W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi stwierdzenie, że największym wrogiem w diecie człowieka jest stan zapalny. Może on obejmować wszystkie aspekty funkcjonowania ludzkiego organizmu i przyjmować postać rozmaitych schorzeń - od chorób przewlekłych i otyłości po zespół nieszczelnego jelita i choroby umysïowe.
Produkty o działaniu przeciwzapalnym cieszą się coraz większym zainteresowaniem badaczy i zwykłych konsumentów. Jeżeli chcesz poznać powszechnie akceptowaną listę produktów przeciwzapalnych, znajdziesz ją na www.health.com. Dużo skuteczniejsze jest jednak zrozumienie całego zagadnienia stanu zapalnego, ponieważ holistyczne podejście pozwala zaatakować problem z wielu miejsc, a nie tylko z jednego.
Poniższa lista produktów ma przede wszystkim na celu poszerzyć twoją wiedzę. W żadnym razie nie twierdzimy, że są to jedyne „właściwe” produkty, z których powinna się składać cała Twoja dieta.
Produkty, które zwalczają stany zapalne:
- tłuste ryby (które nie zawierają metali ciężkich)
- owoce leśne
- orzechy rosnące na drzewach
- nasiona
- pełne ziarna
- ciemnozielone warzywa liściaste
- soja (włącznie z mlekiem sojowym i tofu)
- tempeh, mikoproteiny (pochodzące z grzybów)
- niskotłuszczowy nabiał
- papryka (na przykład papryka o wydłużonych strąkach, różne papryczki chili — ich piekący smak nie oznacza działania zapalnego w organizmie)
- pomidory
- buraki
- wiśnie
- imbir i kurkuma
- czosnek, oliwa z oliwek.
Nie trzeba wspominać, że listę tę tworzą wyłącznie zdrowe, pełnowartościowe produkty, a włączenie ich na stałe do naszej diety może tylko przynieść nam korzyści. (…) Naszym zdaniem dieta przeciwzapalna musi być lepsza niż ta zapalna, ponieważ produkty, których szkodliwość dla człowieka została już udowodniona -
śmieciowe jedzenie, fast food i produkty o
dużej zawartości cukru - również wywołują stany zapalne. Związek między zapaleniami a chorobami przewlekłymi jest zbyt silny, aby można było go zignorować, dlatego warto na tej wiedzy oprzeć całą swoją dietę.
Fragment pochodzi z książki „ Supergeny. Uwolnij potencjał swojego DNA, by cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem”, Deepak Chopra M.D., Rudolph E. Tanzi Ph.D., Wydawnictwo Editio, Warszawa 2016, s 320