Do kin właśnie trafił najnowszy film Martina Scorsesego, na który miłośnicy twórczości reżysera czekali od lat. „Czas krwawego księżyca” to nowoczesny western z krwi i kości, w którym na ekranie brylują między innymi: Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Lily Gladstone, Jesse Plemons, Tantoo Cardinal, Cara Jade Myers, JaNae Collins i Jillian Dion.
Po premierze „Czasu krwawego księżyca” na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes owacje trwały 9 minut. Sam film to aż 3 godziny i 26 minut seansu i mówi się o nim, że to ostatni taki western. Fabuła oparta jest na reportażowej książce „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI” autorstwa Davida Granna, dziennikarza śledczego i utytułowanego autora bestsellerowych pozycji, znanego z wydobywania na światło dzienne zapomnianych historii. Martin Scorsese przeniósł więc na ekran prawdziwą historię i – według wielu krytyków – udowodnił, że wciąż jest wielki, a „Czas krwawego księżyca” jest jednym z najlepszych filmów w jego karierze.
Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe)
Na początku XX wieku plemię północnoamerykańskich Indian Osagów niemalże z dnia na dzień doszło do ogromnej fortuny dzięki odkryciu na zamieszkiwanych przez siebie terenach złóż ropy naftowej. Pochodzące z wydobycia płynnego „złota” astronomiczne sumy i wizja oszałamiającego bogactwa jak magnes przyciągały typów spod ciemnej gwiazdy. Biali ludzie bez skrupułów nie tylko wykorzystywali, naciągali i okradali posiadaczy praw do złóż, lecz także w skrajnych, nierzadkich przypadkach uciekali się do mordowania członków plemienia Osagów, by zawłaszczyć ich majątek.
Przedstawione w filmie „Czas krwawego księżyca” wydarzenia są oparte na prawdziwej historii związku Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio) i Mollie Kyle (Lily Gladstone). Rozgrywają się w westernowej scenerii Dzikiego Zachodu, pokazując, jak miłość i zdrada przeplatają się w fascynującej wielkoekranowej narracji. I tak „Czas krwawego księżyca” to epicka westernowa saga kryminalna, w której ścieżki prawdziwej miłości przecinają się z niewypowiedzianą zdradą.
Oprócz DiCaprio i Gladstone na ekranie występują m.in.: Robert De Niro, Jesse Plemons, Tantoo Cardinal, Cara Jade Myers, JaNae Collins, Jillian Dion, William Belleau, Louis Cancelmi, Tatanka Means, Michael Abbott Jr., Pat Healy, Scott Shepherd, Jason Isbell i Sturgill Simpson. Autorami scenariusza są Eric Roth i Martin Scorsese, który również wyreżyserował film, czerpiąc inspirację z bestsellerowej książki Davida Granna. Za zdjęcia odpowiada Rodrigo Prieto, a za montaż Thelma Schoonmaker.
Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe)
„Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI” to reportażowa książka autorstwa Davida Granna – doskonale udokumentowana, fascynująca i jednocześnie przerażająca historia chciwości, rasizmu i zbrodni. Historia dzieje się podczas schyłkowej ery Dzikiego Zachodu. Książka opisuje grabież ziem rdzennych mieszkańców Ameryki, a także narodziny sił sprawiedliwości, już na początku swego istnienia obarczonych własnymi wewnętrznymi problemami.
Odkrycie w 1894 roku złóż ropy na terenach rezerwatu Osagów uczyniło z rdzennych mieszkańców najbogatszych Indian Ameryki. Zagubieni w świecie niezwykłego bogactwa Osagowie, zachowując prawa do zasobów naturalnych, wynajmowali swoje pola co bardziej przedsiębiorczym białym zarządcom. Wywołało to szał aktywności wśród spekulantów, którzy widzieli w tym szansę na szybkie i łatwe pieniądze. Co istotne, wszystko odbywało się za zgodą rządu Stanów Zjednoczonych. Naciąganie Osagów kwitło nie tylko w przestępczych miasteczkach, ale także za przyzwoleniem rządu, który wprowadził otwarcie rasistowski system „opieki”, w ramach którego majątkiem Indian zarządzali biali, czerpiąc z tej działalności miliony dolarów zysków. Co więcej, w tym czasie dziesiątki Osagów zostało zamordowanych w tajemniczych okolicznościach, często za sprawą powolnego podtruwania. Kwitł również proceder wchodzenia w związki małżeńskie z Indiankami i nabywania tym sposobem lukratywnych praw do ziemi, obejmujących również udziały w zyskach z wydobycia ropy. W 1923 roku na wniosek Osagów świeżo utworzone FBI rozpoczęło śledztwo, które miało wykryć sprawców tajemniczych morderstw. Było to zdecydowanie spóźnione działanie, które ostatecznie odsłoniło jedne z najmroczniejszych kart w historii Stanów Zjednoczonych.
O książce Granna aktor i producent Leonardo DiCaprio mówi, że „była absolutnym objawieniem”. Sugeruje jednocześnie, że działanie białych ludzi było o tyle niegodne, że trwało wiele lat, a jego konsekwencje są odczuwalne do dzisiaj. Nabywając prawa do ekranizacji książki Granna w 2016 roku, jeszcze przed jej publikacją, zespół producencki na czele z DiCaprio zwrócił się z propozycją wyreżyserowania filmu do Martina Scorsesego. Miał to być szósty wspólny projekt DiCaprio–Scorsese po – między innymi – „Gangach Nowego Jorku”, „Infiltracji” i „Wilku z Wall Street”. Ekranizacja musiała jednak poczekać kilka lat, ponieważ reżyser musiał dokończyć wcześniej rozpoczęte projekty filmowe.
Film „Czas krwawego księżyca” trafił do kin na całym świecie 20 października. Wkrótce będzie go można oglądać również online. Produkcja ma trafić na platformę Apple TV+ w październiku.
Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe)
Źródło: materiały prasowe UIP