1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Czy wiesz, na czym budować pozytywną samoocenę? Oto 7 filarów poczucia własnej wartości

Czy wiesz, na czym budować pozytywną samoocenę? Oto 7 filarów poczucia własnej wartości

(Fot. Westend61/Getty Images)
(Fot. Westend61/Getty Images)
Poczucie własnej wartości to elementarna potrzeba każdego z nas. Jeśli jest zbudowana na mocnej podstawie, daje siłę do działania, podejmowania wyzwań i stawiania czoła życiowym przeciwnościom. Poznajcie siedem filarów poczucia własnej wartości, które opisał socjolog Jarosław Gibas.

Wątpisz w siebie? Cierpisz na syndrom oszusta? Nie wierzysz w swoje możliwości? Nie ty jedna, nie ty jeden. Problem z samooceną ma bardzo wiele ludzi; najmniejsza porażka, nieprzychylne słowo czy krzywe spojrzenie mogą zburzyć ich poczucie własnej wartości.

Jarosław Gibas w książce „Totem” pisze, że zdrowe poczucie własnej wartości oznacza posiadanie pozytywnego, realistycznego i spójnego obrazu siebie, będącego wyrazem szacunku do własnej osoby, niezachwianej wiary we własną wartość oraz przeświadczenia, że zasługujesz na szczęście i spełnienie mimo niedoskonałości, stereotypów, wyzwań i trudności.

Poczucie własnej wartości może oddziaływać na bardzo wiele różnych obszarów, z czego nie zdajemy sobie sprawy. I kiedy jest zbudowane na niestabilnych fundamentach, to automatycznie będzie wpływało na poczucie pewności siebie. Warto zatem zadbać o solidną podstawę – skałę, na której zbudujemy wiarygodną samoocenę.

Czytaj także: 11 ćwiczeń, które zwiększą twoją pewność siebie

7 filarów poczucia własnej wartości

  1. Samoświadomość
    To stan umiejętnego rozpoznania emocji swoich i innych ludzi. Wiemy, jak reagować i jednocześnie możemy się zorientować, jak na nasze działanie zareagują pozostali uczestnicy interakcji.
  2. Samoakceptacja
    Przyznanie się do niedoskonałości i oszacowanie, na które z nich mamy wpływ, a na które nie. Nad tymi, na które mamy, możemy pracować, inne akceptujmy − i to wcale nie jako wadę, ale jako część naszej tożsamości.
  3. Odpowiedzialność
    Oznacza zarówno branie odpowiedzialności za swoje czyny (których efektem są i zwycięstwa, i porażki), jak i odpowiedzialność za swoją wizję świata, czyli nieoddawanie komuś innemu „rządów swojej duszy”.
  4. Samodzielność
    Być samodzielnym to autonomicznie decydować o sobie, swoich poglądach, wartościach oraz działaniach i ponosić konsekwencje tych decyzji.
  5. Asertywność
    To coś więcej niż popularnie rozumiana umiejętność mówienia „nie”, bo ciągłe odmawianie wyrzuca nas na margines. Liczy się szacunek do samego siebie, który każe zaprotestować, gdy ktoś chce zawłaszczyć naszą autonomię.
  6. Empatia
    Nie wystarczy wiedzieć, co ktoś czuje, czyli „wejść w jego buty”, trzeba też zrozumieć, dlaczego właśnie takie emocje odczuwa. Bycie empatycznym to nie tylko diagnoza emocji, ale i docieranie do ich źródła, co pozwala uruchomić procesy regulacyjne – z korzyścią dla tego kogoś.
  7. Prawość
    Jak ją zweryfikować? Autor proponuje tzw. test lustra. Zaliczamy go, jeśli możemy spojrzeć sobie w twarz bez uciekania wzrokiem. Dobrze robić go regularnie, np. co wieczór, a jeszcze lepiej móc bez wstydu czy odrazy przeglądać się w oczach innych ludzi.

Całą rozmowę z Jarosławem Gibasem o sztuce budowania poczucia własnej wartości przeczytacie TUTAJ.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze