Ta afektywna choroba sezonowa dotyka 6 proc. społeczeństwa amerykańskiego. Początek lata wyzwala symptomy tego rodzaju depresji. Jak się ona objawia i jak sobie pomóc?
Przyczyny obniżonego nastroju latem:
1. Zakłócony harmonogram
W roku szkolnym wszystko działało według planu, dzieci w placówkach edukacyjnych, ty w pracy, inaczej sprawy się miały w powszednie dni tygodnia, od odpoczynku były weekendy. Teraz wszystko się zmienia i to może stresować - zapewnienie dzieciom opieki, rozrywki, zaplanowanie sobie pracy tak, żeby spokojnie udać się na urlop.
2. Obraz ciała
Kiedy temperatura rośnie, zrzucamy jak największą ilość warstw ubrań i okazuje się, że to co pod nimi wcale nie cieszy. Boimy się przymierzyć kostium kąpielowy, patrzeć się w lustro, unikamy nawet spotkań towarzyskich z tego powodu.
3. Finansowe zmartwienia
Lato może być kosztowne. Wyjazdy rodzinne bądź niania dla dzieci to dodatkowe niemałe koszty.
4. Gorąco!
Nie każdy dobrze znosi wysokie temperatury lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. To naprawdę bywa uciążliwe.
Powyższe powody przyczyniają się do letniej depresji. Co robić, by sobie pomóc?
1. Ustal nowy harmonogram
Chodzi o to, żeby nie popaść w chaos, a z tego powodu we frustrację. Jeśłl na przykłąd pracujesz w domu a masz dzieci, które jeszcze nie wyjechały, zaplanuj sobie godziny pracy i wspólnej zabawy. Zaangażuj do pomocy babcię, dziadka, przyjaciółkę. I zdrowy rozsądek, pewne sprawy (może dokładne sprzątnie) będziesz musiała trochę sobie odpuścić.
2. Jak najwięcej przyjemności
Pomyśl też o letnich rozrywkach dla siebie. Środowe popołudnie z mrożoną kawą i powieścią w ulubionej knajpce? To nie muszą być bardzo drogie rozrywki. Wyjście na basen, kupienie sobie lekkiej lektury, oszałamiających sandałków, domowy arbuzowy sorbet. Chodzi o to, by mieć motywację do przetrwania tego czasowego spadku nastroju.
3. Przeprogramuj się
Nasz mózg jest elastyczny, pozytywne myśli uaktywniają w nim nowe obwody. Jeśli coś na początku lata wywołuje twój niepokój, uświadom sobie co to jest i zamień na pozytywne skojarzenia. Sięgnij do najfajniejszych wakacyjnych wspomnień i radosnych letnich chwil.
4. Wysypiaj się
To ważne. Mimo tego, że zmienia się twój harmonogram oraz podwyższa się temperatura, dbaj o to, by nie spać dużo mniej niż 7 godzin i nie więcej niż 9 godzin na dobę. Przy przygnębieniu można uciekać w sen, jednak to jeszcze zwiększa depresję.
5. Ćwicz
Miesiące letnie sprzyjają ruchowi a ten wyzwala endorfiny, dzięki którym łatwiej odczuwamy szczęście.
6. Przebywaj między ludźmi
Kontakt z życzliwymi osobami zawsze poprawia nastrój, dlatego staraj nie izolować się, tylko wychodź do ludzi jak najczęściej się da.