1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wewnętrzny spokój - 10 mitów

123rf.com
123rf.com
Czym jest wewnętrzny spokój? On nie oznacza, że jesteśmy w miejscu, w którym nie ma problemów, jest cicho oraz błogo. Wewnętrzny spokój to bycie w codzienności i działanie w niej ze spokojem w sercu. Oto 10 mitów na ten temat.

Mit 1: Wewnętrzny spokój jest nudny. To prawda, że wewnętrzny spokój nie jest związany z wydzielaniem adrenaliny, nie jest też tożsamy z huśtawką emocji, entuzjazmem i odczuwaniem ryzyka. A jednak nie jest nudny, mając dostęp do tego stanu, można poznać spektrum pozytywnych uczuć, takich jak: spokojną radość, błogość, którą odczuwa się bez powodu, współczucie, bezwarunkową miłość. Wewnętrzny spokój oznacza bardziej równowagę emocjonalną niż nudę.

Mit 2: Wewnętrzny spokój jest bierny. Ten stan nie polega na niedziałaniu tylko na spokoju umysłu, kiedy nie dręczy on nas czarnymi scenariuszami, które prowadzą do odczuwania lęku.
Kiedy jesteśmy w ten sposób spokojni, kierujemy się wewnętrzną mądrością i nie robimy niepotrzebnych ruchów. Działamy wtedy, kiedy jest to dla nas dobre i w korzystny dla nas sposób.

Mit 3: Wewnętrzny spokój to brak trudności. Tak długo, jak żyjemy, będziemy mieć do czynienia z wyzwaniami. Zmiana jest częścią życia
i
sposobem na rozwój, który oznacza kroczenie ku dojrzałości. Kiedy staramy się zarządzać naszymi sprawami z miejsca akceptacji, możemy wspierać nasz proces wzrostu. Kiedy coraz częściej będziemy odczuwać spokój podczas życiowych burz, będzie to oznaczało, że zbliżamy się do dojrzałości.

Mit 4: Wewnętrzny spokój jest możliwy tylko w samotności
. Jest możliwe, żeby zachować wewnętrzny spokój pośród ludzi. Wystarczy, że podczas spotkań z nimi będziemy mieć w sobie gotowość do odczuwania pustki – pozbędziemy się wirujących myśli, uprzedzeń i nie będziemy we władzy emocji. Będziemy otwarci na bieżącą sytuację. Wówczas zachowamy wewnętrzny spokój, nie tracąc kontaktu z innymi.

Mit 5: Wewnętrzny spokój pojawia się tylko w pięknych okolicznościach. Na leśnej polanie, na morskiej plaży czy na szczycie wysokiej góry niemal w sposób naturalny możemy odczuwać wewnętrzny spokój. Naszym zadaniem jest jednak dążenie, żeby mieć kontakt z tym stanem w codziennym życiu. Będzie to możliwe, jeśli będziemy umieli żyć bez ciągłego oglądania telewizji, serfowania w internecie, gadania przez telefon. Kilka głębokich oddechów
i kwadrans milczenia w każdych okolicznościach przybliży nas do wewnętrznego spokoju.

Mit 6: Wewnętrzny spokój musi „poczekać”, aż wypełnimy wszystkie obowiązki
. Tymczasem zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Po pracy są do zrobienia zakupy, odrabianie lekcji z dziećmi, nakarmienie psa i tak dalej. W społeczeństwie zorientowanym na działanie coraz trudniejsze staje się bycie. Wewnętrzny spokój polega na połączeniu działania z byciem w jednym czasie.

Mit 7: Wewnętrzny spokój to odpoczynek. Takie rozumowanie jest często pretekstem do zwlekania, żeby zająć się swoim wnętrzem. Bo jeśli jest to możliwe tylko wtedy, gdy odpoczywamy, zwykle nie mamy na to czasu. Wewnętrzny spokój jest stanem, który można wypracować konstruktywnym działaniem, jakim jest uważność na swoje myśli,
emocje i czyny.

Mit 8: Wewnętrzny spokój mogą przynieść tylko używki. Alkohol, narkotyki, nikotyna, kofeina lub nadmiar jedzenia
na krótki czas zmieniają nasze samopoczucie na lepsze. Niewygodne emocje jednak wracają, przyjęcie ich jest kluczem do znalezienia spokoju wewnętrznego.

Mit 9: Wewnętrzny spokój może zapewnić kontakt z inną osobą
. Doświadczanie miłości i wsparcie, jakie dają nam relacje, to jedne z najcenniejszych darów życia. Jednak gdy nie nauczymy się generować naszego spokoju od wewnątrz, akceptując siebie i biorąc odpowiedzialność za swoje reakcje, nie zaznamy ani wewnętrznego spokoju ani autentycznych relacji. Warto dążyć, żeby być wewnętrznie spokojnym zarówno samemu, jak z bliskimi ludźmi.

Mit 10: Wewnętrzny spokój to nieosiągalny ideał.
Jesteśmy ludźmi a niedoskonałość jest wpisana w doświadczanie człowieczeństwa. Dopiero akceptując nasze deficyty i braki, znajdziemy w sobie pokłady przebaczenia sobie i innym i otworzy się w nas droga do wewnętrznego spokoju.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze