1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Bądźmy dla siebie dobrzy. Życzliwa obecność zmienia świat

Najlepiej funkcjonują te społeczności, które składają się z największej liczby najbardziej przyjaźnie nastawionych osób. (Ilustracja: iStock)
Najlepiej funkcjonują te społeczności, które składają się z największej liczby najbardziej przyjaźnie nastawionych osób. (Ilustracja: iStock)
Przekonanie, że najsilniejsi, najwięksi, a nawet najmądrzejsi mają największą szansę na przetrwanie, zrodziło się z teorii Karola Darwina. Błędnie rozumianej, bo on sam napisał, że najlepiej będą funkcjonować te społeczności, które składają się z największej liczby najbardziej przyjaźnie nastawionych osób.

Przetrwanie najsilniejszych to nie tylko naukowo błędna, ale też fatalna strategia, która zdominowała ostatnie dekady myślenia, rządzenia, ale też naszej pracy w korporacjach. „Bycie największym, najsilniejszym i najbardziej wrednym zwierzęciem może się wiązać z wysokim stresem poziomu przez całe życie” – piszą Brian Hare i Vanessa Woods w fenomenalnej książce „Przetrwają najżyczliwsi”. Stres przeżywany w grupie zmniejsza poziom energii, osłabia układ odpornościowy i prowadzi do mniejszej ilości potomstwa.

Przyjazne nastawienie rozumiane jako „pewien rodzaj zamierzonej lub niezamierzonej współpracy czy pozytywnego zachowania wobec innych, jest tak powszechne w naturze, ponieważ stanowi tak potężny mechanizm” – podkreślają autorzy. Potwierdziły to badania ewolucyjne. Mrówki, których masa stanowi około jednej piątej wszystkich zwierząt lądowych, tworzą superorganizmy liczące nawet 50 mln osobników, działających jak jedna, zgrana społeczność. To prehistoryczny mechanizm.

Co wprawia w ruch ten świat?

Miliony lat temu mitochondria były tylko dryfującymi bakteriami. Gdy zaczęły współpracować, stworzyły osobę, którą jesteś. Trawienie, produkcja witamin czy rozwój poszczególnych organów to wynik współpracy pomiędzy ciałem a mikrobami.

Współpraca jest kluczem do przetrwania naszego gatunku. Jako ludzie potrafimy zebrać się wokół wspólnego celu, komunikować – również z nieznajomymi. Przez dekady sądzono, że emocje czy komunikacja nie odgrywają roli w ewolucji poznawczej. Jednak siła i wiedza nie wystarczają. Nawet „bycie mądrzejszym nie wystarcza. Nasze emocje odgrywają ogromną rolę w tym, co uważamy za satysfakcjonujące, bolesne, atrakcyjne czy odpychające” – czytamy w przywołanej książce.

Można więc mieć głowę pełną przydatnych informacji, logicznych argumentów i pozostawać okrutnie osamotnioną osobą, która nie ma wpływu na losy społeczności czy świata. Tym, co naprawdę zmienia świat, jest życzliwa obecność łącząca mądrość z uprzejmością i wiedzę z zaufaniem. Przyjaźń okazuje się nie tylko kluczowym warunkiem przetrwania określonych gatunków, ale również warunkiem życia przynoszącego satysfakcję.

Jeśli nie rozpychasz się łokciami, nie masz mięśni wyrzeźbionych na siłowni, nie lubisz walczyć, ale jesteś życzliwą osobą – zrelaksuj się i rozpoznaj, że masz znacznie większy wpływ nie tylko na swoje życie, ale również naszej planety. Ona, tak samo jak i my, ludzie zagrożeni trwającym wymieraniem gatunków, bardzo potrzebujemy przyjaźni, troski, i pełnego życzliwości zaangażowania.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze