1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Tamam Shud, epizod 6” kryminalna powieść artystyczna w Zamku Ujazowskim

„Tamam Shud, epizod 6” kryminalna powieść artystyczna w Zamku Ujazowskim

mat. pras. wystawy
mat. pras. wystawy
W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski rozpoczyna się wystawa „Alex Cecchetti Tamam Shud, epizod 6”.  „Tamam Shud” to kryminalna powieść artystyczna, w której autor uświadamia sobie, że nie żyje, i postanawia przeprowadzić dochodzenie, żeby ustalić przyczyny swojej śmierci.

Podczas wystawy widzowie przejmą role detektywów. Zjedzą też obiad i posłuchają śpiewu wielorybów.

Cały projekt oparty jest na sile wyobraźni oraz na intuicyjnym pojmowaniu opowiadanej przez artystę historii. Alex Cecchetti postanowił napisać powieść kryminalną Tamam Shud przy użyciu narzędzi artystycznych. Nie siedzi jednak przed komputerem i nie buduje w samotności historii fabularnej. Jego książka powstaje poprzez wydarzenia performatywne, które organizowane są przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Widzowie przejmują role detektywów, tropiąc kolejne dowody zbrodni. Podczas wcześniejszych odsłon projektu, rozdziały powieści pisane były m.in. przy  pomocy kart tarota. Widzowie byli też oprowadzeni po paryskim ogrodzie, gdzie artysta opowiadał o trujących właściwościach niektórych roślin, które potencjalnie mogły zabić głównego bohatera. Fabuła Tamam Shud powstaje w ramach dwuletniego projektu artystycznego Alexa Cecchettiego, w którym wystawa staje się głównym narzędziem pisania powieści artystycznej.

Performatywna natura wystawy budowana jest na trzech poziomach. Pierwszy poziom stanowią sale tematyczne zawierające przedmioty, w tym partytury i instalacje aktywowane przez zwiedzających. Na przykład, w Sali Tańca (Dance Room) znajdują się odpowiednio wyprofilowane poręcze. Kładąc na nich dłoń i podążając za zakrzywionymi liniami i zakrętami poręczy, widzowie przesuwają się od początku do końca instalacji, tym samym wykonując układ baletowy.

Drugi poziom stanowić będą wydarzenia performatywne, takie jak koncert synestetyczny, polegający na zagraniu obrazów i kolorów czy serwowanie posiłków w Sali Jadalnej (Dinner Room). Będą się one odbywać w różnych terminach w czasie trwania wystawy.

Trzeci poziom wystawy koncentruje się wokół pary detektywów prowadzących dochodzenie. Będą oni obserwować wydarzenia podczas pokazu i relacjonować je artyście, dostarczając mu, w ten sposób, materiału do dalszego pisania powieści. Znikające obrazy, pieśń wielorybów, sztuka wyśniona, tajemniczy gabinet erotyczny i obrazy zapisów muzycznych na orkiestrę – to tylko niektóre ze wskazówek, jakie będą mieć wpływ na proces tworzenia.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze