1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Joanna Szczepkowska "Zagrać Marię"

W 1911 roku Maria Skłodowska-Curie otrzymała Nagrodę Nobla za wydzielenie czystego radu. Jubileusz 2011 obfitował w wydarzenia i publikacje poświęcone wielkiej uczonej. Na rynku wydawniczym pojawiała się ostatnio powieść Joanny Szczepkowskiej.

Francuska ekipa kręci film o uczonej, w której główna rola przypada Polce, Marcie. Szybko okazuje się, że to, jak widzą obraz producenci,  bardzo różni się od tego, co chce zagrać aktorka. Marta mocno angażuje się w projekt.  Przekracza granice aktorstwa – chce doświadczyć tego, jak żyła Skłodowska.  Działa na granicy szaleństwa i nie powstrzymuje jej nawet rezygnacja Francuzów z projektu.  W powieści mocno obecne jest także inna postać z przeszłości : Margaret Carlough, robotnica  z amerykańskiej fabryki, w której używano radu.  Oba duchy przeszłości silnie oddziałują  na losy współczesnych bohaterów.

Joanna Szczepkowska stworzyła fabułę kilkupoziomową.  Wszystko jest na pozór normalne:  jakiś dom na warszawskiej Pradze, samotna matka, produkcja filmowa. Fakt:  na topoli przed domem rośnie jemioła, córka samotnej matki-wróżki ma nienaturalnie wielkie stopy, a producent z Francji wcale nie chce mieć w głównej roli polskiej aktorki, ale fabuła mogłaby potoczyć się całkiem zwyczajnie.  Tymczasem autorka odrzuca oczywistą narrację: wprowadza fragmenty scenariusza, korespondencję,  wyjątki z autentycznych listów uczonej,  maile bohaterów.  Powoli odkrywa przed czytelnikiem kolejne sekrety.

Powieść bardzo interesująca, a dodatkowo dobrze udokumentowana. Przypisy bibliograficzne świadczą o  przygotowaniu do pisania o życiu Marii Skłodowskiej. Uznanie za rzetelność!

Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2011, s. 224

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze