1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Czego Polki nie wiedzą o antykoncepcji?

60676423 - medicine contraception love and birth control. oral contraceptive pills on red heart shaped little pillow
60676423 - medicine contraception love and birth control. oral contraceptive pills on red heart shaped little pillow
Choć wydawać mogłoby się, że tabletki antykoncepcyjne są środkiem powszechnie znanym, a Internet i gabinety lekarskie dostarczają wiedzy na temat ich poprawnego stosowania, wielu Polkom nadal brakuje podstawowych informacji o ich użytkowaniu. Z badań przeprowadzonych przy współpracy lekarzy-ginekologów wynika, że co piąta użytkowniczka nie potrafi stwierdzić, czy tabletki zabezpieczają ją przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Większość kobiet, które wzięły udział w badaniu, wykazała się znajomością mechanizmu działania tabletki antykoncepcyjnej. Na pytanie o to, czy prawdą jest, że hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych zapobiegają zapłodnieniu, zagnieżdżeniu się zarodka bądź owulacji, ponad 91 proc. badanych Pań odpowiedziało poprawnie. Warto zauważyć, że odsetek kobiet, które dysponują wiedzą w tym zakresie, jest nieznacznie niższy w porównaniu z wiedzą z poprzednich lat. Wówczas poprawnej odpowiedzi udzielało ponad 92 proc. uczestniczek badania. Trzy czwarte badanych wie o tym, że poza wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży, stosowanie hormonalnej antykoncepcji doustnej  może przynieść im dodatkowe korzyści (na pytanie o tę kwestię poprawnie odpowiedziało 75,8 proc. kobiet objętych badaniem).

Brak wiedzy = niższa skuteczność?

Niepokoić mogą natomiast dwa fakty związane ze stosowaniem tego rodzaju antykoncepcji. Dla aż dwóch na pięć badanych Polek nie było jasne to, czy tabletki antykoncepcyjne zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (15,6% badanych nie wiedziało, czy to prawda, a 4,3 proc. kobiet udzieliło niepoprawnej odpowiedzi). Poziom wiedzy pacjentek w tym aspekcie był zbliżony do poziomu wiedzy z poprzednich lat i pokazuje, że potrzebna jest edukacja kobiet w tym zakresie.

Regularność przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo ważna z punktu widzenia skuteczności tej metody. Tymczasem jedna na dziesięć użytkowniczek tej metody, które uczestniczyły w badaniu, nie wie o tym, że największa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zostanie zachowana, gdy zażywa się je każdego dnia o tej samej porze. Ponad jedna piąta z badanych pań nie posiadała wiedzy o tym, jak zachować się w przypadku pominięcia jednej dawki. W przypadku, gdy została pominięta tabletka antykoncepcyjna i upłynęło mniej niż 12 godzin od jej planowego przyjęcia, należy ją jak najszybciej zażyć, a kolejną pigułkę trzeba wziąć o zwykłej porze. Tymczasem 18,8 proc. uczestniczek badania nie wiedziało, że jest to prawidłowy sposób działania w tej sytuacji, a 2,6 proc. kobiet uznało, że nie powinno się tak postąpić. Pocieszający natomiast jest fakt, że w porównaniu do poziomu świadomość z poprzednich lat, świadomość kobiet w tym zakresie powoli rośnie – wśród uczestniczek poprzednich edycji badania, niemal jednej czwartej z nich brakowało wiedzy na ten temat (24,3 proc.).

Okazuje się, że ponad 20 proc. badanych Polek nie jest świadoma tego, że w przypadku, gdy pominięta została tabletka antykoncepcyjna i upłynęło więcej niż 12 godzin od jej planowego przyjęcia, skuteczność antykoncepcji może być zmniejszona. Co zaskakujące, aż cztery na dziesięć Polek objętych badaniem nie wiedziało, w jaki sposób inne przyjmowane przez nie preparaty mogą wpłynąć na skuteczność antykoncepcji doustnej. 38,5 proc. kobiet biorących udział w badaniu nie wiedziało, czy skuteczność antykoncepcji zmienia się w przypadku stosowania m.in. leków uspokajających, przeciwpadaczkowych, antybiotyków i preparatów na bazie dziurawca, a 2,4 proc. z nich uznało, że nie jest to prawdą. W tej kwestii na przestrzeni kilku lat nastąpiła wyraźna poprawa, ponieważ w poprzednich latach aż 45,8 proc. pań objętych badaniem nie udzieliło prawidłowej odpowiedzi na to zagadnienie.

Te luki w wiedzy użytkowniczek pigułek, ujawnione w badaniu, mogą być przyczyną mniejszej skuteczności tej metody antykoncepcji.

Z tematyką wiedzy pacjentek stosujących antykoncepcję doustną postanowili się zmierzyć ginekolodzy uczestniczący w programie edukacyjnym „Antykoncepcja dla Ciebie”. Badanie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych zostało przeprowadzone przez firmę Brass Research & Development w ramach wspomnianego programu. Danych do badania dostarczyli ginekolodzy, którzy przeprowadzili wywiad z 17 760 pacjentkami w okresie od października 2015r. do października 2016r.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze