Metoda Silvy

fotochannels.com

Z metody Silvy korzystają miliony osób na całym świecie. Z pożytkiem dla zdrowia i urody, nauki i portfela, pamięci i kreatywności. To działa!
Meksykanin José Silva zaczął w latach 40. ubiegłego wieku badać możliwości umysłu, by pomóc w nauce swoim dzieciom. Opracował metodę prostą, przyjemną w użyciu i przydatną we wszystkich obszarach życia. Pomaga pozbyć się bezsenności, nadwagi i niepożądanych nawyków, poprawić pamięć i koncentrację, budzić się bez pomocy budzika, kontrolować ból, łatwiej osiągać cele, wreszcie poprawiać stan zdrowia (również innych osób). Rzecz polega na samokontroli umysłu, pełniejszym korzystaniu z jego potencjału. Nie od dziś wiadomo, że wykorzystujemy go w bardzo ograniczonym zakresie – mówi się o 2–10 procentach. Tyle że – dodają badacze – te 10 procent dotyczy osób uważanych powszechnie za geniuszy.

„Kto na sali jest geniuszem?” – pyta Andrzej Wójcikiewicz, dyrektor generalny Metody Silvy w Polsce, na początku swoich kursów. Czasem nawet pojawi się ręka w górze. Tymczasem zdaniem Silvy „różnica między mentalnością geniusza a zwyczajną polega na tym, że geniusze używają szerszych zakresów umysłu i używają go w specjalny sposób”. Sam nigdy nie chodził do szkoły – pochodził z bardzo biednej rodziny, był samoukiem. Ukończył korespondencyjny kurs naprawy odbiorników radiowych, co zapewniło mu całkiem dochodowy fach. Jego prawdziwą pasją były jednak badania dotyczące tajników psychologii i ludzkiego mózgu. Poświęcił im 25 lat. Zgłębiał teorie Freuda, Junga, Adlera, sięgał do filozofii wschodnich, ale też – co podkreśla – do bogatej tradycji chrześcijańskiej.

Metoda opiera się na mocnych podstawach naukowych – nie miałaby racji bytu, gdyby nie odkrycie zróżnicowanych częstotliwości impulsów elektrycznych, jakie generuje ludzki mózg

Pierwsze otwarte kursy Silvy zorganizowano pod koniec lat 60. Dziś jego metoda jest nauczana w 102 krajach (przetłumaczona na 29 języków). W Polsce najstarszy absolwent liczył sobie 92 lata – wspomina Andrzej Wójcikiewicz. On sam wybrał się przed laty na kurs, bo – jako trener kadry olimpijskiej szermierzy w Danii i Kanadzie – zauważył, że o wyniku walki przesądzają często czynniki niemające nic wspólnego z przygotowaniem kondycyjnym. Dziś wie, że niska samoocena to przykład umysłu poza kontrolą: „Dlatego tak ważne jest kontrolowanie myśli. Bo na początku była myśl”. Wójcikiewicz często przywołuje jedno z głównych założeń Silvy: zdarzenia mają tendencję podążania w kierunku nadanym przez dominujące myśli. Zaznacza, że metoda nie jest psychoterapią, „ale osobom z problemami psychicznymi daje narzędzie”. Nie jest też medycyną alternatywną, „ale świetnie się sprawdza jako technika uzupełniająca”.

Zmień falę

Zdaniem Silvy umysł posiada zbyt wielką moc, by pozostawiać go bez kontroli. Działa niczym komputer zarządzający całym systemem. I to my decydujemy o tym, jakie programy chcemy mieć na dysku. Metoda opiera się na mocnych podstawach naukowych – nie miałaby racji bytu, gdyby nie odkrycie zróżnicowanych częstotliwości impulsów elektrycznych, które generuje ludzki mózg. Częstotliwość, w której zwykle operujemy, to beta (powyżej 14 Hz na sekundę) – stan normalnego czuwania, aktywności, zwany też poziomem świadomości zewnętrznej. Kolejną wyróżnioną częstotliwością jest alfa (7–14 cykli na sekundę) – stan wyciszenia, głębokiego relaksu, również drzemki. Kiedy aktywność mózgu spada do 7 Hz na sekundę, osiągamy głębsze poziomy medytacji i koncentracji – theta. I wreszcie delta – najgłębszy sen (bez marzeń sennych), podczas którego mózg wytwarza częstotliwość poniżej czterech cykli na sekundę.