1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Wielkanoc 2022 pod hasłem zero waste? Uczmy się nie wyrzucać jedzenia

Właściwe gospodarowanie żywnością to wyzwanie, które warto postawić sobie przed świętami. (Fot. iStock)
Właściwe gospodarowanie żywnością to wyzwanie, które warto postawić sobie przed świętami. (Fot. iStock)
Świąteczne ucztowanie. I wyrzucanie. Obiecujemy sobie, że tym razem przygotujemy mniej jedzenia, bo raz, że ceny idą w górę, dwa – i tak nie jesteśmy w stanie wszystkiego zjeść. A jak z realizacją tych obietnic? Są badania z ubiegłego roku. Może w tym będzie lepiej?

Wielkanocny stół musi być zastawiony, kupujemy i gotujemy więcej, więcej też, niestety, potem wyrzucamy. Ile? Sprawdził Kantar Public dla Too Good To Go2. Co roku po świętach w koszach ląduje ok. 2–3 razy więcej jedzenia niż na co dzień. Aż 54 proc. badanych deklaruje, że w święta przygotowuje większą ilość jedzenia niż to konieczne. A potem część wyrzuca.

Co marnujemy? Głównie sałatkę jarzynową (62 proc.), pieczywo (39 proc.), wędliny (25 proc.), warzywa i owoce (23 proc.). A także wielkanocne symbole – baranek z cukru (21 proc.) czy jajka na twardo (21 proc.) – aż 84 proc. przygotowuje pisanki w domach z jajek gotowanych, które nierzadko lądują w koszu.

Na pytanie „Czy kiedykolwiek po świętach wielkanocnych zdarzyło się w twoim domu wyrzucić jedzenie?” 49 proc. ankietowanych w wieku 30–39 lat oraz 48 proc. w wieku 18–29 lat udzieliło twierdzącej odpowiedzi. To pokazuje, że najmłodsi stanowią wysoki odsetek wśród „marnujących” i wskazuje na konieczność edukacji jako istotnego narzędzia walki z marnowaniem żywności, i to nie tylko w tej grupie wiekowej. Co gorsza – 12 proc. wszystkich ankietowanych nigdy nie przerabiało jedzenia świątecznego, a 16 proc. nie jest zainteresowanych inspiracjami i wiedzą dotyczącą niemarnowania żywności.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze