1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. 4 elementy, dzięki którym odmienisz swoje miejsce pracy

4 elementy, dzięki którym odmienisz swoje miejsce pracy

fot.123rf
fot.123rf
Prezentujesz się zgodnie ze swoją osobowością i charakterem pracy? Teraz pora zadbać o wygląd twojego biurka.

Prawidłowa organizacja miejsca pracy nie tylko przełoży się na lepszą efektywność, ale również pozwoli uniknąć wielu schorzeń i dolegliwości związanych z siedzącym trybem życia. Na co zatem zwracać uwagę przy aranżacji przestrzeni? O jakie elementy zadbać?

Ustawienie sprzętów

Zarówno biurko, jak i krzesło powinny być dostosowane do naszego wzrostu i umożliwiać siedzenie w najbardziej wygodnej pozycji. Najlepsze i najmniej obciążające kręgosłup jest ustawienie, w którym blat znajduje się na wysokości łokci, stopy są płasko oparte na podłodze, a kolana ugięte pod kątem prostym. Plecy, zwłaszcza na odcinku lędźwiowym, powinny przylegać do oparcia krzesła, a ręce opierać się o biurko. Idealnie ustawiony monitor znajduje się na wprost oczu, a jego górna krawędź kończy się kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Optymalna odległość ekranu od oczu to 40–75 cm. Jeśli pracujesz poza domem i nie masz bezpośredniego wpływu na wyposażenie swojego miejsca pracy, spróbuj je przynajmniej, w miarę możliwości, dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Pomogą ci w tym różnego rodzaju akcesoria, takie jak np. podnóżki, podkładki na siedzenia czy podstawki pod komputer.

Najbliższa przestrzeń

Z punktu widzenia komfortu pracy ogromne znaczenie ma również ustawienie stanowiska pracy względem otoczenia: drzwi, okien, innych biurek itp. Dotyczy to zarówno biur zaaranżowanych w domu, jak i tych w budynkach biurowych – niezależnie od obowiązującego układu przestrzeni, czyli tego, czy mamy do czynienia z układem gabinetowym, czy popularnym open space. Oczywiście, niekiedy ciężko zaaranżować biuro w sposób optymalny. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć sytuacji, w której siedzimy tyłem do drzwi wejściowych, głównego korytarza lub okna. Takie ustawienie uniemożliwia koncentrację i negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Oświetlenie

Każde stanowisko powinno być tak zorganizowane, aby zapewniać jak najlepszy i najdłuższy dostęp światła dziennego. Promienie słoneczne są zdecydowanie bardziej przyjazne dla wzroku niż światło sztuczne, a dodatkowo, jako naturalne źródło energii doskonale pobudzają organizm do pracy. Niestety, biorąc pod uwagę nasz klimat i fakt, że niemal przez 6 miesięcy zaczynamy i kończymy pracę, kiedy na zewnątrz jest już ciemno, skazani jesteśmy na korzystanie również ze światła sztucznego. Należy pamiętać, żeby oprócz światła głównego (sufitowego), zadbać również o właściwe oświetlenie biurkowe. W tej roli najlepiej sprawdzają się ruchome lampki z długim ramieniem, które umożliwia ich dowolne ustawienie w zależności od indywidualnych potrzeb. Ważne, aby źródło światła ustawić w sposób, który zapewni optymalne warunki do pracy. Osoby praworęczne powinny mieć lampkę umieszczoną na biurku po stronie lewej, tak aby nie zasłaniać sobie światła w trakcie pisania. Analogicznie, w przypadku osób leworęcznych, lampka powinna znajdować się po stronie prawej. Ważna jest również barwa żarówki, która powinna w jak największym stopniu przypominać światło dzienne – w miejscu pracy najbardziej pożądane jest tzw. światło białe.

Nie zapominaj o roślinach

Obecność zieleni pozytywnie wpływa na nastrój, zwiększając jednocześnie naszą produktywność i odporność na stres. Badania udowodniły, że ludzie pracujący w miejscach, w których znalazły się rośliny, są średnio aż o 15 proc. bardziej wydajni, niż osoby, które pracują w pomieszczeniach bez zieleni. Jeżeli zatem pracodawca nie zadbał o to, aby w otoczeniu naszego miejsca pracy znalazły się rośliny, warto zainwestować i na własną rękę doposażyć biuro. Wystarczy jedna ustawiona w zasięgu wzroku doniczka z ulubionym kwiatkiem.

Tekst: Monika Winiarska

Artykuł pochodzi z wydania specjalnego Sens w pracy – 2015

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze