1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najlepsze polskie wzornictwo online - Desa Design Days

(fot. materiały prasowe)
(fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Ponad 250 wyjątkowych dzieł polskiego wzornictwa będzie można oglądać podczas Desa Design Days. Święto polskiego designu odbędzie się po raz pierwszy online.

Wystawa „Design. Piękno na co dzień”, i towarzyszący jej festiwal designu online, to wyjątkowa okazja, aby przypomnieć sobie projekty, które weszły do kanonu historii sztuki. Imprezy, które odbędą się w dniach 18-19 kwietnia, będą poświęcone historii Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednej z pierwszych i najważniejszych instytucji designu w Europie, która świętuje w tym roku 70-lecie.

Działalność Instytutu zrewolucjonizowała polskie wzornictwo. Meble, ceramika, tkanina spod znaku IWP odznaczały się nowoczesnymi formami, były przy tym dostosowane do potrzeb użytkowników. Prawdziwą designerską rewolucją w latach 70. był system mebli segmentowych do samodzielnego montażu Zdzisława Wróblewskiego. To właśnie one są jednym z najbardziej nowatorskich projektów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Na wystawie zostaną zaprezentowane unikatowe dziś krzesła i fotel autorstwa Zdzisława Wróblewskiego.

 (fot. materiały prasowe) (fot. materiały prasowe)

Innym wyjątkowym i nowatorskim projektem, które będzie można zobaczyć na wystawie, jest krzesło „Pająk” Marii Chomentowskiej. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów Instytutu, a zarazem wręcz ikoniczny w historii polskiego designu. Krzesło słynie ze swojej niezwykle lekkiej formy uzyskanej dzięki zastosowaniu przez projektantkę plastycznego materiału jakim była plastyczna sklejka. Jeden z egzemplarzy krzesła znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

 (fot. materiały prasowe) (fot. materiały prasowe)

Wystawa i aukcja „Design. Piękno na co dzień” to również gratka dla wielbicieli ceramiki i porcelany. Za prawdziwe perły powojennego designu uznaje się prace Lubomira Tomaszewskiego. To właśnie projekty wykonane dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przyniosły mu największą rozpoznawalność. Niezwykle interesujące są figurki jego autorstwa przedstawiające postaci ludzkie.

 (fot. materiały prasowe) (fot. materiały prasowe)

Jedną z nich jest, prezentowana na wystawie i aukcji, minimalistyczna praca „Śpiewaczka”. Tomaszewski świadomie eliminował zbędne elementy swoich kompozycji i upraszczał je w sposób bardzo przemyślany. Oprócz ludzi w niezwykle charakterystyczny sposób przedstawiał również zwierzęta. Część prezentowanych prac, obiekty nie sygnowane znakiem żadnej wytwórni, to prawdopodobnie jedne z pierwszych, być może próbne ich egzemplarze.

Obok obiektów sygnowanych znakiem IWP, na wystawie „Piękno na co dzień” zostaną zaprezentowane przykłady fajansów z najlepszych polskich wytwórni, dekoracyjna ceramika autorska oraz najlepsze przykłady polskiego szkła użytkowego i artystycznego.

 (fot. materiały prasowe) (fot. materiały prasowe)

Z kolei na siostrzanej wystawie i aukcji „Polska Szkoła Tkaniny” będą prezentowane unikatowe dzieła takich twórców jak Maria Teresa Chojnacka, Andrzej Rajch czy Magdalena Abakanowicz, której przestrzenne wiszące formy abakany.

 (fot. materiały prasowe) (fot. materiały prasowe)

DESA DESIGN DAYS Online: 18-19 kwietnia, godz. 12-19

Wystawa, festiwal, oprowadzanie, warsztaty online - czternaście wyjątkowych wydarzeń w ramach Desa Design Days. Obie wystawy można będzie też zwiedzić samodzielnie w wersji 3D na fanpejdżu Desy Unicum.

Program: Sobota, 18 kwietnia

12.00 - Oprowadzanie po wystawie „Design. Piękno na co dzień” cz.1 – Fajans Polski przed rokiem 1945 – Cezary Lisowski, historyk designu, DESA Unicum 13.00 – Piękno na co dzień i dla wszystkich. Historia i działalność Instytutu Wzornictwa Przemysłowego – spotkanie z Anną Wiszniewską, IS PAN 14.00 - Warsztaty rodzinne – Jakub Kozik z Tosią 15.00 - Oprowadzanie po wystawie „Design. Piękno na co dzień” cz. 2 – Talerz jako obraz – Cezary Lisowski 16.00 – Polskie szkło po 1945 roku – spotkanie z Łukaszem Rossienikiem 17.00 - Oprowadzanie po wystawie „Design. Piękno na co dzień” cz. 3 – Picasso z Włocławka – Cezary Lisowski 18.00 - Rzecz o kolekcjonowaniu przedmiotów – Spotkanie z Tomaszem Dziewickim

Niedziela, 19 kwietnia

12.00 - Oprowadzanie po wystawie „Design. Piękno na co dzień” cz. 4 – Historie grawerowane na platerze – Cezary Lisowski, historyk designu 13.00 – Ceramika przez pokolenia. Pracownia Grześkiewiczów – spotkanie z Dorotą Grześkiewicz 14.00 - Warsztaty rodzinne - Maria Prawelska z Basią 15.00 - Oprowadzanie po wystawie „Design. Piękno na co dzień” cz. 5 – Różne oblicza polskiej tkaniny – Cezary Lisowski, historyk designu 16.00 – Nowoczesna rzeźba kameralna– spotkanie z Kają Muszyńską, Muzeum Narodowe w Warszawie 17.00 – Oprowadzanie po wystawie „Design. Piękno na co dzień” cz. 6 - Polska Szkoła Tkaniny – Alicji Sznajder, Małgorzata Nitner 18.00 – Półkotapczan i asteroid – Spotkanie z Katarzyną Jasiołek

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze