fbpx

Lęk przyczyną uzależnienia od internetu

Fobie społeczne a nałóg internetu
123rf

Badania wskazują, że nałogowe korzystanie z internetu prowadzi do niepożądanych skutków psychospołecznych, takich jak depresja i samotność. A jakie są przyczyny uzależnienia się od internetu?
Uzależnienie to oznacza niezdolność do kontrolowania, ograniczenia lub zaprzestania korzystania z internetu. Następnym stadium nałogu jest tracenia rachuby czasu podczas bycia on-line. Niezdolność do samokontroli użytkowania internetu może prowadzić do rozwoju depresji i poczucia samotności z powodu braku kontaktów z ludźmi poza internetem.

W nowym badaniu amerykańscy naukowcy Joseph Mazer i Andrew M. Ledbetter zbadali kto uzależnia się od internetu. Okazało się, że przede wszystkim ludzie, odznaczający się wysokim poziomem lęku o podłożu społecznym. Mają oni skłonność do ulegania kompulsjom oraz niską samoocenę. Ich wspólną cechą są słabe umiejętności komunikacyjne. Podsumowując wnioski, naukowcy stwierdzają, że różnego rodzaju fobie społeczne przyczyniają się do kompulsywnego korzystania z internetu, co może skończyć się uzależnieniem.

Źródło: Clemson University


Samotne chwile – nie bój się ich – TUTAJ

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze