1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Dziś w nocy zobaczymy na niebie superksiężyc. Co oznacza dla nas to zjawisko?

Dziś w nocy zobaczymy na niebie superksiężyc. Co oznacza dla nas to zjawisko?

Superpełnia to według zwolenników magicznych rytuałów idealny czas na autorefleksję i oczyszczenie (Fot. Getty Images)
Superpełnia to według zwolenników magicznych rytuałów idealny czas na autorefleksję i oczyszczenie (Fot. Getty Images)
Przede wszystkim oznacza piękne widoki. Superksiężyc świeci bowiem jaśniej i wydaje się większy niż podczas zwykłej pełni. By podziwiać ten rzadki spektakl, zaplanujcie wieczorny spacer lub wypatrujcie srebrnego globu przez okno.

Superksiężyc pojawi się na niebie w czwartek 17 października. Co decyduje o wyjątkowości tego zjawiska?

Przede wszystkim jest dość rzadkie – zdarza się tylko kilka razy w każdym cyklu księżycowym, gdyż orbita Księżyca jest eliptyczna. Oznacza to, że zdarzają się okresy, w których jedyny stały naturalny satelita Ziemi znajduje się bliżej lub dalej od naszej planety. Dziś osiągnie on tzw. perygeum, czyli maksymalnie zbliży się do Ziemi – znajdzie się w odległości dokładnie 363 300 km. Jeśli perygeum pokrywa się z pełnią, mówimy o Superksiężycu.

Tarcza superksiężyaca może się wydawać nawet o 8% większa i 16% jaśniejsza niż w trakcie zwykłej pełni.

Niekiedy zjawisko to określa się także jako „księżyc myśliwych”. Nazwa ta pochodzi z czasów, gdy jaśniejszy niż zazwyczaj księżyc oświetlał tereny, na których polowali myśliwi, ułatwiając im zdobywanie zwierzyny.

Jak i kiedy obserwować superksiężyc?

Do zaobserwowania tego zjawiska nie potrzebujemy żadnych specjalnych narzędzi – wystarczy spojrzeć w górę. Według prognoz niebo ma być bezchmurne, więc nic nie powinno stać nam na przeszkodzie, by podziwiać srebrny glob w całej okazałości.

Co ciekawe, kulmnacyjny moment superpełni przypada na godzinę 13.26 czasu polskiego. Jednak ze względu na światło dzienne, piękno tego zjawiska ukaże nam się dopiero po zmroku.

Co oznacza dla nas superksiężyc?

Nauka nie potwierdza, by pełnia księżyca, w tym superpełnia, miały jakikolwiek wpływ na fale oceaniczne, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów czy wywoływały inne niebezpieczne zjawiska w przyrodzie.

Ci jednak, którzy wierzą w związek między zdrowiem człowieka a fazami księżyca, zwracają uwagę na potencjalne trudności w zasypianiu podczas superpełni. Wyjątkowo jasne światło odbijające się od tarczy księżyca może zaburzać nasz rytm dobowy ze względu na wahania w poziomie melatoniny. Objaw ten znalazł potwierdzenie w badaniach naukowców.

Czytaj także: Fazy księżyca – jak na nas wpływają?

Zwolennicy ezoteryki uważają z kolei superpełnię za idealny czas na wzmożoną pracę duchową. Sprzyja on refleksji, czerpaniu inspiracji oraz wypoczynkowi. Mówi się, iż nie należy w trakcie pełni rozpoczynać nowych przedsięwzięć czy sporządzać dalekosiężnych planów – wskazany jest raczej namysł nad przeszłością, introspekcja, medytacja, wyciszenie. Ci, którzy mają do podjęcia trudne decyzje, powinni się wstrzymać i dać sobie czas na dokładną analizę problemu. Podczas superksiężyca dążymy do uzyskania wewnętrznej równowagi, pozbywamy się napięć, blokad i złych emocji.

W ten wyjątkowy wieczór warto więc przede wszystkim uspokoić się, zrelaksować i czerpać dobrą energię z rozświetlającego niebo blasku księżyca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze