1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. REKLAMA

II trymestr ciąży: najczęstsze dolegliwości po 16. tygodniu

(Fot. materiały partnera)
Ciąża to dla kobiety czas przemian. Każda przyszła mama przechodzi przez ten okres indywidualnie, jednak pewne dolegliwości się powtarzają. Co czeka cię w II trymestrze ciąży? Jakie dolegliwości pojawiają się w 16. tygodniu? Odpowiadamy.

Co przyniesie koniec czwartego miesiąca ciąży?

16 tydzień ciąży to czas, kiedy macica zmienia położenie, dzięki czemu nie uciska już na pęcherz ciężarnej. Brzuszek jest jeszcze niewielki i nie utrudnia funkcjonowania, a dolegliwości z I trymestru często ustępują, dlatego jest to nierzadko najprzyjemniejszy okres ciąży. Dodatkowo w II trymestrze kobieta zwykle odczuwa przypływ nowych sił. Jest to też czas, kiedy przyszła mama może poczuć pierwsze ruchy dziecka.

Dolegliwości po 16. tygodniu ciąży

Niestety w miejsce niedogodności, które ustępują, mogą pojawić się kolejne. Do najczęstszych dolegliwości w II trymestrze ciąży należą:

 • skurcze łydek i nóg – pojawiają się przy niedoborach magnezu i potasu, ale nie tylko. Powiększająca się jama macicy może naciskać na żyły lub nerwy, czego efektem będą również bolesne skurcze w mięśniach nóg;
 • zgaga – uczucie palenia w przełyku może być spowodowane niewłaściwą dietą. Jeśli przyszła mama preferuje ostre lub tłuste potrawy, jest większa szansa na to, że będzie mierzyć się z tym problemem. Pomóc może modyfikacja żywienia, mniejsze, ale częstsze posiłki oraz rezygnacja z obcisłej odzieży;
 • bóle kręgosłupa są wynikiem przygotowań organizmu do porodu. Miednica nieco się rozszerza, co nie jest obojętne dla stawów i układu kostnego. Środek ciężkości w ciele przesuwa się, co postępuje wraz ze wzrostem dziecka. Zmiana masy ciała, coraz większy brzuszek, pełniejsze piersi również nie pozostaną obojętne dla kręgosłupa. Warto zadbać o właściwą pozycję ciała przy siedzeniu oraz odpowiednio dopasowaną aktywność fizyczną;
 • obrzęki nóg z kolei to efekt zastojów wodnych w ciele, które występują w ciąży i mogą pozostać z kobietą nawet do połogu. Są najbardziej widoczne po długim siedzeniu w jednej pozycji. Zdarza się, że macica wywiera ucisk na żyłę główną, co powoduje opuchliznę na kostkach i stopach. Aby poczuć ulgę, należy zadbać o odpowiednią pozycję w czasie odpoczynku, najlepiej z nogami powyżej serca;
 • zaparcia – organizm w II trymestrze ma większe skłonności do tej dolegliwości, ponieważ powiększająca się macica uciska żołądek i jelita, uniemożliwiając im efektywną pracę. Pomoże wzbogacenie diety w błonnik, dbałość o nawodnienie i odpowiednią aktywność fizyczną.

Powyższe przypadłości bywają nieprzyjemne, ale najczęściej są nieszkodliwe. Odpowiednia dawka aktywności fizycznej, wypoczynku i troska o dietę powinna wyeliminować lub złagodzić większość z nich. W razie wątpliwości lub nasilenia dolegliwości należy jednak niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Aktywność fizyczna w ciąży

W 16. tygodniu ciąży możesz poczuć przypływ sił. Jeśli tak się stanie, pomyśl o wprowadzeniu do codziennej rutyny lekkich ćwiczeń (o ile dotychczas ich nie wykonujesz). Dobrze wpłyną na twoje zdrowie:

 • spacery,
 • łagodna gimnastyka,
 • joga z asanami dla kobiet w ciąży.

Każdy ruch (najbezpieczniej: zatwierdzony przez lekarza prowadzącego ciążę) pozwoli pobudzić krążenie. Przyniesie to nie tylko lepsze samopoczucie, ale także zapobiegnie tworzeniu się żylaków, które są częstą dolegliwością kobiet w tym okresie ciąży.

Warto pamiętać również o aktywnościach, które zmniejszą poziom stresu. W II trymestrze ciąży może pojawić się dekoncentracja oraz problemy z zasypianiem. Wieczorny spacer, kąpiel z olejkami eterycznymi, mówienie do brzuszka przed snem pozwolą nie tylko zrelaksować się, ale również zadbać o więź z maluszkiem.

Co powinno cię zaniepokoić?

Jest kilka rzeczy, których pojawienie się jest alarmujące. Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli w II trymestrze ciąży zauważysz:

 • gwałtowny przyrost masy ciała,
 • bóle i zawroty głowy, połączone z mroczkami przed oczami i utratą przytomności,
 • krwawienie z dróg rodnych i silne bóle brzucha.

Wzrost masy ciała w ciąży jest normalny, ale może też świadczyć o zaburzeniach diabetologicznych, np. cukrzycy ciążowej. Lekkie zawroty głowy mogą wynikać z większej ilości krwi w ciele, ale jeśli przy tym masz wysokie ciśnienie i mdlejesz – nie wolno ich bagatelizować! Nie próbuj diagnozować się sama, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Nawet jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, w 16. tygodniu ciąży zgłoś się na wizytę kontrolną u ginekologa. Pamiętaj o wykonaniu zleconych wcześniej badań, np. morfologii i badania moczu. Przed tobą radosna chwila – być może właśnie teraz poznasz płeć dziecka!

Źródła:

https://www.bebiprogram.pl/ciaza/ii-trymestr/16-tydzien-ciazy

https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-w-ciazy/dolegliwosci-ciazowe-w-ii-trymestrze-jakie-objawy-sa-typowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze