Brytyjska telewizja BBC co roku wyróżnia 100 kobiet, które mają największy wpływ na losy świata. W tym roku na liście znalazła się Polka. Izabela Dłużyk z Gdańska jest niewidoma od urodzenia, ma za to niezwykle czuły słych. Odkąd w wieku 12 lat dostała od rodziców pierwszy dyktafon, z pasją zajmuje się rejestrowaniem dźwięków ptaków.
Brytyjska telewizja BBC ogłosiła listę najbardziej inspirujących kobiet tego roku. Są wśród nich osoby znane z pierwszych stron gazet, m.in. Michelle Obama, Amal Clooney, Gloria Steinem czy America Ferrera, ale również całe mnóstwo mniej rozpoznawalnych kobiet, o których powinien dowiedzieć się świat. Redakcja wyróżniła 5 ważnych dla świata kategorii: „Pionierki klimatyczne”, „Kultura i edukacja”, „Rozrywka i sport”, „Polityka i orzecznictwo”, Nauka, zdrowie i technologia”. W tej ostatniej wyróżniono Polkę – Izabelę Dłużyk, która od dziecka zajmuje się rejestrowaniem dźwięków ptaków.
W uzasadnieniu wyróżnienia przytoczono słowa Izabeli Dłużyk, która wierzy, że to przywilej dzielić się „całym dobrem, pięknem i ukojeniem”, jakie mają do zaoferowania dźwięki natury, „niezależnie od różnic, jakie możemy między sobą dostrzec”.
Izabela Dłużyk jest absolwentką anglistyki i rusycystyki, a obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich i pracuje w biurze tłumaczeń. Jej nagrania nie służą jedynie celom hobbystycznym, bo wydała już siedem płyt, trzy w australijskim wydawnictwie Listening Earth, dwie w słowackim LOM i dwie w polskim Solitonie. Głośno zrobiło się o niej już kilka lat wcześniej, gdy zbierała pieniądze na wyjazd do Peru, by zarejestrować dźwięki papug z amazońskiej dżungli, co było jej marzeniem od dzieciństwa. Dopięła swego i przywiozła nagrania.
W Polsce może być nawet 400-500 gatunków ptaków, ale regularnie słychać 200 z nich. Izabela jest w stanie wszystkie rozpoznać. Jak napisały Wysokie Obcasy: „nagrywała żurawie w Ujściu Warty, kormorany na Mierzei Wiślanej, gęsi w rezerwacie Beka, łabędzie krzykliwe w Dolinie Słupi, bociany w Żywkowie przy granicy z Rosją, wielokrotnie była na Wyspie Sobieszewskiej, w Puszczy Białowieskiej i nad Biebrzą”.
– Kiedy słucham nie tylko ptaków, ale i drzew, po prostu czuję się we właściwym miejscu, w poczuciu najgłębszego sensu istnienia – powiedziała Izabela Dłużyk w reportażu dla BBC.
A oto fragment „Izabela in the forest”:
Źródła:
Monica Whitlock, „The sounds of Europe's last primeval forest”; https://www.bbc.co.uk/programmes/p0gd2blz [Dostęp: 23.11.2023]
Marzena Filipczak, „Kim jest Polka, którą BBC uznało za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet świata 2023 roku”; https://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,158911,25019553,parabola-i-papugi-o-niej.html [Dostęp: 23.11.2023]
Izabela Dłużyk z Centrum Języków Obcych UG bohaterką dokumentu BBC; https://ug.edu.pl/news/pl/5717/izabela-dluzyk-z-centrum-jezykow-obcych-ug-bohaterka-dokumentu-bbc [Dostęp: 23.11.2023]
Marta Dragan „Polka doceniona przez BBC. Izabela Dłużyk wśród 100 najbardziej wpływowych kobiet 2023”, https://zycie.hellozdrowie.pl/polka-doceniona-przez-bbc-izabela-dluzyk-wsrod-100-najbardziej-wplywowych-kobiet-2023/ [Dostęp: 23.11.2023]