1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Twarz zdradza, jak spałaś

123rf.com
Twoja twarz opowiada o tym, jak spałaś. Nowe badania pokazują, w jaki sposób brak snu wpływa na rysy twarzy i jak jest to odbierane przez innych.

Naukowcy sprawdzili, że wygląd naszych oczu, ust, skóry pokazuje, jak spędziliśmy noc. Twarze osób pozbawionych wystarczającej ilości snu wyglądają inaczej niż tych, którzy się dobrze wyspali. Niewyspani mają oczy zaczerwienione, powieki spuchnięte i ciemne kręgi pod oczami. Brak snu wiąże się z tym, że skóra jest bardziej blada, zmarszczki są bardziej widoczne a kąciki ust opadają.

Ludzie, którzy cierpią na bezsenność, wyglądają nie tylko na bardziej zmęczonych, ale też i na bardziej smutnych. - Ponieważ twarze zawierają dużo informacji, na podstawie których ludzie wchodzą w interakcje ze sobą, niewyspany człowiek wpływa na to, jak wobec niego zachowują się inni – powiedziała Tina Sundelin, autorka badań pracująca na wydziale psychologii Stockholm University. - Ktoś, kto się nie wysypia, postrzegany jest jako słaby i mniej kompetentny a także mniej nastawiony na głębsze relacje z innymi. Jest to istotne nie tylko w kontaktach prywatnych, ale także służbowych.

Podczas badań stwierdzono, że ludzie, którzy mają przewlekłe problemy ze spaniem, nie są w stanie uchwycić wszystkich sygnałów, jakie wysyłają twarze innych ludzi. Nie odczytują oni wszystkich emocji, które są na nich widoczne. Dzieje się tak dlatego, że ich sieci neuronowe w mózgu odpowiadające za percepcję, są mniej aktywne.

źródło: American Academy of Sleep Medicine

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze