osoby. Jest wielce prawdopodobne, że „dogada się” zarówno z ekstrawertykiem jak i introwertykiem. W naturalny sposób wchodzi w różne role, potrafi odpowiadać na aktualne potrzeby partnera. To osoba, którą można nakłonić do wielu rzeczy poprzez oddziaływanie na niego rozmaitymi bodźcami. Ambiwertyk nierzadko podejmuje decyzje pod wpływem emocji, co nie znaczy, że nie potrafi być racjonalny, jest w stanie także wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw.

Czy jesteś ambiwertykiem?

Prawdopodobnie już wiesz czy zaliczasz się do 60 procent ambiwertyków. A jeśli masz wątpliwości, przeczytaj pytania poniżej. Jeżeli na większość z nich odpowiesz twierdząco, jest wielce prawdopodobne, że jesteś ambiwertykiem!

  • Czy potrafisz pracować zarówno samodzielnie, jak i w grupie i trudno ci zdecydować, co wolisz: pracę solo czy w zespole?
  • Czy funkcjonowanie w grupie nie sprawia ci problemu, ale zbyt długie przebywanie w większym towarzystwie cię męczy?
  • Czy bycie w centrum uwagi cię bawi i sprawia ci przyjemność pod warunkiem jednak, że nie trwa zbyt długo?
  • Czy niektórzy uważają, że jesteś raczej samotnikiem, a inni twierdzą, że potrafisz brylować w towarzystwie?
  • Czy dłuższe przebywanie w tym samym miejscu nie sprawia ci problemu, ale czasami, gdy zbyt długo nic się nie dzieje zaczyna cię „nosić”?
  • Czy czasami zamyślasz się tak, że tracisz kontakt z rzeczywistością, a jednocześnie czasami potrafisz kompletnie zatracić się w interesującej dyskusji?
  • Czy luźne rozmowy o niczym nie sprawiają ci problemów, ale szybko cię nudzą?
  • Czy masz wrażenie, że czasami od razu potrafisz innym zaufać, a innym razem zaufanie komuś nie przychodzi ci łatwo?
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze